خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

بودجه‌ای برای برنامه‌های تحقیقاتی انتقال خون نداریم

به گزارش خبرگزاری مهر مجید عبداللهی گفت: به دلیل محدودیت مالی شدید در تهیه اقلام مصرفی دچار مشکل شده‌ایم و دیگر حتی کیک و آبمیوه هم نمی‌توانیم به خون‌دهندگان بدهیم، کمک‌های هرچند اندک مردم نوع دوست هم نتوانسته است گره‌ای از از مشکلات این مرکز حیاتی باز کند.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه جایگاه انتقال خون در سطح بسیار بالایی است که توجه مدیران و مسئولان ارشد استانی و کشوری را می‌طلبد، بیان کرد: به دلیل محدودیت مالی شدید در انتقال خون استان نفس این مرکز حیاتی به شمارش افتاده است. مشکلات مالی و کمبودهای متفاوت اعم از تدارکات و نیروی انسانی فراوان چه در قبل از انتشار بیماری کووید ۱۹ و چه بعد از آن، یاری مسئولان استانی و خیرین را برای ادامه حیات این سازمان عام المنفعه طلب می‌کند.

عبداللهی افزود: توجیهی ندارد در شهر و استانی که انتقال خون آن پشتیبان ۶۱ مرکز بهداشتی و درمانی و تأمین کننده ۱۰۰ درصدی خون و فرآوده‌های خونی آن است این همه مورد بی مهری و کم توجهی قرار بگیرد.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه ما ۶۱ بیمارستان را در استان پوشش می‌دهیم، اظهار کرد: در سال ۹۸ با ۲۵۲ پرسنل، صد و چهل و سه هزار و ۵۵۰ کیسه خون و فرآورده تولید کرده‌ایم. همچنین در سال ۹۹ در ۹ ماهه اول سال با ۲۴۶ پرسنل، ۹۹ هزار و ۶٨۶ کیسه و فرآورده تولید داشته‌ایم.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مرتباً مصرف خون بیمارستان‌ها رو به افزایش است، با این افزایش مصرف در آینده دیگر پاسخگوی نیازها نخواهیم بود و در انتقال خون بحران خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه این اداره کل با سطح حیاتی باید به دنبال برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی باشد و در توسعه یافته‌های علمی تلاش کند، اما جای تأسف دارد که درگیر مشکلات پیش پا افتاده‌ای مثل تهیه کیک و آبمیوه برای اهداکنندگان خود باشد، گفت: مشهد حالت مستقلی دارد و هرکدام از مجموعه‌ها وضعیت اختصاصی در استان دارند. انتقال خون، همه استان را پوشش می‌دهد، علاوه بر ۶ دانشگاه علوم‌پزشکی در سال گذشته، برای استان‌های همجوار هم خون و فرآورده‌های خونی در شرایط اضطرار فرستاده‌ایم.

عبدالهی در پایان با اشاره به کاهش ذخایر خونی به دلیل برودت هوا و شیوع بیماری کرونا تصریح کرد: در حال حاضر ذخایر خونی موجود سیر نزولی یافته که با ادامه این روند در روزهای آینده پاسخگویی به بیماران نیازمند و مراکز درمانی نیز با چالش مواجه خواهد شد، لذا از همه هم استانی‌های عزیز درخواست داریم که به یاری این سازمان شتافته و بیماران چشم انتظار را از کمک‌های خود ناامید نفرمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا