خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۱۰هزار تست منفی کرونا و زندانی شدن یک راننده/ نیروی ما کافی نیست

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه شرق قاره در حالی برگزار شد که از کشور ایران زهره هراتیان و بهار حسن میرزایی به عنوان کادر پزشکی در این رقابت‌ها حضور داشتند.

هراتیان که در ایران مدیر مرکز پزشکی فوتبال (ایفمارک) هم هست، در گفتگو با خبرنگار مهر، به مقایسه اقدامات و پروتکل‌های بهداشتی لیگ ایران و لیگ قهرمانان آسیا پرداخت و به سخت گیری های شدید AFC برای جلوگیری از ابتلای افراد به ویروس کرونا اشاره کرد؛ سخت گیری هایی که در نهایت باعث شد از ۱۰ هزار تست کرونا، حتی یک نمونه هم مثبت نشود.

وی همچنین از زندانی شدن یک نفر در قطر به دلیل خروج از حباب بهداشتی خبر داد و تاکید کرد در ایران نیروی کافی برای نظارت روی پروتکل‌های بهداشتی تیم‌ها وجود ندارد.

مشروح گفتگوی هراتیان با خبرنگار مهر در ادامه می‌آید:

خبرگزاری مهر – شما به عنوان یکی از پزشکان ایرانی در لیگ قهرمانان حضور داشتید و از نزدیک در جریان اتفاقات کرونایی و اقدامات بهداشتی کشور قطر بودید. در منطقه شرق آسیا چند تست کرونا گرفته شد و چند نمونه مثبت از آب در آمد؟

– زهره هراتیان: شرایطی که کرونا در دنیا ایجاد کرد، تبعات منفی زیادی در اقتصاد، اجتماع و حتی ذهن و روح مردم جهان داشت و بهترین اتفاق برای رهایی از تبعات ذهنی کرونا، شروع فوتبال بود. فیفا اعلام کرد که هر کشور با مسئولیت بهداشتی خودش باید مسابقات فوتبال را ادامه بدهد. برای رقابت‌های بین المللی مثل لیگ قهرمانان آسیا بهتر بود که مسابقات متمرکز برگزار شود که در آسیا، کشور قطر میزبانی را بر عهده گرفت.

وزارت بهداشت قطر مسئول مستقیم سلامت و اجرای پروتکل‌ها بود که این پروتکل از بدو ورود به کشور و با انجام تست کرونا شروع می‌شد و با حباب بهداشتی سخت گیرانه ادامه می‌یافت. هیچکس حق خارج شدن از این حباب را نداشت و تست‌های کرونا هم هر پنج روز یکبار انجام می‌شد. با رعایت این اقدامات بود که تا آخرین مسابقه شرق آسیا و با انجام حدود ۱۰ هزار تست فقط از این منطقه (شامل بازیکنان، مربیان، اعضای تیم‌ها، مسئولان و عوامل برگزاری و…) حتی یک نمونه مثبت از کرونا دیده نشد.

* در مسابقات غرب آسیا که چند ماه پیش برگزار شد، آمار کرونای تیم‌ها بسیار بالا بود و حتی تیم الهلال از مسابقات کنار گذاشته شد. علت این همه تفاوت بین شرق و غرب قاره آسیا در ابتلا به کرونا چه بود؟

– علتش تجربه کمتر AFC نسبت به مسابقات شرق آسیا بود. تجربه کمک کرد تا مسابقات در منطقه شرق بهتر انجام شود. مسائل بهداشتی هم برای تمام تیم‌ها و عوامل برگزاری جا افتاده بود. به نظرم قطر با این امکانات و تدابیری که داشت، بهترین گزینه برای میزبانی سایر رویدادها هم هست.


دیدار تیم‌های اولسان کره جنوبی و ویسل کوبه ژاپن در منطقه شرق آسیا

* آیا کسی به دلیل سرپیچی از پروتکل‌ها مجازات هم شد؟

– در جریان مسابقات شاهد بودیم که تعدادی از عوامل برگزاری مسابقات به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها اخراج شدند. راننده‌ای بود که از مسیر تعریف شده برای رانندگان خارج شد و از راه دیگری رفت که این فرد حتی به زندان افتاد. در یکی از مسابقات، فردی به گوشه استادیوم و خارج از حباب تعریف شده رفت تا سیگار بکشد. این فرد به سرعت از لیگ قهرمانان اخراج شد و حتی اجازه ندادند به هتل برود و وسایلش را جمع کند. آنجا بحث امنیت و سلامت مسابقات و آبروی یک سیستم در میان بود و این‌طور نبود که بخواهند کوتاه بیایند. حتی برچسب «آی. دی» کارتهای ما هر هفته تغییر می‌کرد تا از آن سوء استفاده نشود و نتوانند نمونه اش را به عنوان تقلب استفاده کنند.

به نظرم قطر فراتر از کشورهای آسیایی، مسابقات لیگ قهرمانان را میزبانی کرد و استاندارهایش برای جام جهانی فوق العاده است. هجمه ای که بعضی از کشورهای اروپایی زمان معرفی این کشور به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ ایجاد کرده بودند، بی جهت بود چون قطری‌ها حتی دمای استادیوم را می‌توانند به خوبی تنظیم کنند و آن‌را برای تماشاگران و بازیکنان کاهش بدهند.

* شما در ستاد مقابله با کرونا در فوتبال هم فعال هستید. پروتکل‌ها و اقدامات بهداشتی برای لیگ برتر ایران با لیگ قهرمانان آسیا در قطر قابل مقایسه است؟

– شرایط برای برگزاری یک لیگ با مسابقات متمرکز متفاوت است. استانداردهایی که برای برگزاری مسابقه در نظر گرفته می‌شود، جدا است. به نظرم استانداردها و اقداماتی که برای لیگ در نظر گرفته‌ایم، در مقایسه با قطر خوب است ولی دو مسئله وجود دارد. مسابقات لیگ رفت و برگشت است بر خلاف لیگ قهرمانان که متمرکز و تحت کنترل بود. دوم اینکه نیروی کافی برای نظارت وجود ندارد. در قطر سه یا چهار استادیوم وجود داشت با نیروهای کافی برای نظارت روی استانداردها. ولی در ایران اعزام همین تعداد ناظران به شهرهای مختلف هزینه‌های زیادی دارد که به ما تحمیل می‌شود. خروجی تحقیقات و بررسی‌هایمان نشان می‌دهد کار ما در مقایسه با داشته‌ها و وضعیت اقتصادی، خوب بوده است. جالب است که بعضی از مربیان و باشگاه‌ها می‌گویند پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود اما خودشان هم از کسانی هستند که به پروتکل‌ها پایبند نیستند.

* تجربه حضور در لیگ قهرمانان آسیا با این پروتکل‌های سخت گیرانه ممکن است باعث بازنگری در پروتکل‌های لیگ برتر ایران شود؟

– ضعف مسابقات ایران این است که متمرکز برگزار نمی‌شود. بنابراین باشگاه‌ها دو روز مانده به مسابقه به اردو می‌روند در حالی که نمی‌دانیم قبل از آن کجاها بوده‌اند. همه در معرض آسیب و ویروس هستند و ممکن است ناقل باشند. البته این به خود آدم‌ها بر می‌گردد که چقدر رعایت کنند. بهترین راهکار این است که بازیکنان و مربیان خودشان رعایت کنند و به جز تمرین و مسابقه و منزل، جای دیگری نروند. به نظرم انجام تست‌های PCR هم برای مسابقات متمرکز خوب است و برای رقابت‌هایی مثل لیگ برتر ایران که به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود، فقط می‌تواند یک هشدار باشد. رفتار بازیکن و مربی است که خیلی تعیین کننده است و اگر علائمی دارند و یا با افراد کرونایی در ارتباط بوده‌اند، صادقانه آن‌را بگویند.


زهره هراتیان

* فکر می‌کنید چند درصد از مربیان و بازیکنان صادقانه به چنین چیزی اعتراف کنند؟

– شخصاً حتی قبل از سفر به قطر اصرار زیادی روی فرم‌های خود اظهاری داشتم. در تلاش هستیم تا اپلیکیشن خوداظهارنظری را بسازیم تا دیگر کاغذبازی هم نباشد. با این اپلیکیشن علاوه بر لیگ برتر، می‌توان آکادمی‌ها و تیم‌های پایه را به خوبی زیر نظر داشت.

* با این همه مشکلات، چرا لیگ برتر ایران را به صورت متمرکز برگزار نمی‌کنید تا امنیت تیم‌ها و بازیکنان بالاتر برود؟

– با برگزاری متمرکز، فلسفه «لیگ» از بین می‌رود! تمام لیگ‌های دنیا رفت و برگشت است. به AFC و یوفا نگاه نکنید؛ آنها می‌توانند مسابقات قاره‌ای را متمرکز کنند ولی لیگ نمی‌شود چون شرایطی مثل میزبانی و حتی زمین مسابقه برای تیم‌ها اهمیت دارد. اگر بخواهم عملکرد بهداشتی و پزشکی را از مسابقات باقی مانده فصل گذشته و چند هفته اخیر لیگ برتر فوتبال را بررسی کنم باید بگویم عملکرد ما در مقایسه با لیگ‌های دنیا خوب بوده است. اتفاقاتی که افتاده، آسیب چندانی نرسانده است. خوداظهارنظری و همکاری بازیکنان در ایران نقش مهمی در پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به کرونا دارد.

* باتوجه به اینکه کرونا در فوتبال یک پدیده جدید محسوب می‌شود، آیا آیین نامه‌های انضباطی برای برخورد با متخلفان پیش بینی و به روز شده است؟

– دارد اتفاقات خوبی می‌افتاد. ستاد مقابله با کرونا ارتباط خوبی با کمیته انضباطی برقرار کرده است و در حال تعامل هستند. مثلاً ستاد گزارش می‌کند که در فلان بازی تماشاگر آمده است و از کمیته انضباطی می‌خواهد کدهایی که متناسب با آن جرم است را دربیاورند و جرایمی را در نظر بگیرند. وظیفه ما هم آموزش به باشگاه‌ها است و یا شناسایی تیم‌هایی که برای تهیه اقلام بهداشتی مشکل دارند.

* با این حساب آیا ممکن است باشگاه ذوب آهن به خاطر تخلفاتی که پیش از بازی با پرسپولیس انجام داده است، جریمه و یا نتیجه بازی به سود پرسپولیس اعلام شود؟

– در این زمینه تخلف‌هایی گزارش شده است که ما آن‌را به دبیر فدراسیون و سپس کمیته انضباطی دادیم. مستندات به کمیته انضباطی رسیده است و آنها تصمیم گیرنده هستند. وظیفه ما ارائه گزارش و مستندات است و در تعیین و یا صدور رای هیچ نقشی نداریم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا