خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

هشتم دی ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

روند کاهش مرگ ناشی از کووید۱۹ در کشور همراه با کاهش موارد بستری در بیمارستان‌ها طی حدود ۲۰ روز گذشته نویدبخش یک شرایط پایدار است و این در حالی است که صاحب نظران، کارشناسان و مسوولان بر این اعتقاد هستند که نباید روند کاهشی را با عادی انگاری به روند افزایشی تغییر دهیم چرا که در صورت تحقق این امر، امکان بروز خیز چهارم شیوع کرونا در شهرها  با مرگ و میرهایی بسیار بیشتر از موج سوم خواهیم داشت .

در حالی که کادر درمان شبانه روز در حال مراقبت و درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستند و مسوولان وزارت بهداشت نیز برای تامین واکسن این بیماری کشنده در تلاشند خبر رسید که رئیس جمعیت هلال احمر کشور امروز دوشنبه در بازدید از وزرشگاه نفت و گاز اروندان خرمشهر در جمع خبرنگاران گفته است: ” در حال برنامه ریزی برای انتقال ۱۵۰ هزار دوز واکسن کووید ۱۹ اهدایی شرکت فایزر به کشور هستیم””.

کریم همتی اظهار داشت: شرایط انتقال و نگهداری واکسن کووید ۱۹ فایزر سخت و نیاز به دمای منفی۷۰ درجه دارد؛  واردات واکسن فایزر از سوی وزارت بهداشت به جمعیت هلال احمر محول شده و کارهای آن در حال پیگیری است.

وی افزود: با توجه به اینکه تقاضا برای بحث واکسن در کل دنیا وجود دارد مراحل ارزیابی آن از مبدا انجام و برای ورود به کشور نیاز به تایید از سوی سازمان غذا و دارو است.

همتی گفت:در زمان رسیدن واکسن کووید ۱۹ شرکت فایزر،  چگونگی دریافت واکسن در رسانه‌ها اطلاع رسانی خواهد شد و روز گذشته نیز برای پیگیری بیشتر این موضوع جلسه در تهران برگزار شد. 

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، گفت که براساس جدیدترین آمار با فوت ۱۲۱ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۴ هزار و ۸۱۴ نفر رسید.

سیما سادات لاری  با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۸ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی پنج هزار و ۹۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۷۹۸ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۰۶ هزار و ۳۷۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه” تاکنون ۹۶۰ هزار و ۷۵۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند” گفت: همچنین ۵۱۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون هفت میلیون و ۴۶۰ هزار و ۴۲۲ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۰۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۴۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا قرار ندارد.

در همین حال و با رصد اخبار، شیب نزولی کرونا در بیشتر مناطق کشور بعد از محدودیت ها همچنان ادامه دارد و طبق اعلام متخصصان امر آثار محدودیت ها طی هفته های آینده بیشتر نمایان می شود و بر این مبنا توصیه می شود همچنان این موضوع مهم و همزیستی با آن را در زندگی روزمره مورد توجه قرار دهیم.

وضعیت کرونایی استان ها و تداوم محدودیت ها 

بر اساس گزارش‌های دریافتی از خبرنگاران ایرنا از مناطق مختلف کشور، شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی در طول فصل پاییز امسال، نظیر دیگر نقاط کشور و حتی بسیاری از کشورهای دیگر جهان، درگیر بیماری کووید ۱۹ بود و طی روزها و هفته های مختلف، اخبار ناگوار و ناراحت کننده زیادی از ابتلا، بستری و فوت بسیاری از شهروندان در استان مخابره می‌شد.

همین روند ادامه داشت تا در اواخر آبان امسال، تدابیر شدیدی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن، آذربایجان غربی اندیشیده شد و این تدابیر از اول آذرماه به مدت حداقل ۲ هفته به اجرا درآمد.

پس از حدود ۲۰ روز از اجرای این طرح که بیشترین تاکید آن بر کاهش دورهمی های خانوادگی و شبانه پاییزی بود، خیز سوم شیوع بیماری کووید ۱۹ در آذربایجان غربی مهار شد و آمارها به سمت کاهشی شدن حرکت کرد.

آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اما نشان می‌دهد که شیوع کرونا در این استان به وضعیت تثبیت رسیده است به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۷ بیمار جدید مبتلا به کووید.۱۹ در این استان بستری شده و سه نفر جان باختند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل، با ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، هشت شهرستان نمین، سرعین، کوثر، اصلاندوز، گرمی، بیله‌سوار، خلخال و نیر در وضعیت زرد و سه شهرستان اردبیل، پارس‌آباد و مشکین‌شهر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، طی شبانه‌روز گذشته، ۴۷ فرد جدید به کرونا مبتلا شده‌اند که ۶۶ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در این زمینه است.

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با اشاره به انجام روزانه تست‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: تعداد بستری های کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان در یک ماه گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 عباسعلی درستی تعداد بستری‌های کرونا در آذربایجان شرقی را ۶۵۰ نفر عنوان کرد و افزود: این آمار نسبت به سه چهار هفته‌ قبل که حدود یکهزار و ۵۰۰ بیمار بستری داشتیم، روند کاهشی چشمگیری دارد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه به طور مرتب شاهد روند نزولی در استان  هستیم، هر چند دو سه روز قبل با افزایش جزیی در یکی از شهرستان‌ها مواجه شدیم.

همچنین رییس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه اعلام کرد : در سایه همکاری مردم و کادر درمان شاهد کاهش چشمگیر آمار بستری‌های کووید ۱۹ در مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) هستیم و برای ادامه این روند کاهشی همچنان نیاز به همکاری و همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داریم.

دکتر شهرام بیدهندی افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، بیش از ۱۷هزار نفر برای انجام معاینه و دریافت خدمات به مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) مراجعه کرده‌اند که از این تعداد بیش از پنج هزار نفر بستری شده‌اند.

وی اضافه کرد: در آخرین پیک بیماری در دهه آخر آبان ماه حدود روزهای بیستم تا بیست و سوم این ماه، آمار بستری‌های روزانه ما به بیش از ۳۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ رسیده بود ولی الان خوشبختانه در روزهای اخیر تعداد بستری های ما به حدود ۳۰ نفر کاهش یافته است.

از رشت خبر رسیده که بیش از هشت هزار تست رپید در طرح شهید سلیمانی در گیلان انجام شد ه است .

در این زمینه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تاکنون در اجرای طرح شهید سلیمانی در این استان هشت هزار و ۵۵۹ تست رپید انجام شد که از این میزان یک هزار و ۷۸۵ تست مثبت شده است.

دکتر آبتین حیدرزاده اظهار داشت: راهنمایی های لازم برای قرنطینه به این بیماران مبتلا به کرونا انجام شد و افراد نیازمند به بستری در بیمارستان گیلان تحت مراقبت قرار گرفتند.  تاکنون ٧٠ درصد از جمعیت گیلان تحت پوشش طرح شهید سلیمانی قرار گرفتند که تا ١٠ روز دیگر مرحله اول این طرح با غربالگری کل جمعیت استان قرار می گیرند. 

هم اکنون آمار بیماران مبتلا به کووید ١٩ بستری در بیمارستان های گیلان به زیر ۵۰۰ نفر رسیده که نشانگر روند آرام نزولی بیماری است.

به گفته فرماندار شهرستان ورامین با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و همت و تلاش کادر درمان و پرستاران، وضعیت مناسبی از نظر شیوع ویروس کرونا در ورامین حاکم بوده و ورودی و بستری‌های بیمارستان‌های شهرستان نصف شده است.

حسین کاغذلو افزود: تعداد مراجعین مشکوک به بیمارستان شهدای ۱۵ خرداد در آبان‌ امسال ۴۵۹ نفر بوده که این تعداد در آذرماه به ۲۳۸ نفر کاهش یافته است.  تعداد بستری شدگان در بخش کرونای این بیمارستان از ۲۳۵ نفر در ماه آبان، به ۱۱۱ نفر در آذر کاهش یافته است.

همچنین خبر دیگر اینکه مدیرکل انتقال خون استان مرکزی اعلام کرد که  ۲۹۸ بهبود یافته از بیماری کووید ۱۹ در این استان تاکنون برای اهدای پلاسمای خون خود مراجعه کرده‌اند که ۲۳۱ نفر از آنان واجد شرایط اهدا شناخته شده و نسبت به این کار پسندیده اقدام کردند.

دکتر فاطمه مهدویانی افزود: اهدای پلاسما فقط در مرکز استان  و در شهر اراک انجام می‌شود و امکان دریافت آن از بهبودیافتگان در شهرستان‌های تابعه استان  وجود ندارد.

در خراسان جنوبی نیز  ۱۰ هزار کیت تشخیص سریع کرونا توزیع شد.

 خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به وضعیت هشدار بازگشته بود، از ابتدای مهر ماه نمودار موارد ابتلا به کرونا و بستری در این استان روند صعودی گرفت و این روند افزایشی تا آبان ادامه یافت به طوری که آمار مبتلایان روزانه سه رقمی و فوتی‌های کرونا در عین ناباوری دورقمی شد.

به دنبال اجرای محدودیت‌های جامع از اول آذر ماه و طرح محله محور مبارزه با کرونا که همراهی مردم و اصناف را در پی داشت، به تدریج موارد ابتلا به کرونا، بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها، تست‌های مثبت، موارد بستری و فوتی در خراسان جنوبی کاهش یافت.

براساس آخرین وضعیت مخاطره شیوع کرونا در خراسان جنوبی که روز پنجشنبه چهارم دی اعلام شد، سه شهرستان این استان در وضعت نارنجی (پرخطر) و هشت شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم از شناسایی ۵۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ۷۲ ساعت گذشته خبر داد و گفت: شمار مبتلایان قطعی به این ویروس از آغاز همه گیری تاکنون در شرق استان سمنان به پنج هزارو ۵۳۱ تن رسید.

رضا چمن با بیان اینکه اکنون دستاورد و توفیقات خوبی در زمینه مهار و کنترل این ویروس در حوزه زیر پوشش این دانشگاه حاصل شده ، افزود: به رغم همه توفیقات حاصل شده با توجه به آمار موجود، چرخه انتقال ویروس هنوز فعال بوده و شاهد ابتلای موارد جدید در شهرستان های شاهرود و میامی هستیم.

وی با بیان اینکه برنامه های بیماریابی با جدیت و قاطعیت در دستور کار است، اظهار داشت: اکنون تعداد ۵۳ بیمار کووید۱۹ در بخش های مختص به این بیماری در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود بستری هستند.

همچنین  رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۳۵۹ بیمار کووید ۱۹ به خاطر وخامت حال در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان قرار دارند.

دکتر محمد فتحی اظهارداشت: ۵۳ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های البرز بستری شدند. 

مجموع کل  موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز به ۲۸ هزار و ۵۲۲ نفر رسیده است.

به گفته دکتر پالیده رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس آمار بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی گنبدکاووس در مقایسه با هفته قبل کاهش یافته است و هم اینک ۹۶ بیمار بستری داریم که ۵۶ نفر آنان از مردم این شهرستان و بقیه از شهرستان‌های همجوار هستند.

از سوی دیگر مدیرکل ورزش و جوانان قم با اشاره به به تغییر وضعیت شیوع کرونا دراستان از نارنجی به زرد گفت: با توجه ممنوعیت ‌فعالیت رشته‌های ورزشی پربرخورد و استخرها درشهرهای زرد، فعالیت این رشته‌ها همچنان در قم ممنوع است.

رسول منعم افزود: با تغییر وضعیت شیوع کرونا در قم از قرمز به نارنجی طی یک ماه گذشته ، محدودیت های سطح نارنجی اعلام شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه ۱۵ آذرماه در این استان اجرایی که بر اساس آن سالن‌های ورزشی بازگشایی شدند.
وی تاکید کرد: با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، فعالیت‌ رشته‌های پربرخورد و استخرها در شهرهای مناطق قرمز، نارنجی و زرد ممنوع است که بر این اساس این رشته ها همچنان اجازه فعالیت در قم  ندارند.
از آبادان خبر رسید که دومین دستگاه تشخیص مولکولی کووید ۱۹ در آزمایشگاه بخش مولکولی معاونت بهداشت این دانشکده نصب و راه‌اندازی شد.

شکراله سلمان‌زاده رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آبادان افزود: به منظور افزایش ظرفیت انجام آزمایش کووید ۱۹ ،دستگاه ترمال سایکلر اهدایی از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) به ارزش ۱۰میلیارد ریال از سوی شرکت پشتیبان در آزمایشگاه بخش مولکولی معاونت بهداشت نصب و راه‌اندازی شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: این نخستین دستگاه است که از سوی سازمان جهانی بهداشت به دانشکده علوم پزشکی آبادان اهدا می‌شود و ظرفیت انجام آزمایش ۹۶ نمونه در هر نوبت را دارد.

از سوی دیگر در تهران مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از بکارگیری هوش مصنوعی در اپراتوری این شرکت جهت مدیریت فاصله‌گذاری هوشمند در ایام کرونا خبر داد.

فرنوش نوبخت با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا شرایط بحرانی‌ را پیش روی کسب و کارها، به ویژه حمل و نقل عمومی (مترو) قرار داده است، گفت: با توجه به حجم مخاطبانی که مترو تهران و حومه روزانه با آن روبرو است ضروری است طرحی آینده نگر برای کمک به اپراتوری متروی تهران استفاده شود.  برای این کار سامانه هوش مصنوعی، طراحی شد که همزمان اطلاعات مربوط به گیت های ورودی و خروجی را جمع آوری می کند.

همچنین دبیر ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام کرد : موفقیت طرح محله محور شهید سلیمانی بیش از پیش بینی ها بوده به نحوی که اکنون ابتلا به کرونا در این استان ۶۲ درصد کاهش یافته است.

دکتر مریم کوشکی افزود: میزان کاهش ابتلا به کرونا و موارد بستری مشکوک  طی یک ماهه آذرماه به ترتیب ۶۲ و ۵۰ درصد و نسبت به پیش بینی های قبلی ۲۰ درصد بهتر بوده است.

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی از ابتدای آذرماه گفت: در حالیکه هدفگذاری برای کاهش ۱۰ درصدی مرگ و میر طی یک ماه ابتدایی طرح بود اما فوت مبتلایان به کرونا در استان تا پایان آذر ماه نسبت به یک ماهه آبان ۳۲ درصد کاهش داشته است.

در این شرایط حسن همتی سرپرست فرمانداری سپیدان، ورود تورهای گردشگری به این شهرستان را ممنوع و اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا،بنا به ضرورت حفظ سلامت شهروندان و قطع زنجیره این ویروس، تمام پیست‌های اسکی این منطقه از هشتم دی ۹۹ تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

 ثبت یک روز بدون فوت کرونایی در قزوین  نیز از دیگرخبرهای خوب کرونایی است و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین از ان خبر داد و گفت که خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته هیچ گونه مورد فوتی در سطح استان قزوین براثر ویروس کرونا گزارش نشده است.

جلال رحمانی  اظهار داشت: ۲۹ بیمار جدید کرونایی روز گذشته در سطح استان قزوین گزارش شده که تعداد بستری ها به ۲۲۱ رسیده است.  از این تعداد ۶۹ بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه و ۲۰ نفر نیز با وضعیت عمومی نامناسب که نیاز به دستگاه اکسیژن هستد بستری هستند که امیدواریم این افراد هر چه سریعتر بهبود یابند.

ایلام نیز امروز برای دومین روز متوالی فوتی کرونا نداشت و طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت نشده است و مجموع مبتلایان به ۲۳ هزار و ۸۲۲ نفر رسیده است.

گزارش هایی که در شرایط کرونایی روی خروجی های ایرنا مخابره شده به شرح ذیل قابل مرور است:

تداوم روند کاهشی شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی؛ عادی انگاری ممنوع

معلم اهوازی با تعهد خود کرونا را به زانو درآورد

در فراق خبرنگار آسمانی

شلوغی بازار خرم‌آباد و خطر بازگشت به وضعیت قرمز کرونا

حضور تاثیرگذار روحانیت در سنگر مبارزه با کرونا

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۸۱ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۷۷۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در سطح دنبا به وجود آورده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا