خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

طرح شهید سلیمانی تدبیری امیدبخش برای مهار کرونا

این طرح ملی در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر همکاری بیشتر مردم و مسوولان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا با امضای تفاهم‌نامه سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد.

مشارکت اجتماعی در این طرح علاوه بر فرهنگ‌سازی و نهادینه شدن برنامه‌های سلامت در جامعه موجب اثربخشی بیشتر خدمات، رضایت بیشتر مردم و پوشش خدماتی افزون‌تر می‌شود.

باتوجه به همه‌گیری ویروس کرونا و اهمیت سلامت جامعه طرح شهید سلیمانی اقدامی موثر و تدبیری امیدبخش بوده تا با همکاری و مشارکت جمعی برای گذر از این شرایط تلاشی همگانی صورت گیرد.

طرح ملی شهید قاسم سلیمانی با دربرگیری سه گام اساسی مراقبت، حمایت و نظارت با تمرکز بر برنامه‌ریزی، هماهنگی و اقدام مشترک مناسب و به موقع به دنبال پیشگیری از شیوع کویید ۱۹ در کشور است.

دستگاه‌های مسوول در شهرستان کاشان نیز در راستای اجرای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، توجه به سلامت مردم و غلبه بر کرونا اقدام‌های مستمری انجام داده‌اند.

انجام سه مرحله غربالگری

رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: سه مرحله غربالگری کووید ۱۹ در اوایل اسفند سال ۱۳۹۸ و فروردین امسال، اردیبهشت و خرداد و مرداد تا مهر ماه سال‌ جاری در کاشان انجام شد.

مهدی دلاوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرحله چهارم غربالگری به صورت محله و خانواده محور مزین به نام شهید قاسم سلیمانی با مشارکت تمامی سازمان ها از ابتدای آذرماه آغاز شده است.

وی تفاوت مرحله چهارم را در پیگیری، حضور کارکنان حوزه معاونت بهداشت شامل مراقبان سلامت، پرستاران و پزشکان در قالب تیم‌های مراقبتی در منزل‌ بیماران کووید ۱۹ دانست.

دلاوری اظهار داشت: در قالب اجرای این طرح از اطرافیان بیمار، آزمایش سریع تشخیص کرونا گرفته شده و در ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پاسخ به فرد اعلام می‌شود.

وی همچنین از آموزش‌های لازم درخصوص ضدعفونی، قرنطینه و جداسازی در منزل و مشاوره‌های روانشناسی و تغذیه‌ای به خانواده افراد مبتلا به عنوان برخی دیگر از برنامه های اجرا شده در این طرح یاد کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: در ۱۴ روز گذشته به صورت حضوری به ۴۸۰ خانواده دارای فرد مبتلا مراجعه شده و از ۹۸۹ نفر از اعضای آن آزمایش گرفته شده است.

دلاوری افزود: از این میان افزون بر ۱۰۶ نفر از افرادی که دارای علایم بیماری کووید ۱۹ هستند اما نتیجه آزمایش سریع کرونای آنها منفی بود، برای تشخیص مولکولی به مرکزهای ۱۶ ساعته ارجاع شدند.

وی اضافه کرد: در ۱۴ روز گذشته برای افزون بر چهار هزار و ۳۶۶ نفر از اطرافیان بیماران و افراد مشکوک توسط تیم های مراقبتی رهگیری و مراقبت صورت گرفته است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطر نشان کرد: خانواده‌های نیازمند به خصوص خانوارهای مبتلایی که به دلیل مشکلات معیشت توان رعایت قرنطینه ندارند زیر پوشش بسته‌های معیشتی قرار می‌گیرند.

دلاوری با اشاره به اینکه کمک‌های معیشتی در قالب تیم‌های حمایتی و با مسوولیت سازمان بسیج مستضعفین صورت می‌گیرد، اضافه کرد: تاکنون چهار میلیارد تومان کمک معیشتی به افزون بر پنج هزار خانوار توزیع شده است.

وی بیان داشت: برای افزون بر یک‌هزار و ۵۰۰ نفر از سالمندان بالای ۶۵ سال، خانوارهای کم بضاعت و اطرافیان سالم بیماران اقلام بهداشتی، ماده ضدعفونی و ماسک به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان توزیع شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: فعالیت‌های نظارتی با مسوولیت همکاران بهداشت محیط و حرفه‌ای، هلال احمر و بسیج صورت می‌گیرد.

وی افزود: با استفاده از اپلیکیشن ماسک افراد قبل از ورود به سازمانها و اماکن عمومی از نظر ابتلا به کویید ۱۹ بررسی می‌شوند و در صورت ابتلا و طی نشدن دوره ۱۴ روز قرنطینه از ورود فرد بیمار به اماکن عمومی از جمله بانک‌ها و ادارات و استفاده از وسایل ایاب ذهاب عمومی مانند قطار ممانعت می‌شود.

تشکیل کمیته‌های چهارگانه

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری کاشان نیز در خصوص کمیته‌های طرح شهید سلیمانی گفت: طرح قرارگاه شامل چهار کمیته عملیاتی حمایت و قرنطینه، رهگیری و حمایت، آموزش همگانی و پایش و نظارت است.

عباسعلی قپانی‌پور افزود: در اجرای این طرح مسوولیت هر  کمیته به یک دستگاه واگذار شده که از رصد بیماری تا کنترل و درمان را پیگیری می‌کنند.

وی کاهش آمار بیماران کووید ۱۹ را نتیجه همکاری مردم و رعایت پروتکل‌ها دانست و اظهار داشت: کاشان اکنون از وضعیت قرمز به نارنجی رسیده و در صورت ادامه این روند به شرایط بهتر نیز می‌رسد.

غربالگری افزون بر ۱۹ هزار نفر

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان کاشان نیز گفت: در راستای اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی قرارگاههای حافظان سلامت این ناحیه تا کنون با ۵۴۵ نفر در تیم های غربالگری،۱۳ هزار و ۹۵۶ نفر را به صورت حضوری و پنج هزار و ۵۴۳ نفر را به صورت غیرحضوری غربالگری کرده اند.

کریم اکبری افزود: از این تعداد هزار و ۳۵۷ نفر در معرض آسیب کرونا،۸۶۳ نفر مشکوک به بیماری و ۱۰ هزار و ۱۱۱ نفر دارای بیماری زمینه ای بودند و ۶۸۴ نفر نیز به مراکز درمانی معرفی شدند.

وی در خصوص برنامه های فرهنگی معنوی نیز اضافه کرد: در قالب این طرح ۱۷۷ برنامه اجرا شده که شامل ۶۳۵ مورد آموزش همگانی حضوری، کمک به ۳۷۳ دانش اموز برای کلاسهای تقویتی و جبرانی و ارسال ۳۵ هزار و ۵۸۰ پیامک آموزشی بوده است.

اکبری ادامه داد: از آغاز اجرای طرح تا کنون، ناحیه مقاومت بسیج کاشان با ۵۹ نیرو با بیمارستان شهید بهشتی همکاری داشته و هزار و ۷۷۱ مکان را ضد عفونی کرده است.

به گفته وی، این ناحیه همچنین هشت ایستگاه سلامت احداث کرده و ۷۶۶ فرد مبتلا را نیز شناسایی کرده است.

وی افزود: چهار هزار و ۶۶۸ مورد محروم در سطح محله‌ها شناسایی شده و با ارایه تسهیلات قرض الحسنه، تبلت، مواد غذایی و توزیع مواد ضدعفونی‌کننده مورد حمایت قرار گرفتند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان کاشان، طرح شهید قاسم سلیمانی را اقدامی مفید برای پیشگیری از شیوع بیماری کویید ۱۹ دانست.

کاهش آمار کرونایی‌ها 

یکی از دبیران آموزش و پرورش شهرستان کاشان نیز گفت: با اجرای این طرح توسط دستگاه‌های اجرایی و همکاری مردم شاهد کاهش شیوع کرونا در روزهای اخیر هستیم.

وی افزود: مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد هرچه بهتر شدن شرایط باشیم.

به گفته وی، باتوجه به اجرای این طرح از برخی نگرانی‌های خانواده‌های با درآمد پایین کاسته شده است.

بیماری کویید ۱۹ نخستین بار دی ماه سال ۹۸ در ووهان چین شناسایی شد که عمدتا از طریق  قطره های تنفسی ترشح شده از فرد مبتلا و یا ناقل سرایت میکند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاص بهبود میابند اما از هر پنج نفر مبتلا علایم یک نفر شدت می‌گیرد.

افراد مسن بالای ۶۵ سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای از جمله فشارخون و مشکلات قلبی و ریوی، زنان باردار، بیماران سرطانی و افراد دیابتی از  جمله گره‌های آسیب‌پذیر در برابر بیماری کویید ۱۹ هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا