خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

۲۶ آذرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

چه کسی فکر می کرد به روزهایی برسیم که تنها راه محبت و مهرورزیدن به خانواده و عزیزانمان دور بودن از آنها باشد، مرور حال و هوای سال های گذشته با نزدیک شدن به شب یلدا به خوبی نشان می دهد که همه چیز به سرعت در حال دگرگونی و تغییر است.

در روزهای نه چندان دور کارشناسان، همواره بر احترام به بزرگترها و سرزدن به آنها به ویژه در شب یلدا تاکید داشتند و البته والدین هم چشم انتظار فرزندان و نوه هایشان بودند تا اولین شب فصل زمستان را جشن بگیرند و با دور شدن از فضای مجازی، ساعاتی متفاوت را سپری کنند اما چه می شود کرد که اکنون بیماری قرن گریبانگیر همه شده و شاید تنها راه برای در امان ماندن از مبتلاشدن به این بیماری، پناه بردن به تلفن های همراه و فضای مجازی و کنار هم بودن اعضاء درجه یک خانواده باشد.

اگر گشت و گذاری کوتاه در فضای مجازی و اخبار رسانه ها داشته باشیم مهمترین موضوع در پیشگیری از ابتلا به کرونا پرهیز از برگزاری دورهمی های خانوادگی در شب یلدا بیشتر از هر چیز خودنمایی می کند چرا که پس از حدود یک ماه گذراندن روزهای سخت اوج بیماری کووید ۱۹، بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز خارج شده اند و اندکی غفلت شاید بار دیگر ما را به عقب بازگرداند.

خبرنگاران ایرنا از نقاط مختلف کشور نیز این روزها و با وجود شیوع ویروس کرونا، همچنان پرتلاش در عرصه اطلاع رسانی حاضر شده و از زوایای مختلف تلاقی کرونا و یلدا را مورد واکاوی قرار داده و با بهره گیری از نظر کارشناسان و مسوولان بر این موضوع تاکید کرده اند که کاری نکنیم تا سپیدی زمستان با میزبانی از کرونا در شب یلدا به سیاهی و عزادار شدن بسیاری از خانواده های ایرانی منجر شود.

خبرنگار ایرنا در بندرعباس گزارش خود را با این عنوان سپیدی زمستان را با میزبانی کرونا در شب یلدا سیاه نکنیم تنظیم کرده تا شاید برای آنانکه هنوز کرونا را جدی نگرفته اند تلنگری باشد. او مطلب خود را با این مقدمه آغاز کرده است که پاییز و برگ ریزانش بار و بندیل خود را بسته و عزم سفر کرده تا جای خود را به زمستان و سپیدی روزهایش بدهد و کاش امسال در شب خداحافظی پاییز و سلام به زمستان، با دور هم جمع شدن ها فرش قرمز برای ویروس کرونا پهن نکنیم و شب یلدای امسال را با مرور خاطرات خوش یلداهای قبل به صبح برسانیم.

شب یلدا برای بسیاری از ما یادآور خاطرات و دورهمی های خوشی است که فکر کردن به آنها لبخند را میهمان لبانمان می کند و شاید هیچگاه در خیالمان هم نمی گنجید که روزی این دور هم جمع شدن ها بشود زنگ خطر و پهن فرش قرمز برای ویروسی که بزرگ و کوچک و فقیر و غنی نمی شناسد و تنها هدفش ستاندن جان عزیزانمان است.

دورهمی ها همیشه متهم اول شیوع کرونا در هرمزگان بوده و هست و این روزها نگرانی از بی توجهی و سهل انگاری برخی ها نسبت به رعایت پروتکلهای اجتماعی به ویژه فاصله گذاری فیزیکی با توجه به درپیش بودن شب یلدا و احتمال برگزاری میهمانی های خانوادگی که می تواند وضعیت حساس سلامت جامعه را دچار مشکل نماید، دوچندان شده و حتی تصمیم هایی مبنی بر اعمال برخی محدودیت های اجباری تردد در این شب نیز اتخاذ شده است .

البته ناگفته نماند که این نگرانی ها و اعمال محدودیت های اجباری با توجه به عملکرد برخی ها که همچنان با وجود خطر بالای ابتلا به کرونا و عوارض ناشی از آن، نسبت به رعایت دستورهای بهداشتی سهل انگار هستند، کاملا صحیح و مدبرانه است.

در ادامه این گزارش نیز آمده است که آمار فوتی های کرونایی در هرمزگان ۹۴۵ نفر ثبت شده و اقدامات و هشدارهای مسوولان این استان برای جلوگیری از شیوه ویروس کرونا در شب یلدا تشریح شده است.

سایه سیاه بختک کرونا بر بلندترین شب سال عنوان گزارشی است از خبرنگار ایرنا در بجنورد که ضمن گوشزد کردن آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا در ماه های گذشته، توصیه کرده شب یلدا نیز همانند دیگر آئین هایی که در مدت حدود یک سال گذشته به گونه دیگری برگزار شد، سپری شود.

 در این گزارش در گفت و گو با یکی از پزشکان وضعیت استان خراسان شمالی اینگونه عنوان شده است که اکنون ۷ شهرستان استان نارنجی و تنها وضعیت یک شهرستان زرد است و دورهمی های یلدایی می تواند دوباره استان را قرمز کند و شکی در آن نیست.

دورهمی های قرمز، رکود اقتصادی، وضعیت شکننده است، ناقلان بی علامت، تا قرمز شدن فاصله یک قدم است، هر ۶ ساعت یک فوتی و دورهمی ها ما را برای همیشه از هم دور نکند، محور دیگر مطالب این گزارش است که برای مطالعه کامل آن می توانید به قسمت خبرهای استانی ایرنا مراجعه کنید.

نگرانی به بلندای طولانی‌ترین شب سال از مرکز زنجان، سایه کرونا در کمین بیماران دیابتی از مرکز قزوین یلدایی دیگر باید از مرکز بوشهر، نباید کار مردم به بهانه کرونا روی زمین بماند  از مرکز یزد، مهار کرونا در استان اردبیل و تداوم کاهش تدریجی مبتلایان از مرکز اردبیل و تغییر خط تولید؛ راهکار شرکتهای دانش‌بنیان مشهد برای مقابله با کرونا عناوین دیگر گزارش هایی است که با محوریت کرونا در بخش خبرهای استانی ایرنا منتشر شده است.

خبرنگاران ایرنا در اصفهان نیز اقدام به برگزاری میزگرد مجازی با عنوان ” چالش ها و راهکارهای ازدواج در ایام کرونا ” با حضور مرتضی پدریان جامعه شناس، مجتبی یکتامنش معاون آمار و فناوری اطلاعات اداره کل ثبت احوال اصفهان و حسین خاکشور مسئول واحد مشاوره اداره کل بهزیستی اصفهان کرده و این موضوع را مورد واکاوی قرار داده است که متن این گفت و گوی تفصیلی را می توانید با عنوان  افزایش ۸ درصدی ازدواج در اصفهان، تاثیر کرونا بر باورها و سنتها بخوانید.

در ادامه وضعیت کرونایی برخی از استان ها را مرور می کنیم:

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان روند کاهشی پیدا کرده که انتظار همراهی بیشتر را از مردم داریم.

دکتر محمد فتحی گفت که با تلاش مدافعان سلامت و همکاری خوب مردم میزان مرگ و میرها در ۲۴ ساعت گذشته کاهش داشت هر چند که متاسفانه در این مدت سه بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

وی یادآورشد:  از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز  ۲۷ هزار و ۸۰۸ بیمار کووید ۱۹ در البرز تحت درمان قرار گرفته که ۲۴ هزار و ۸۳۰ نفر آنان پس از بهبودی ترخیص شده اند.

وی  افزود: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته سه بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری در استان به ۲ هزارو۴۸۴ نفر رسیده است.

استان البرز در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارد و درعین حال مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان از مردم درخواست کردند که از دورهم نشینی فامیلی و دوستانه شب یلدا پرهیز کنند و خودمراقبتی ها را برای مهار کامل کرونا افزایش دهند. 

هادی تمهیدی سرپرست فرمانداری شهرستان بهارستان در استان تهران هم گفته است: با اجرای محدودیت ها برای مقابله با شیوع کرونا و آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی آمار فوتی‌ها در این شهرستان ۴۷ درصد کاهش یافته است.

بر اساس آخرین آمار، از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون برای حدود ۵۸ هزار فرد مشکوک در استان چهارمحال و بختیاری تست کرونا انجام شده که از این تعداد تست حدود ۲۲ هزار مورد مثبت بوده و ۶۸۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند و هم اینک ۲۰۶ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد حال ۲۹ بیمار وخیم گزارش شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

سید راشد جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری نیز اعلام کرد: در ماه‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا، تعداد مرکز نمونه‌گیری ویروس کرونا در استان ۱۷ مورد بود که این تعداد به تازگی به ۷۷ مورد افزایش یافته و با توزیع کیت‌ها تست سریع تشخیص کرونا، روند نمونه‌گیری و بیماریابی در استان سرعت بهتری به خود گرفته است و مدت زمان جوابدهی تست‌ها از ۶ ساعت به ۲۰ دقیقه کاهش یافته است.

مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین نیز درباره وضعیت این شهرستان اعلام کرد: ۱۶ هزار و ۸۰۷ نفر معادل ۸۰ درصد جمعیت این شهرستان در طرح شهید سلیمانی از ابتدای آذرماه تاکنون غربالگری کرونا شده اند که  ۲۰ فرد مبتلا به کووید ۱۹ شناسایی و در خصوص روش های قرنطینه آموزش های لازم به آن ها ارایه شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تست کرونای ۵۸ هزار و ۵۴۸ شهروند این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا روز ۲۴ آذرماه مثبت بوده است.

مریم کوشکی افزود: تا ۲۴ آذرماه ۱۵۱ هزار و ۲۱۹ نمونه مشکوک کرونا به آزمایشگاه های تشخیص استان ارسال و از این تعداد پاسخ ۱۵۰ هزار و ۵۳۶ مورد اعلام شده است.

وی اظهار داشت: تا این تاریخ ابتلای قطعی ۵۸ هزار و ۵۴۸ شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یکهزار و ۲۳۸ نفر نیز جان باخته اند , رنگ بندی وضعیت کرونا در تمامی شهرهای استان نارنجی است.

در ادامه به روال روزهای گذشته تازه ترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در سراسر کشور را از زبان سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بشنوید که اعلام کرد: با فوت ۲۱۳ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۲ هزار و ۸۸۳ نفر رسید.

 سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۶ آذر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی هفت هزار و ۶۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۱۵۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۷۷ نفر رسید.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۸۸ شهرستان نارنجی و ۱۴۸ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

به گفته وی، شهرستان های زرین دشت در استان فارس، بافت در استان کرمان، گمیشان در استان گلستان، آستارا، بندرانزلی، رودسر و تالش در استان گیلان و آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه و نکا در استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند.

دیگر خبرهای کرونایی استان ها

– دکتر محمد هاشمی شهری رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: هشت آزمایشگاه کرونا در محدوده این دانشگاه فعال بوده به طوری که از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون افزون‌بر ۵۰ هزار تست در آنها انجام شده است.

– رییس پایگاه انتقال خون کاشان گفت: بهبود یافتگان بیماری کووید ۱۹ در این شهرستان با اهدای ۱۰۰ واحد پلاسما، نیاز سایر افراد مبتلا به این بیماری را تامین کردند.

– محمدربیع احمدخانی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: تاکنون ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات جبران خسارت کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر در این استان پرداخت شده است.

– رییس اتاق اصناف سبزوار گفت: طرح محدودیت های کرونایی طی دو ماه گذشته پنج هزار میلیارد ریال به واحدهای صنفی مشمول این طرح خسارت وارد کرده است.

– دکتر جعفر سوخته مدافع سلامت در راه خدمت در عرصه بهداشت و درمان برای بهبود وضعیت سلامت جامعه و درمان بیماران کرونایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

– محمود بنانژاد رییس اتاق اصناف مشهد گفت: با پیگیری‌ها و تلاش های این اتاق، ۲ صنف قنادان و فروشندگان آجیل و خشکبار این شهر از مشاغل گروه ۲ به مشاغل گروه یک انتقال یافتند و ممنوعیت فعالیت آنها در شرایط قرمز کرونایی منتفی شد.

– محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان این که وضعیت کرونا در قم همچنان نارنجی است، گفت: رعایت محدودیت ها و پرهیز از مهمانی های خانگی در شب یلدا به منظور حفظ دستاوردهای کنونی مقابله با کرونا در استان ضروری است.

– حسین کاغذلو فرماندار شهرستان ورامین گفت: با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، از تعداد ورودی بیماران سرپایی و بستری به بیمارستان‌های ورامین کاسته شده ‌است.

– محسن گچپزان رییس هیات مدیره نظام پرستاری مشهد و شهرستانهای تابعه گفت: تاکنون حدود چهار هزار پرستار در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا