خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

سوم دی ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

با توجه به فرارسیدن فصل زمستان و کاهش دما و برودت هوا، طبیعتا تجمع‌ها و حضور مردم در فضاهای بسته بیشتر می‌شود و با بسته شدن پنجره‌ها نیز تهویه انجام نمی‌شود بنابراین در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی، پیک و اوج دوباره کرونا را در زمستان پیش رو خواهیم داشت .

از ابتدای ورود ویروس کرونا به کشور هر بار محدودیت ها به شکل‌های مختلف اعمال و توانست روند گسترش این ویروس را تا حدودی کنترل کند، ولی ادامه این روند به نحوه ادامه مشارکت مردم بستگی دارد و انتخاب میان محدودیت های کرونایی یا محروم شدن از سلامتی همچنان پیش روی شهروندان است.

 این در حالی است که همراهی خوب مردم و اقدام های خوبی که در کنترل شیوع کرونا در کشور انجام شده سبب شد تا هفته آخر آذر ماه شاهد سیر کاهنده شیوع ویروس کرونا در کشور باشیم اما ادامه این شرایط بستگی به رعایت هرچه بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی دارد .

در این شرایط حساس ، شایعه ویروسی جدید و کشنده تر از کرونا در انگلیس در روزهای گذشته در فضای مجازی توجه مردم را جلب کرد، موضوعی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ان اعلام کرد: تاکنون هیچ موردی از ویروس جهش یافته کرونا در انگلیس، در کشورمان مشاهده نشده است و همه مسافران خارجی از انگلیس رصد می شوند.

 سعید نمکی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: درباره ویروس جدید که در انگلیس دیده شده به محض اطلاع از این جهش که انگلیسی ها با تاخیر یک تا دو ماهه اعلام کردند. بلافاصله پروازها از مبدا و به مقصد انگلیس ممنوع شد. مسافران با واسطه و غیر مستقیم هم رصد می شوند، مسافران اروپایی علاوه بر برگه منفی تست کرونا، اینجا در ایران هم تحت آزمایش کرونا قرار می گیرند و توصیه می شود که حتما باید دو هفته در  قرنطینه بمانند.

وی درباره واکسن کرونا نیز گفت: برای واردات واکسن نیز آمادگی داریم و به زودی برای کشور تهیه می شود و هیچ مشکلی برای واردات واکسن کرونا نداریم.

وزیر بهداشت همچنین گفت: با همت همکاران ما در سراسر کشور با همدلی و وفاق سازمان بسیج و کمک بی بدیل مردم با اجرای طرح محله شهید قاسم سلیمانی حداقل ۵۰ درصد مرگ و میر کرونا کاهش یافته است و ۱۶۰ نقطه قرمز همگی به نارنجی و زرد تبدیل شدند.

کاهش ۵۰ درصدی تعداد بیماران، افراد بستری و فوت‌شدگان با اجرای طرح شهید سلیمانی 

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرای طرح شهید سلیمانی موجب کاهش ۵۰ درصدی تعداد بیماران، افراد بستری و فوت‌شدگان ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ شد.

سیما سادات‌ لاری در نشست با رییس و اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار داشت: تداوم اجرای این طرح با وجود کمبودها و برخی نواقص، موجب کم شدن هر چه بیشتر مبتلایان به کرونا خواهد شد.

وی افزود: در گذشته اجرای سراسری یک طرح منوط به برگزاری آزمایشی آن در چند منطقه و ارزیابی نتایج و پیامدهای آن بود که در این شرایط درصد بروز اشتباه کاهش یافته و مشکلات به حداقل می رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که دلیل اصلی وجود برخی کمبودها و کاستی ها در روند اجرای طرح شهید سلیمانی، اجرای ناگهانی و همزمان آن در سراسر کشور است که امیداوریم در آینده و با ارزیابی عملکرد، مشکلات را به حداقل برسانیم.

در همین حال و با رصد اخبار، شیب نزولی کرونا در بیشتر مناطق کشور بعد از محدودیت ها همچنان ادامه دارد و طبق اعلام متخصصان امر آثار محدودیت ها طی هفته های آینده بیشتر نمایان می شود و بر این مبنا توصیه می شود همچنان این موضوع مهم و همزیستی با آن را در زندگی روزمره مورد توجه قرار دهیم.

وضعیت کرونایی استان ها و تداوم محدودیت ها 

بر اساس گزارش‌های دریافتی از خبرنگاران ایرنا از مناطق مختلف کشور، آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نشان می‌دهد که در ادامه سیر نزولی شیوع کرونا در این استان، طی شبانه‌روز گذشته ۳۴ فرد جدید به کووید.۱۹ مبتلا شده‌اند و مجموع مبتلایان بستری نیز به ۲۹۹ نفر رسیده که ۲۰۴ نفر کمتر از بالاترین رکورد است.

بنا به اعلام دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل، طی ۱۱ روز گذشته آمار فوتی‌ها در این استان تک رقمی شده و در ۲۴ ساعت گذشته نیز، چهار نفر از مبتلایان بستری شده جان خود را از دست داده‌اند که ۱۸ نفر از کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در این استان است.

پس از حدود ۲ ماه همه‌گیری گسترده در موج سوم شیوع کرونا در استان اردبیل، روند کاهشی و معنادار ابتلا به این ویروس آغاز شده و اثرات مقررات سخت‌گیرانه و قرنطینه سه هفته‌ای در استان، در کاهش میزان ابتلا و فوت مبتلایان به کووید.۱۹ به تدریج قابل مشاهده است.

 آمارهای اعلام شده از شناسایی افراد مشکوک مبتلا به کووید۱۹ در مازندران پس از اجرای طرح شهید سلیمانی سبب شده که از یک سو ضریب نفوذ کرونا در مازندران بیشتر به چشم بیاید و از سوی دیگر پرسش‌هایی درباره نقش پزشکان خانواده در شناسایی افراد مشکوک و مبتلا به کرونا ایجاد شود.

مسئولان اجرای طرح شهید سلیمانی در مازندران اعلام کردند که بیش از ۱۸ هزار فرد مشکوک مبتلا به کووید۱۹ در این استان توسط عوامل اجرای این طرح شناسایی شده‌اند.

از تبریز خبر رسیده که معاون بهداشت رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به نقش محدودیت های کرونایی در مهار بیماری گفت: این محدودیت‌ها در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی باید همچنان تداوم یابد.

عباسعلی درستی با اشاره به کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در آذربایجان شرقی، افزود: ایجاد محدودیت های کسب و کار و تردد وسائط نقلیه طی هفته های اخیر تاثیر بسیار مطلوب و اثرگذاری در روند شیوع این بیماری داشته است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی تعداد بستری‌شدگان کرونایی در استان طی یک هفته اخیر، دورقمی بوده که امیدواریم این روند با همراهی مردم، تداوم یافته و به سمت کاهش مستمر حرکت کند.

دکتر جواد آقازاده افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۵ نفر در آذربایجان غربی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا و حدود ۶۰ نفر از آنان در بیمارستان بستری شده اند. با افزوده شدن این تعداد، بستری شدگان کرونایی در بیمارستان های آذربایجان غربی به ۵۶۷ نفر رسیده که از این تعداد، ۲۶۷ نفر مشکوک و ۳۰۰ نفر مبتلای قطعی به کرونا هستند.

از سنندج خبررسیده که رییس قرارگاه مقابله با کرونا در کامیاران اعلام کرد: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان از ابتدای همه‌گیری (اسفند پارسال) تا پایان آذر امسال به ۲ هزار و ۵۰ نفر رسیده است.

مسعود الماسی افزود: تاکنون، ۱۰۵ نفر از مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در این شهرستان جان خود را از دست داده و هشت نفر نیز در بیمارستان سینا بستری هستند اما هیچ مبتلایی در بخش مراقبت‌های ویژه این مرکز درمانی، بستری نیست.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای آذر این شهرستان از نظر وضعیت شیوع ابتلا به کرونا در سطح قرمز بود،  افزود: از اول آذر همزمان با شروع طرح جامع محدویت‌های پویا ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا این وضعیت ادامه داشت ولی از هفته سوم به سطح نارنجی و از هفته گذشته نیز به وضعیت زرد رسیدیم و انتظار می‌رود مردم با رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها باعث تداوم این روند شوند.

از سوی دیگر فرماندار شهرستان اهر از کاهش ۵۰ درصدی آمار بیماران بستری در بیمارستان باقرالعلوم اهر به عنوان نتیجه اجرای محدودیت های کرونایی خبر داد.

رسول خدابخش اظهار کرد: تاکنون بیش از ۹ هزار تست کرونا از مردم شهرستان اهر گرفته شده است. مجموع مبتلایان به کرونا در شهرستان اهر به چهار هزار و ۴۹۱ نفر رسید که از این تعداد ۱۷۹ نفر جان‌باخته‌اند.

وی دلیل بالا بودن آمار مبتلایان در شهرستان اهر را اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی و افزایش انجام تست کرونا اعلام کرد و گفت: با برپایی ۲ مرکز سیار تست کرونا در سطح شهر نیز تست کرونا گرفته می‌شود.

از قزوین خبر رسید که فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در استان قزوین اعلام کرد : ۵۰ درصد استان شامل شهرستان‌های آبیک، البرز و آوج در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ گونه فوتی کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در قزوین گزارش نشده است.

منوچهر حبیبی افزود: به دنبال اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها میزان بستری بیماران کرونایی نسبت به ابتدای آذرماه ۵۰ درصد و میزان مرگ و میر کرونا ۶۰ درصد کاهش یافته است. شهرستان‌های تاکستان و آوج در چهار روز گذشته هیچ گونه فوتی کرونا نداشته‌اند.

 همچنین رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مراغه از آغاز اجرای تست‌های سریع تشخیص کرونا در این شهرستان خبرداد.

اصغر تنومند افزود: اجرای این تست ها در راستای فاز چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا و به شیوه محله و خانواده محور (طرح شهید حاج قاسم سلیمانی)، جهت شناسایی وسیع و سریع بیماران و رهگیری و کنترل هدفمند افراد مبتلا در شهرستان انجام می شود. در این راستا، تست های سریع  در تمامی واحدهای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی حوزه معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی مراغه در حال اجراست.

از شیراز نیر خبر رسید که رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در دویست و سی و یکمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در این دانشگاه، آمادگی و پیش بینی برای موج جدید و زمستانی بیماری کووید۱۹ در فارس را اولویت دستور کار این ستاد برشمرد.

مهرزاد لطفی با تاکید بر اینکه مردم باید مراقب موج جدید این بیماری در زمستان باشند، گفت: این بیماری خطرناک قابل پیش بینی نیست و تنها با رعایت استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در دورهمی های خانوادگی و تجمعات،توجه به شست و شو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها و رعایت فاصله فیزیکی می توانیم از سلامت خود و اطرافیانمان مراقبت کنیم و شاهد کاهش بیشتر آمار مبتلایان کرونا باشیم.

در همین حال مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اعلام کرد: از ابتدای اسفند ۱۳۹۸ تاکنون برای نخستین بار مرکزهای درمانی شهرستان آران و بیدگل در ۲۴ گذشته بستری بیمار کووید ۱۹ نداشتند.

مریم امیدی کاهش روند شیوع ویروس کرونا در این منطقه را مرهون رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم و تلاش مدافعان سلامت دانست و افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲ نفر زن ۶۴ و ۶۷ ساله به علت بیماری حاد تنفسی در کاشان جان باختند و آران و بیدگل روز بدون مرگ کرونایی داشت. 

وی با بیان اینکه ۲ روز از هفته گذشته نیز بدون ثبت مرگ کرونایی در آران و بیدگل سپری شد، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته هشت بیمار جدید حاد تنفسی با سن ۳۵ تا ۸۶ سال در مرکزهای درمانی کاشان بستری شدند.

از سوی دیگر رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت از غربالگری ۶۰ درصد جمعیت هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در طرح شهید سردار سلیمانی خبر داد.

 اصغر مکارم اظهار داشت: منطقه جنوب کرمان در  طرح شهید حاج قاسم سلیمانی جزو مناطق پیشرو این طرح در کشور است. 

 وی از فعالیت مداوم و هماهنگ تیم های نظارتی، حمایتی و مراقبتی در طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی خبر داد و هدف این طرح را استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه ها عنوان کرد.

همچنین فرماندار ملکشاهی با اشاره به اینکه ۱۶ تیم مراقبتی و پنج تیم نظارتی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را در این شهرستان اجرا می کنند، گفت: ۳۵ درصد از جمعیت ملکشاهی تاکنون در چارچوب این طرح غربالگری کرونا شده اند.

محمد تاسمه اظهار داشت: برای قطع زنجیره کرونا در شهرستان ملکشاهی علاوه بر تیم های مراقبت و نظارتی، ۶ تیم مراقبت در منزل و ۴۵ تیم حمایتی در شهرستان ملکشاهی فعالیت دارند.

به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان سلسله ابتلای قطعی ۵۰ مادر باردار در این شهرستان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون تایید شده است و ۲۳ نفر دیگر نیز در انتظار دریافت پاسخ تست خود هستند.

دکتر حمزه حسنی اظهار داشت: مادران مبتلا به کرونا با انجام مراقبت های بهداشتی توسط پزشکان و ماماهای مرکز و نگهداری در قرنطینه کنترل و درمان شده اند.

وی اظهار داشت: هیچگونه موردی از مرگ و میر مادران باردار مبتلا یا نوزاد متولد شده آنها گزارش نشده است.

از سوی دیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۴۰ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت در بخش های ویژه بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.

دکتر محمد فتحی گفت: اکنون ۳۹۵ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی و درمانی قرار دارند.

تازه ترین آمار وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  در گزارشی که امروز ارائه کرد گفت: با فوت ۱۵۳ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۴ هزار و ۱۵۶ نفر رسید.

سیما سادات لاری با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (سوم دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۷۵ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور بهیک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون ۹۱۴ هزار و ۱۹۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، گفت که همچنین ۵۴۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۷ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۵۶۷ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا نداریم.

سخنگوی وزارت بهداشت با تشریح روند اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان گلستان با همکاری وزارت بهداشت، نیروی مقاومت بسیج و هلال احمر و کمک خیرین به ۲۶۰۰ خانواده فقیر در این استان گفت: با وجود کاهش روند بروز و مرگ کرونا در اکثر مناطق کشور، وضعیت بندرگز در استان گلستان، رضوانشهر در استان گیلان و رامسر و نوشهر ناپایدار است.

گزارش هایی که در شرایط کرونایی روی خروجی های ایرنا مخابره شده به شرح ذیل قابل مرور است:

تازیانه‌ای‌ که کرونا بر تن‌های تنها می‌زند

“سفر ایمن” راه نجات صنعت کرونازده گردشگری ایران

پزشک خانواده مازندران و چالش شناسایی مبتلایان کرونا

کرونا و قصه بازماندگان از تحصیل

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۷۷ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت هشتمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس و فرانسه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا