خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

مبادا گرفتار ویروس انگلیسی شویم/تجربه تلخ فرار از قرنطینه

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای اخیر ماجرای ویروس جهش یافته انگلیسی همه مردم دنیا را نگران ساخته و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. همانطور که ویروس کرونا از چین به ایران هم آمد، می‌توان پیش بینی کرد که احتمال ورود ویروس انگلیسی به کشورمان هم وجود دارد. اما، آنچه نگرانی‌ها را تشدید کرده است، اطلاعاتی است که پیرامون این ویروس بازگو می‌شود. به طوری که یافته‌های محققان نشان می‌دهد گونه جدید کشف شده کووید ۱۹ در جنوب شرق انگلستان می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد.

دکتر «موگ سیویک» عضو گروه مشاوره‌ای تهدیدهای ویروس‌های تنفسی جدید و نوپدید دولت (Nervtag)، گفته است که تاکنون بیش از ۴۰۰۰ جهش Sars-Cov-۲ مشاهده شده که به نظر می‌رسد تعداد انگشت شماری از آنها از اهمیت برخوردارند.

به گفته «کریس ویتی» افسر ارشد پزشکی انگلیس، گونه جدید کشف‌شده در جنوب شرق می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد و مقدار R(عدد تکثیر پایه ویروس) را ۰.۴ یا بیشتر افزایش دهد.

در همین حال، «استوارت نیل» استاد ویروس‌شناسی در کالج کینگ لندن، اظهار داشت: داده‌های گردآوری‌شده تاکنون، با این درک سازگار است که این گونه واگیردارتر است، یا می‌تواند با کارایی بیشتری گسترش پیدا کند، اما تأیید مبتنی بر آزمایشگاه در مورد آن یا هر ایده‌ای که چرا این گونه با سرعت بیشتری گسترش می‌یابد نداریم.

به گفته وی، این گونه چند هفته گذشته با ۱۰ درصد تا ۱۵ درصد موارد در منطقه‌های ویژه‌ای همراه بود، اما هفته‌ گذشته تقریباً به ۶۰ درصد موارد در لندن افزایش یافت.

بررسی‌ها نشان داده است که این ویروس از ۳۰ شهریور در انگلیس و بیشتر در جنوب و جنوب شرق انگلیس البته با مرکزیت لندن، شناخته شد و بالاترین آمار شناسایی را داشته است.

در همین حال، حمید سوری استاد اپیدمیولوژی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، با عنوان این مطلب که جهش ویروس کرونا فعلاً روی علائم بیماری تأثیری نداشته است، گفت: مردم نباید وحشت زده شوند زیرا در اپیدمی‌های پیش‌رونده، این جهش‌ها به طور مستمر و مداوم رخ می‌دهد.

وی افزود: جهش‌های ویروس کرونا عمدتاً در نواحی از ویروس کرونا صورت گرفته است که تداخلی با اثربخشی واکسن‌های مورد آزمایش ندارد و به نظر نمی‌رسد تأثیری جدی بر روند تولید واکسن کرونا داشته باشد.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درباره احتمال انتقال این ویروس به ایران، گفت: ویروسی که از طریق تنفس منتقل می‌شود احتمال انتقال آن به هر کشوری وجود دارد که این بستگی به میزان رفت و آمدها دارد.

وی درباره میزان آمادگی کشور در مقابل این ویروس، افزود: در ابتدا باید از انتشار و ورود افراد دارای این بیماری جلوگیری کنیم و با توجه به اینکه این ویروس نوعی از کووید جهش یافته است، بنابراین دوره ۱۴ روزه قرنطینه را در نظر می‌گیریم.

رئیسی گفت: افرادی که در ۱۴ روز گذشته وارد کشور شدند را بررسی کردیم و اگر علائمی داشته باشند از آنها مراقبت می‌کنیم.

شاید یکی از مهم‌ترین اقدامات در مقابله با ویروس انگلیسی، جدی گرفتن قرنطینه افرادی است که به این ویروس مبتلا شده اند. زیرا، یکی از تجربه‌های تلخ روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، عدم توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه بیماران بود. زیرا، در آن روزها خیلی از افراد مبتلا به کرونا با خروج از محل زندگی خود، این بیماری را به سایر نقاط کشور منتقل کردند. حالا به نظر می‌رسد وزارت بهداشت، باید به کنترل‌های قرنطینه‌ای بیماران مبتلا به ویروس انگلیسی که از مرزهای هوایی وارد کشور می‌شوند، بیش از پیش توجه کند و اجازه ندهد این افراد به راحتی از قرنطینه خارج شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا