خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

تلاش رئیس جمهوری الجزایر برای تداوم قدرت، مخالفان بدنبال جانشین

سوم نوامبر / ۱۳ آبان، دفتر ریاست جمهوری الجزایر، ابتلای «عبدالمجید تبون – Abdelmadjid Tebboune» رئیس جمهور این کشور به کرونا را اعلام کرد و در حالی از بهبودی وضعیت سلامتی او گفت که تقریبا تبون از اوایل اکتبر/ اواسط مهر به این بیماری مبتلا شده بود. روز گذشته/ یکشنبه ۱۳ دسامبر(۲۳ آذر) – در ویدئویی که یک روز پس از نخستین سالروز به قدرت رسیدن تبون در حساب توئییتری او منتشر شد، رئیس جمهوری الجزایر از رو به بهبودی رفتن حالش خبر داد.

رئیس جمهوری الجزایر از حدود دو ماه پیش و به توصیه تیم پزشکان از اوایل آبان‌ گذشته به منظور درمان، راهی آلمان شد.

شبکه خبر فرانسه روز دوشنبه گزارش داد که غیبت دو ماهه تبون به انتشار اطلاعات متناقض و غلط و شایعات دامن زده است؛ آخرین حضور تبون مربوط به دیدارش با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در روز ۱۵ اکتبر/ ۲۴ مهر گذشته بود.

شبکه خبر فرانسه اعلام کرد که تبون که در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹ با تمایلات اصلاح طلبانه در الجزایر به قدرت رسید، امروز یک کشور در بن‌بست و نزدیک به ورشکستگی را تجسم می‌بخشد. بستری شدن او در خارج از کشور، الجزایر را در درد و رنج‌های تحقیرآمیز پایان حکومت سلفش عبدالعزیز بوتفلیقه فرو برده است. همانند بوتفلیقه که با وجود سکته مغزی درمانده و ناتوان در قدرت ماند تا این که در اوریل ۲۰۱۹ با جنبش مردمی «هیراک» از قدرت کنار کشید.

«عبدالمجید تبون» ۷۵ ساله پس از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» در پی اعتراض‌های مردمی، در انتخاباتی که برای نخستین بار در طول تاریخ دوران ریاست جمهوری الجزایر بدون حضور رئیس جمهوری مستقر برگزار شد، قدرت را در این کشور به دست گرفت. او در زمان ریاست جمهوری بوتفلیقه از ماه می ۲۰۱۷ تا پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹، نخست وزیری را بر عهده داشت.


 

پس از کناره‌گیری بوتفلیقه در ۹۲ سالگی از قدرت در پی اعتراض‌های مردمی، اولین انتخابات بدون حضور او در ۲۱ آذرماه ۱۳۹۸ (۱۲ دسامبر ۲۰۱۹) برگزار شد.

در ویدئوی که تبون منتشر کرده، رئیس جمهوری الجزایر که کشورش در پی همه‌گیری کرونا رکورد شدید اقتصادی را تجربه می‌کند، گفته دو سه هفته دیگر لازم است تا توان جسمی خود را به دست آورد و در عین حال اضافه می‌کند دوری او از کشور به منزله فراموشی الجزایر نیست.

او که برای تکمیل درمان بیماری همچان در آلمان به سر می‌برد مدعی شده که تحولات الجزایر را دنبال می‌کند.

این اظهارات رئیس جمهوری بیمار الجزایر در حالی مطرح می‌شود که مخالفانش به دلیل ناتوانی‌ او برای تداوم قدرت خواستار جانشینی تبون هستند.

شبکه خبر فرانسه گزارش کرد: عدم اطمینان از سلامتی رئیس جمهوری الجزایر باعث شده تا برخی صداهای مخالف خواستار استفاده از ماده ۱۰۲ قانون اساسی در ارتباط با پر کردن جای خالی رئیس جمهوری شوند.

بر اساس این ماده قانونی، تشخیص ناتوانی رئیس دولت در الجزایر در صورت بیماری یا استعفا بر عهده شورای قانون اساسی این کشور است. این صلاحیت با رئیس مجلس سناست که در این مورد «صلاح گوجیل – Salah Goudjil » جانباز ۸۹ ساله جنگ استقلال الجزایر حداکثر به مدت ۹۰ روز به صورت موقت ریاست دولت را تا زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید بر عهده داشته باشد. گوجیل وزیر حمل و نقل دولت شاذلی بن جدید رییس جمهوری اسبق الجزایر بوده است.

شبکه خبر فرانسه افزود: در زمان حاضر، تبون همچنان زمام قدرت را عهدار دار بوده و قصد دارد پیش از تهیه قانون انتخابات جدید برای زمینه‌سازی انتخابات پیش روی قانون‌گذاری و محلی پیشبرد پروژه‌های خود از جمله اعلام قانون اساسی جدید را ادامه دهد.

«سعید صالحی – Saïd Salhi» معاون رئیس اتحادیه دفاع از حقوق بشر الجزایر می‌گوید: تبون رئیس جمهوری این کشور مصمم است نقشه راه استبدادی خود را با وجود ناکامی ادامه دهد و بحران را طولانی‌تر کند.

تبون از نداشتن مشروعیت رنج می‌برد

در این باره فرانس ۲۴ هم می‌نویسد: اگرچه عبدالمجید تبون همچنان قدرت را در الجزایر در دست دارد، اما از دو ماه پیش قادر به استفاده از هیچ یک از اختیارات خود نیست. او قانون اساسی جدید الجزایر – پروژه شاخص برنامه کارزار انتخاباتی خود – را اعلام نکرده و قانون بودجه ۲۰۲۱ هم به امضای او نرسیده است. تبون از نداشتن مشروعیت در رای گیری که عمدتا مردم الجزایر از آن اجتناب می‌کنند، رنج می‌برد.

نشریه «لکسپرسیون» فرانسه هم در مطلبی با عنوان «تبون و سال کووید» به قلم «زوهیر مبراکی – Zouhir Mebraki» نوشت: هنگامی که در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۹ سوگند یاد کرد، عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر تصور نمی‌کرد که جهان بدترین بحران بهداشتی را تجربه خواهد کرد. چند هفته پس از شیوع بیماری در الجزایر رئیس جمهور تبون همانگونه که قولش را داده بود برنامه‌اش با عنوان ۵۴ تعهد برای جمهوری جدید را آغاز کرد.

در حالی که نشریه فرانسوی در این مطلب تلاش می‌کند با مقایسه روش‌های حاکمیتی متناسب با بحران کرونا در جهان و الجزایر، شیوه مقابله‌ای تبون با این بحران را موثر قلمداد کند، می‌نویسد: رئیس جمهوری در زمان حاضر به پایان دوران نقاهت خود نزدیک می‌شود. او می‌خواست که به الجزایری‌ها اطمینان دهد که از بیمارستان ترخیص می‌شود.

الجزایر این روزها که رئیس دولت این کشور همچنان دوران بیماری را پشت سرمی‌گذراند، خطر آن می‌رود که به دلیل عدم توانایی در اداره امور با چالشی نه شبیه آنچه برای رئیس جمهوری پیشتر از او رخ داد که با یک خواسته عمومی و مردمی بناچار از قدرت کناره‌گیری کند.

تبون با وجود بیماری روز یکشنبه تلاش کرد به مردم الجزایر بازگشت به قدرت و میان آنها را اطمینان دهد، اما مخالفت‌ها بر سر تداوم قدرت او به دلیل تشخیص عدم توانایی در حکومت‌داری همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا