خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران کرونا یک مسوولیت اجتماعی است

نزدیک به یکسال از شیوع گسترده ویروس کرونا در دنیا می‌گذرد. در این مدت افراد بسیاری به این ویرس مبتلا شده و عده‌ای هم بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. آنچنان که بر اساس آخرین گزارشات وزارت بهداشت، کل مبتلایان در کشور ۱ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۲۶۹  نفر، کل فوت شدگان ۵۲ هزار ۱۹۶ نفر وکل بهبود یافتگان ۸۱۲ هزار و ۲۷۰ نفر گزارش شده است. با این وجود همچنان شاهد هستیم افرادی در سطح جامعه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، به مسافرت می‌روند و مراسم خود را به همان شکل سابق اجرا می‌کنند. در حالی که عمل به این دستورات نه تنها به عنوان یک وظیفه فردی بلکه به عنوان یک مسوولیت اجتماعی شناخته می‌شود. مسوولیتی که همه افراد به عنوان شهروندان یک جامعه در قبال یکدیگر  دارا هستند و عمل به آن ‌ها می‌تواند افراد بسیاری، خصوصا کودکان و کهنسالان را از ابتلا به این ویروس مصون نگه دارد. اهمیت بحث فوق و لزوم واکاوی بیشتر این موضوع در شرایط کنونی سبب شد پژوهشگر ایرنا با «کامل دلپسند»، پژوهشگر و جامعه شناس به گفت و گو بنشیند. مشروح این گفت و گو را در ذیل می‌خوانید:

کرونا پدیده‌ای به غایت اجتماعی است

“کامل دلپسند” در خصوص کرونا و مسوولیت‌های اجتماعی شهروندان گفت: درست است که کرونا یک پدیده پزشکی و به شدت اقتصادی است اما با این وجود پدیده‌ای به غایت اجتماعی نیز هست. زیرا بخش اعظم پدیده‌های اقتصادی و پزشکی با اجتماع سر و کار دارند و از این جهت پیامدهای بسیار ناخواسته‌ای را برای آن به همراه می‌آورند.

وی افزود: به جرات می‌توانم بگویم بحران کرونا و در این میان مسوولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگر یکی از جدی‌ترین محک‌های نظام فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی بوده است. محکی که تقریبا هیچ دولتی و هیچ کارگزار نظام سیاسی نتوانسته آن را به این شکل  تجربه کند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی،اولین مسوولیت اجتماعی شهروندان در قبال کرونا 

دلپسند در خصوص مسوولیت اجتماعی شهروندان در شرایط کرونا گفت: مسوولیت‌های اجتماعی ما شهروندان در قبال یکدیگر کاملا مترتب بر این قضیه است که در وهله نخست، چقدر حقوق اجتماعی دیگران و حقوق اجتماعی خودمان را رعایت می‌کنیم. زیرا فردی که در جامعه برای خود و و رفتارهای خود ارزش اجتماعی قایل نباشد طبیعتا برای دیگران هم هیچ ارزشی قایل نیست.

وی افزود: قبل از درگیری با کرونا و قبل از اینکه ما مبتلا به کرونا شویم، مسوولیت اجتماعی ما در قبال دیگران حفظ جان خود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای به حداقل رساندن آسیب‌های ممکن چه در واگیری وچه  انتقال است. هر چند بخشی از این رفتارها به این برمی‌گردد که ما تا چه حد به نظام سلامتی باور داریم؛ اما مسوولیت اجتماعی ما ایجاب می‌کند که از هر گونه حضور و مشارکت در جمع‌ها چه شادی‌ها و چه غم‌ها پرهیز کنیم.

از دیگر مسوولیت‌های شهروندی، حمایت اجتماعی از مبتلایان به کرونا 

این جامعه شناس در خصوص حمایت اجتماعی از مبتلایان کرونا گفت: یکی از مسوولیت‌های اجتماعی شهروندان در این شرایط دوری از انگ زنی است. زیرا هر گونه برچسب بار منفی دارد و تبعات آفرین است و ممکن است لطمات روحی و روانی بسیاری را برای فرد بیمار به همراه آورد که نه تنها برای سیستم ایمنی وی مفید نیست بلکه ممکن است وی را دچار بحران جسمی و روحی مضاعف کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اشکال حمایت اجتماعی، حمایت از خانواه‌هایی است که یکی از اعضای خود را به دلیل ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند و به دلیل شرایط موجود قادر به برگزاری مراسم سوگ برای متوفی نیستند. لذا مسوولیت اجتماعی می‌طلبد این افراد به حال خود رها نشوند بلکه به طرق مختلف مثل سوگواری مجازی به این خانواده‌ها همدردی ابراز شود.

این جامعه شناس افزود: سرمایه اجتماعی و شبکه روابط اجتماع قوی و پایدار نیز می‌تواند زمینه‌های حمایت اجتمای ، حمایت مالی و خدماتی را برای مبتلایان به کرونا به همراه آورد. جامعه‌ای که در آن شبکه روابط اجتماعی قوی باشد و دگر خواهی ویژگی عمده آن باشد، به شکل حمایت از دیگران  ظاهر می‌شود و در مقابل جامعه‌ای که خود خواه و فردگرا است حمایت لازم را فقط از سوی دولت می‌بیند و خود را از هر نوع مسوولیت و وظیفه اجتماعی در قبال دیگری تهی می‌کند.

مسوولیت اجتماعی شهروندان پس از ابتلا به کرونا چیست؟

دلپسند در خصوص مسوولیت اجتماعی شهروندان پس از ابتلا به کرونا گفت: از جمله وظایف شهروندان پس از ابتلا به کرونا پرهیز از هر نوع سهل انگاری است. زیرا تحقیقات پزشکی نشان داده نه تنها سیستم ایمنی بدن بلکه نوع تغذیه‌ای که فرد در طول حیات داشته در نوع مواجهه وی با کرونا تاثیر می‌گذارد. از این رو هر گونه نسخه پیچی برای دیگران کاری نادرست است.

این پژوهشگر معتقد است: نکته دیگر پس از ابتلا به کرونا، آگاه سازی شهروندان از تجربه های مفید علم است و نه تجربه های غیر علمی. زیرا تجارب افراد در مواجهه با کرونا متفاوت است. یکی ممکن است نوع خفیف بیماری را بگیرد  و یکی ممکن است با حداکثر بحران کرونا مواجهه شود. زیرا شرایط بدنی و زمان مراجعه به پزشک ممکن است در میان آنها موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا