خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

آمار بستری‌های کرونا در خوزستان ۸۴ درصد کاهش یافت

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد علوی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در نشست هم اندیشی طرح قاسم سلیمانی که در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی دزفول برگزار شد، اظهار کرد: پیش از آغاز طرح شهید سلیمانی، آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در خوزستان ۹۸ مورد در ماه بود اما این آمار بعد از اجرای طرح به ۲۳ مورد رسیده است؛ بنابراین در حالی که هدف طرح شهید سلیمانی کاهش ۱۰ درصدی آمار مرگ‌ومیر بود، این آمار در خوزستان کاهش ۷۶ درصدی داشته است.

وی افزود: تا پیش از این طرح، آمار هفتگی تست‌های مثبت کرونا در استان خوزستان، دو هزار و ۲۴۳ مورد بود که با اجرای این طرح از اول آذرماه تا پنجم دی‌ماه سال جاری این آمار به ۴۹۷ تست مثبت در هفته رسیده است و بر این اساس میزان تست‌های مثبت در استان نیز ۷۷ درصد کاهش یافته است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه تا پیش از اجرای طرح شهید سلیمانی تعداد بستری‌های کرونا در خوزستان ۴۱۵ مورد در هفته بود، تصریح کرد: بعد از گذشت یک ماه از اجرای طرح، تعداد بستری‌ها به ۶۵ نفر در هفته رسید که نشان‌دهنده کاهش ۸۴ درصدی است و این در حالی است که چشم انداز طرح کاهش ۳۰ درصدی بستری‌ها بود.

علوی به پیک سهمگین خوزستان در فصل تابستان اشاره کرد و افزود: این در حالی بود که تمام متخصصان معتقد بودند با شروع فصل گرما ویروس ضعیف می‌شود؛ بنابراین این موضوع نشان‌دهنده رفتار غیرقابل پیش‌بینی ویروس کروناست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از استان‌های کشور که سطح بهداشت مطلوبی را ندارند در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، گفت: بر این اساس نباید مغرور شویم که کرونا را کنترل کرده‌ایم و ممکن است با کوچک‌ترین سهل انگاری پیک سهمگین دیگری به وقوع بپیوندد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بر لزوم تشدید نظارت‌های بهداشتی تأکید کرد و گفت: نحوه و میزان بازرسی‌ها به جز از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی در سایر موارد مطلوب نیست و می‌طلبد که بازرسی از دیگر اماکن به ویژه مطب‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی افزایش یابد.

علوی نسبت به رعایت نشدن فاصله‌گذاری و نبود تهویه در بسیاری از مراکز درمانی و بهداشتی خوزستان ابراز نگرانی کرد و افزود: آمار استفاده از ماسک در بانک‌ها که تا پیش از این ۹۸ درصد بود که پنج درصد کاهش یافته است که با توجه به تجمعی بودن بانک‌ها این امر یک زنگ خطر محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: متأسفانه میزان تست‌های کرونا، نظارت و رهگیری در خوزستان پایین است و اگر این روند ادامه یابد شاهد وقوع یک پیک سهمگین در این استان خواهیم بود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان در پایان گفت: زمانی از کرونا مصون خواهیم بود که تمام ابعاد مثلث پیشگیری شامل استفاده از ماسک، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به درستی رعایت شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا