خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی پیک بعدی کرونا را رقم می‌زند

دکتر محمدرضا صائینی شامگاه شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: بر اساس یافته های اپیدمولوژیست و مدیریت بیماری ها پیش بینی می شود، هفته سوم و چهارم بهمن امسال پیک چهارم بیماری نیز در این استان رخ دهد.

وی اضافه کرد: رفتار عموم مردم، اعمال محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی در بروز این پیک یا عدم آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود در صورت بروز پیک چهارم شمار مبتلایان بستری در بیمارستانهای استان ۹۵ تا ۱۰۰ و حتی ۱۲۵ نفر در روز خواهد بود.

این مسوول با تاکید بر اینکه در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی بصورت واقعی نه صرفا ثبت یک عدد و بالای ۹۰ درصد باشد، رویه دیگری در انتظار است، ادامه داد: این در حالی  است که طبق آمارهای ارائه شده با گذر از پیک سوم بیماری در استان میزان فاصله گذاری اجتماعی به کمتر از ۹۰ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه در صورت رعایت بالای ۹۰ درصدی پروتکل های بهداشتی و مراقبت های لازم بواسطه اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی میزان بستری ها به بیش از ۷۰ نفر نخواهد رسید، اظهار داشت: بروز همین رخداد به نوبه خود کاهش مرگ و میرها را نیز به دنبال دارد و در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی در حدود ۸۰ درصدی، شمار بیماران بستری بین  ۹۵ تا ۱۰۰ بیمار خواهد بود.

صائینی افزود: اگر از طرفی میزان رعایت پروتکل های بهداشتی استان بین ۷۰ تا ۷۵ درصد باشد که چنین سناریوی برای استان متصور است، باید به سمت ۱۲۵ بستری کرونایی رفت که بروز چنین مساله تداوم محدودیت ها و تعطیلی ها را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: طرح مدیریت هوشمند در شهرهای دارای وضعیت کرونایی قرمز، نارنجی، زرد اجرا می شود و در این میان برای دوری از سناریوی های مطرح شده باید با جدیت پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد و طبق آمارهای ارائه شده محدودیت های ۲ هفته ای و افزایش مراکز ۱۶ ساعته، تاثیر بسیار خوبی در روند بیماری گذاشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: این استان تعداد ۱۲۲ بستری کرونایی روزانه را تجربه کرده و بطور میانگین هم بستری تعداد ۱۰۵ تا ۱۱۰ بیمار نیز طی ۲ هفته اخیر در بیمارستان های نمود داشته و به همین دلیل حفظ روند کاهشی کرونایی امری مهم و ضروری است.

وی اضافه کرد: اجرای اقدامات مختلف شرایط کرونایی را هم به لحاظ بستری و شمار مبتلایان رقم زده که امیدواریم شمار بستری ها به کمتر از ۲۰ مورد در روز برسد که برای تحقق این مهم باید پروتکل های بهداشتی را به طور جدی رعایت کرد.

صائینی در خصوص برگزاری مراسم ایام فاطمیه نیز خاطرنشان کرد: این مهم بر اساس اعلام سخنگوی ستاد ملی کرونا عمل خواهد شد در حالی که سالهای گذشته نسبت به برگزاری مراسم عزاداری اقدام می شد، اما با توجه به وضعیت بحرانی کرونا و به منظور کاهش شیوع مرگ و میر در مناطق قرمز و نارنجی، امسال به شکل حضوری برگزار نخواهد شد و این مراسم در نقاط زرد مشروط به رعایت پروتکل های بهداشتی تهویه مناسب، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و در فضای باز و بدون دسته روی و حداکثر به مدت  ۲ ساعت خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا