خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

هلال احمر ایران یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به انتخابات مجامع این جمعیت اشاره کرد و گفت: در این انتخابات، داوطلبان جمعیت هلال احمر اعضای شورای عالی که از ارکان تصمیم گیری در جمعیت است، را برای مدت ۴ سال انتخاب کردند.

وی با اشاره به هفدهمین سالگرد وقوع زلزله بم افزود: روز جمعه ۵ دی‌ماه سالگرد زلزله تلخ بم بود و در آن روزگار جمعیت هلال احمر اقدامات بی نظیری در کمک به مردم داشت. باید نقاط قوت را دید و نقاط ضعف را نیز برطرف کرد. زلزله بم از مهیب ترین زلزله های ایران بود و ما حدود ۳۵ هزار نفر را در آن زلزله از دست دادیم، ۱۱۰ هزار نفر متاثر شدند.  ۱۴ هزار نفر زخمی و بیش از ۱۴ هزار نفر نیز از این شهر کوچ کردند. زلزله ای که هم اقلیم و هم جمعیت و آینده مردم بم را تحت تاثیر قرار داد.

همتی ادامه داد: در سالگرد این زلزله باید درس‌آموخته‌های این زلزله را مورد توجه قرار دهیم تا در حوادث آتی کمترین آسیب را ببینیم. در همین راستا روز جمعه مانور ساعت صفر در تهران برگزار شد تا آمادگی دستگاه‌ها مورد سنجش قرار گیرد. به صورت مکتوب نیز از رئیس جمهوری درخواست شد تا همکاری سایر دستگاه ها را فراهم کند تا در این مانورها با تمام قدرت و بدون استرس حاضر شده و امور را مدیریت کنیم. در این مانور شاهد بودیم که نیروهای قم و البرز سریع تر از نیروهای تهران به محل رسیدند و این امر نشان داد که برای آمادگی نیروها، بعد زمان و مکان مهم نیست.

لزوم تقویت ارتباطات رادیویی سیار برای زمان بحران

وی افزود: در زلزله بم ما مشکل جدی داشتیم و حتی نمی دانستیم مرکز زلزله کجا است و دو ساعت پس از زلزله هنوز نمی دانستیم به کدام منطقه برویم که پس از ۴ ساعت محل دقیق زلزله مشخص شد. همه ما هنوز صدای گریه های فرماندار بم را در خاطر داریم که در دقایق اولیه زلزله درخواست کمک می کرد در حالی که ارتباطات تحت تاثیر زلزله قرار گرفته و این نشان می دهد که باید به فکر ارتباطات رادیویی سیار نیز در لحظه بحران بود که لازم است در سریعترین زمان ممکن برپاشود. این ارتباطات در مانور روز جمعه در تهران به خوبی از طرف سازمان امداد و نجات هلال احمر برقرار شد.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: آن چه که در بم به ما کمک بزرگی کرد فرودگاه بم بود و از روز دوم از طریق این فرودگاه کمک های بین المللی نیز از این طریق واصل شد. ما تقاضا داریم تا در کنار نیروهای نظامی و انتظامی مانور برگزار کرده تا هماهنگی ها به بهترین شکل در عملیات صورت گیرد. اجتماع در منطقه آسیب دیده خود یک معضل اساسی است و باید این آموزش ها و هماهنگی ها برای رساندن جامعه به آرامش، انجام شود.

همتی در ادامه به نقش رسانه ها در بحران بم نیز اشاره کرد و گفت: رسانه ها در آن بحران در کنار هلال احمر بودند و اخبار آرامش بخش را به کشور مخابره می کردند. اکنون نیز با هماهنگی اداره کل روابط عمومی در حال تدوین پروتکل رسانه در بحران هستیم که در انتشار اخبار در زمان بحران، نقاط آرامش بخش برجسته و تنها اخبار صحیح و درست را به مردم منتقل کنیم همانطور که در حال حاضر هلال احمر با استفاده از فضای سایبری و رسانه شهروند آنلاین، سعی در نشر اخبار درست در جامعه دارد. مسیرهای ارتباطی هلال احمر باید برای مردم، منبعی معتبر و شناخته شده باشد.

عدم همخوانی منابع اعتباری با تکالیف محول شده به هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران گفت: در این ماده تکالیف زیادی به هلال احمر واگذار شده است درحالی که در گذشته این وظایف برعهده دیگر دستگاه ها بوده و جمعیت هلال احمر به عنوان همکار، در این زمینه فعالیت می کرده است. در بند الف این قانون، ارائه آموزش‌های همگانی امداد و کمک های اولیه در جامعه بر عهده هلال احمر قرار گرفته اما امکانات و منابع لازم برای این خدمت، به هلال احمر اختصاص پیدا نکرده است.

همتی به آموزش ۱۲ میلیون ایرانی بعد از زلزله بم نیز اشاره کرد و افزود: هلال احمر با استفاده از تمام ظرفیت خود در زمینه آموزش همگانی، توانسته به بیش از ۱۰ درصد از افراد جامعه آموزش امدادی بدهد که اگر به طور میانگین در هر خانواده ایرانی یک نفر آموزش دیده باشد، آمار قابل قبولی خواهد بود. علاوه بر این، هلال احمر با وزارت آموزش و پرورش برای آموزش ۱۵ میلیون دانش آموز در تمام رده های سنی، تفاهم نامه امضا کرده همچنین آموزش سربازان وظیفه نیز در تفاهم نامه با نیروهای مسلح مورد توجه قرار گرفته که در ۴۰ پادگان مستقر در ۱۷ استان کشور، آموزش های ۳۰ ساعته به سربازان ارائه شود تا این عزیزان منادی هلال احمر در بحران ها باشند.

نمایندگان مجلس در موضوع افزایش بودجه، هلال احمر را یاری کنند

وی ادامه داد: بحث آموزش های چهره به چهره نیز در دستور کار است. هنوز به درصد راضی کننده‌ای از افراد آموزش دیده در جامعه که بتوانند در مواقع بحران باری از دوش مردم بردارند، نرسیده ایم بنابراین امیدواریم در حالی که تکالیفی چون آموزش، امداد و نجات، انتقال مصدومان حوادث و … به هلال احمر سپرده شده است، نمایندگان مجلس برای افزایش بودجه هلال احمر مطابق با وظایف محول شده به این نهاد، ما را یاری کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: هلال احمر در زمان زلزله بم فقط ۲ هلیکوپتر داشت اما امروز ۲۴ هلیکوپتر و بیش از ۱۰۰ خلبان با ما همکاری دارند که باعث ارتقای کیفیت خدمت رسانی شده است. ترابری و انبارهای امدادی جمعیت در این سالها ارتقا پیدا کرده اما موجودی انبارهای هلال احمر به دلیل وقوع حوادث پی در پی در سال های اخیر، کاهش یافته و کمتر از ۵۰ درصد است. اگر انبارهای امدادی هلال احمر تقویت ۱۰۰ درصدی شوند، آمادگی هلال احمر در برابر بحران در وضعیت مناسبی است.

وی گفت: از سازمان برنامه و بودجه درخواست داریم تا سایر منابع مالی سال ۹۹ را در اختیار هلال احمر قرار دهد تا اقلام و تجهیزات لازم خریداری و به انبارهای جمعیت اضافه شود.

همتی افزود: با بودجه ای که برای خرید قطعات بالگرد واصل شد سه بالگرد اورهال شدند که این بالگردها به استان‌های لرستان، سمنان و تهران اختصاص داده شد. وضعیت اعتبارات هلال احمر در سال ۹۹ خوب نیست. هلال احمر ۶ هزار میلیارد ریال فقط برای تکالیفی که به این نهاد محول شده است و نه فعالیت های توسعه ای، کسری بودجه دارد.

نیاز به تجهیزات به‌روز برای امدادرسانی در حوادث احتمالی تهران

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: در تهران تنفسگاه های خوبی برای زلزله وجود دارد که مهم ترین آن ها پارک های جنگلی هستند. یکی از مشکلات جدی که تهران در عرصه نجات با آن مواجه است وجود سازه های عظیم بتنی است. ما امروز به دستگاه ها و تجهیزات به‌روز برای نجات افراد نیاز داریم تا بتوانیم در زمان بحران سازه های بزرگ را از میان برداریم. این امر بسیار ضروری است و باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به فعالیت های این نهاد در دوران شیوع کرونا افزود: هلال احمر از همان روز نخست و با ابلاغ رئیس جمهوری در کنار مردم بود و عملیات خدمت رسانی را انجام داد. در این راستا طرح غربالگری مسافران جاده ها، آمران سلامت، اهدای نفس و… و. انجام شد و علاوه بر آن بسته های کمک معیشتی نیز میان نیازمندان توزیع شد. هلال احمر در طرح ناظران سلامت و طرح شهید سلیمانی نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. در این مدت اقدامات خوبی در زمینه دریافت و توزیع کمک های بین المللی و کمک های داخلی در هلال احمر انجام و با توزیع ۳۰۰ هزار بسته معیشتی و ۵۰۰ هزار بسته بهداشتی میان نیازمندان، برای تزریق ارامش در جامعه تلاش شده است.

همتی گفت: تیم های هلال احمر در کنار تیم های وزارت بهداشت، در قالب طرح ناظران سلامت، بعد نظارتی طرح شهید قاسم سلیمانی را برعهده داشته و ۶۰ هزار نفر-روز نیروهای هلال احمر در این طرح مشارکت دارند. امروز با تلاش نیروهای داوطلب و خدوم هلال احمر، محله هرندی در تهران نمود ملی پیدا کرده و به محله بدون کرونا تبدیل شده است. این محله دغدغه مقام معظم رهبری بود و با تلاش این منطقه امروز وضعیت بهتری دارد. تراکم جمعیت و وضعیت معیشتی و بهداشتی آن منطقه بد بود اما امروز حاصل و نتیجه آن را مشاهده می کنیم که کرونا در آن منطقه مهار شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: ساماندهی املاک و موقوفات نیز در دستور کار است که ارزش آن برابر با هزاران میلیارد تومان است. املاکی است که ارزش زیادی دارد اما ما نمی توانیم از آن ها استفاده کنیم تا جایی که ممکن باشد این عرصه را ساماندهی خواهیم کرد. ایجاد خانه های هلال جدید نیز در دستور کار است. خانه های هلال هزینه های جدید به دولت تحمیل نمی کند و داوطلب محور و با همکاری دهیاری ها است. امروز ۳۵۰۰ خانه هلال در کشور وجود دارد و امید است تا پایان دولت این عدد به ۵۰۰۰ برسد.

نجات ۱۴ نفر در ارتفاعات تهران

همتی با اشاره به سانحه ارتفاعات تهران افزود: تعداد زیادی از شهروندان بدون توجه به هشدارها به کوه رفتند. ۱۴ نفر از افراد گرفتار شده نجات داده شدند. ۷ نفر در کلکچال، یک نفر در آهار و یک نفر در دارآباد جان خود را از دست داده است. دو نفر در دارآباد همچنان مفقود هستند. بیش از ۱۰۰ نفر در قالب ۲۰ تیم به امدادرسانی پرداختند و ۹ سورتی پرواز نیز در راستای جست و جو انجام شد.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به استخدام امدادگران هم اشاره کرد و گفت: ۸۰۰ نفر از نیروهای هلال احمر تا پایان سال تبدیل وضعیت خواهند شد و آزمون آنها برگزار می شود و کسانی که درجه ایثار بگیرند سال آینده جذب خواهد شد. یک هزار نفر نیروی جدید نیز به بدنه هلال احمر اضافه خواهند شد که پیش نیازهای آزمون استخدامی انجام شده و بزودی آزمون نیز برگزار می شود.

خرید واکسن کرونا

همتی در خصوص خرید واکسن کرونا نیز گفت: تلاش ما این است از منابع معتبر یک میلیون واکسن کرونا وارد کشور کنیم و این واکسن ها از یکی از کشورهای شرق آسیا وارد خواهد شد اما قطعا مورد تایید سازمان غذا و دارو خواهد بود. شرایط نگهداری واکسن فایزر سخت است زیرا باید در دمای منفی ۷۰ درجه نگهداری شود و این کار را سخت می کند.

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: نیاز کشور در حال حاضر حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون دوز واکسن است که از این تعداد، یک میلیون دوز را هلال احمر وارد می کند. تلاش ما این است که هر چه سریع تر تامین واکسن کرده اما به دلیل تحریم ها برای وارد کردن واکسن برخی مشکلات وجود دارد.

همتی در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص امدارسانی در ارتفاعات شمال تهران گفت: دما نزدیک به ۱۵ درجه زیر صفر بود. از ما کمک خواستند و ما سریع تر رفتیم. بیشترین نجات یافتگان از منطقه شیرپلا بودند. اگر دیر رسیده بودیم کار به مراتب سخت تر و آمار جان باختگان بیشتر می شد.

وی همچنین در خصوص بیمارستان های هلال احمر تاکید کرد: امروز بیمارستان های هلال احمر در امارات و غنا به سوددهی رسیده اند و تلاش می شود تا این روند ادامه پیدا کند. ما از منابع داخلی برای ساخت بیمارستان های خارج کشور استفاده نمی کنیم. یک ریال از وزارت بهداشت گرفته نشده است. بیمارستان نجف نیز برای خدمات رسانی به زائرین است و یک مجموعه آماده است و بزودی به بهره برداری خواهد رسید.

همتی در خصوص واکسن کرونا نیز گفت: واکسن چینی در برخی کشورهای همسایه نتایج مثبتی داشته است. یک موسسه خیریه ۱۵۰ هزار دوز از واکسن ها را با هماهنگی وزارت بهداشت به هلال احمر اهدا کرده است. کشورهای غربی می خواهند پول بدون تضمین از ما بگیرند. تحریم ها مانع ما است و اجازه نمی دهد که واکسن وارد کنیم. دسترسی به واکسن کرونا باید عادلانه باشد و تلاش ها در این عرصه ادامه دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص املاک موقوفه این نهاد هم گفت: برای بخش هایی که میزان موقوفات زیاد است، هیات مدیره تشکیل شد. در شهرهایی همچون رفسنجان باغات پسته وقف شده است. باغاتی که در دو سال ضرر داده بود امسال به سوددهی رسیده و ۲۸ میلیارد تومان فقط از یک موقوفه منفعت حاصل شد. در سرپل ذهاب نیز مزرعه های زیتون وقف شده که اقدامات خوبی برای این موقوفات در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا