خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

چهارم دی ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

«کرونا» ویروسی است که قابلیت شیوع آن بسیار زیاد و  عطسه، سرفه، دست ‌دادن و روبوسی از راه‌های انتقال آن است؛ اما این عامل میکروسکوپی اغلب با رعایت توصیه های بهداشتتی همچون توجه به فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور غیرضروری در تجمعات و استفاده از ماسک و دستکش در کنار دیگر  دستورالعمل های بهداشتی، امکان سرایت ندارد.

با این حال، عمدتا غفلت یا عادی انگاری بیماری  از سوی بسیاری از مردم موجب شده است که پس از حدود ۱۰ ماه از ورود کووید۱۹ به  ایران، در استانه موج چهارم آن قرار داشته باشیم.

اجرای طرح شهید سلیمانی و تلاش برای تهیه واکسن کرونا  از طریق تولید داخلی و تامین آن از خارج از کشور از اقداماتی است که دولت برای مهار بیماری و جلوگیری از ابتلای موج دیگری از هموطنان در پیش گرفته است. 

هدف اصلی از اجرای طرح شهید سلیمانی که برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیار مهم است و در کمیته‌های عملیاتی آن نیروهای بهداشت، بسیج، هلال احمر، سفیران سلامت و اقشار مختلف مردم حضور دارند، بیماریابی و کنترل ویروس کروناست

در همین حال به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، با وجود تحریم ها و دشواری جابجایی ارز، مسوولان وزارت امور خارجه و بانک مرکزی به طور جدی در حال رایزنی برای خرید واکسن کرونا هستند که امید است  با پیدا کردن روش مناسب برای انتقال ارز،  این محصول تهیه و وارد کشور شود.

اعمال مجموعه های مختلف سختگیری و محدودیت  هم روش دیگری برای مقابله با شیوع بیماری بوده که منطبق با شرایط کرونایی هر استان به اجرا درآمده است. 

براساس تازه ترین گزارش های ایرنا، در برخی استان ها امار بستری شدگان کرونایی کاهش و در برخی استان ها افزایش یافته است. 

در کرمانشاه، با بستری شدن ۵۹ نفر و ترخیص ۵۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع بیماران بستری مربوط به کووید ۱۹ در استان به ۲۲۰ نفر رسید.
در ۲۴ ساعت گذشته، سه نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در این استان جان باختند که تعداد کل  جانباختگان استان به هزار و ۴۱۸ نفر رسید.
استاندار کرمانشاه پیک چهارم کرونا در استان را دور از ذهن ندانسته و گفته است: برای کنترل کووید ۱۹ مجبور به اعمال برخی محدودیت ها شده ایم، محدودیت هایی که مشکلاتی را برای اقشار ضعیف و آسیب پذیر ایجاد کرده است اما برای حفظ سلامتی آنها و دیگران ناچار به اعمال و اجرای محدودیت ها هستیم تا کنترل این بیماری که به نظر می رسد فعلا باید با آن زندکی کنیم از دستمان خارج نشود.

در همین حال، در البرز، اخبار حاکی از آن است که موارد بستری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان نسبت به چندروز گذشته افزایش یافت.
دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۴۵ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان پذیرش و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.
وی افزود: اکنون ۴۰۰ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند که در روزهای اخیر به کمتر از ۴۰۰ نفر رسید.‌با مرگ پنج بیمار دیگر کووید ۱۹ شمار جانباختگان این بیماری به ۲ هزارو ۵۳۸ نفر در استان رسید.

در همین حال، مدیر کارگروه بیماری های واگیر آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه هم اکنون هیچ یک از شهرهای استان در وضعیت قرمز نیستند، گفت: اما شرایط کرونایی ما بسیار شکننده است.
سیمین خیاط زاده با تاکید بر ضرورت تداوم رعایت اصول بهداشتی برای کاهش شیوع ویروس کرونا در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: شهرهای قرمز در استان تبدیل به نارنجی شده اند و نارنجی ها نیز زرد شده اند که تعداد آنها ۹ شهرستان است. 
وی افزود: امیدواریم مردم رعایت پروتکل های بهداشتی را با جدیت رعایت کنند تا ان‌شاالله شاهد تبدیل شهرهای زرد به سفید و نارنجی به زرد شویم، اما در صورت عدم رعایت مردم، دوباره وضعیت آذربایجان شرقی قرمز می شود و مجبور خواهیم شد محدودیت ها را ادامه یا افزایش دهیم. 
خیاط زاده یادآوری کرد: با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، میزان ابتلا و بستری‌های کرونا در استان کاهش یافته است، اما این شرایط شکننده است و سرماخوردگی‌ها و بیماری‌های زمینه‌ای دیگر هم می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. 
مدیر کارگروه بیماری های واگیر آذربایجان شرقی همچنین یادآور شد: پس افراد پر خطر از خانه هایشان بیرون نیایند تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود و شهروندان باید همچنان شیوه نامه‌ها را رعایت کنند.

خبر خوب این که در چهار محال و بختیاری، فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا طی هفته اخیر نسبت به هفته پایانی آبان‌ماه و قبل از اعمال محدودیت‌های هوشمند، در حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است.
به گفته مجید شیرانیرییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، روند کاهشی شیوع کرونا در استان همچنان ادامه دارد و چنانچه بتوان روند شیوع را به همین میزان کنترل کرد در هفته آینده شیب نزولی شیوع کرونا از شدت بیشتری برخوردار می‌شود.
وی همچنین از کاهش چشمگیر تعداد بیماران بستری در استان خبر داد و گفت: در تاریخ ۲۸ آبان ماه در حدود ۴۰۰ بیمار در مراکز درمانی استان بستری بودند که این تعداد در حال حاضر به ۱۲۵ مورد رسیده است.
کاهش دورهمی‌ها و تجمعات خانوادگی عامل مهم روند نزولی شیوع کرونا در استان اعلام شده است.  

غربالگری و رهگیری مبتلایان از مهمترین راه های مقابله با شیوع  کروناست. 

در همین راستا در  استان مرکزی، مدیر گروه شبکه ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرد که هزار و ۵۱۲ بیمار کرونایی این استان در قالب طرح شهید سلیمانی رهگیری شدند.
سید«شهریار حسینی»  افزود: این رهگیری از سوی ۳۳۵ تیم مراقبتی با یک‌هزار و ۲۴۹ عضو بسیجی، هلال احمر، مراقبان سلامت، بهورزان و داوطلبان از ۱۵ آذرماه تاکنون در استان مرکزی عملیاتی شده است.
وی اظهار داشت: ۸۰۰  تست سریع کرونا نیز در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی در استان مرکزی انجام شد که ۸۵ مورد آن مثبت و ۲۵۰ نفر هم به مراکز منتخب بهداشتی استان معرفی شدند.

در قم نیز  جمعیت گروه هدف در این استان طی سه مرحله به‌صورت تلفنی علیه ویروس کرونا غربالگری شدند.

همچنین در اردبیل، در جریان اجرای طرح سپهبد سلیمانی قریب به ۸۸ درصد از جمعیت به تعداد یک میلیون و ۱۱۰ هزار نفر از جمعیت این استان غربالگری شدند.
به گفته اکبر بهنامجو استاندار اردبیل،  در حال حاضر ۲۵ نفر در نقاهتگاه‌ها هستند و هفت هزار بسته معیشتی و ۲۰۰ هزار بسته بهداشتی در جریان اجرای این طرح توزیع شده است.
وی از انجام ۱۱ هزار تست سریع و  pcr در مرکز استان و شهرستان‌ها خبر داد و گفت: در شهرستان خلخال هم به غیر از این، ۲ هزار و ۵۰۰ تست کرونا انجام شده است.
او  با بیان اینکه با تلاش بسیجیان ، کادر درمان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم شاهد کاهش بستری‌ها در بیمارستان ها هستیم، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۹۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند و به تبع شاهد پایین آمدن تلفات نیز هستیم.

از سیستان و بلوچستان هم خبر رسیده است که -۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۵۰۰ نفر در قالب ۵۵۵ هزار و ۱۰۰ خانوار در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان با هدف پیشگیری از کرونا و قطع زنجیره انتقال این ویروس تحت پوشش قرار گرفتند.
 افراد شناسایی شده برای دریافت خدمات هفت هزار و ۳۲۶ نفر و تعداد افراد نیازمند به نقاهتگاه ۲۳۰ بودند و حدود هفت هزار و ۲۶۰ سالمند و ۱۵ هزار و ۳۰۳ بیمار زمینه‌ای نیز در طرح «شهید قاسم سلیمانی» تحت پوشش خدمات قرار گرفتند.
افراد نیازمند به اکسیژن تراپی ۶۳۲ نفر، افراد نیازمند قرنطینه خانگی ۲ هزار و ۲۱۸ نفر و افراد دارای تماس نزدیک با فرد مبتلا ۶ هزار و ۲۳۹ نفر بودند.
 یکی از اهداف طرح شناسایی نیازمندان است و بر این اساس،  تاکنون به یکهزار و ۸۳۹ نفر خدمات حمایتی ارائه شده و ۳۳ هزار بسته بهداشتی نیز در این بازه زمانی بین آسیب دیدگان از کرونا و نیازمندان در مناطق محروم توزیع شده است.

گزارش ها: 

عناوین زیر نیز وضعیت دو استان مازندران و لرستان را به صورت گزارشی به تصویر کشیده است: 

مازندران در خطر تعلیق غیررسمی محدودیت‌های کرونایی

برگ ریزان انسان‌ها در پاییز کرونایی

آمار وزارت بهداشت 

 سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز گفت: با فوت ۱۵۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۴ هزار و ۳۰۸ نفر رسید.

 سیما سادات لاری  افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (چهارم دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۱۷۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۹۲۴ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۱۸۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۹۲۴ هزار و ۶۸۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۳۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۷ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۷۵۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا نداریم.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۷۷ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا