خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

ایران با ساخت واکسن کرونا به موفقیت چشمگیری دست یافت

«وادیم خومنکو» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: ساخت واکسن کرونا در ایران، نشانگر توانمندی بزرگ این کشور در عرصه های علمی و فناوری های داروسازی است.  

وی افزود: تولید واکسن کرونا در ایران، اعتبار این کشور در عرصه علمی و تکنولوژیکی را در سطح جهانی افزایش می دهد هرچند که باتوجه به سرعت پیشرفت علمی ایران و تولید علم و دانش، چنین انتظاری از محققان ایرانی می رفت.

استاد دانشگاه روس خاطرنشان کرد که ایران در بسیاری عرصه ها، تولید ماشین آلات، در حوزه پتروشیمی، داروسازی، صنایع شیمیایی و نیز در حوزه های تسلیحاتی به پیشرفت های خوبی دست یافته و در بسیاری حوزه ها به خودکفایی دست یافته است.  

به گفته خومنکو، ایران باوجود تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا توانسته است به این پیشرفت ها دست بیابد و ثابت کرده است که هیچ تحریمی نمی تواند چرخ های علمی و فناوری این کشور را متوقف کند.

ایران نخستین کشور تولیدکننده واکسن کرونا در خاورمیانه

معاون آکادمی علوم جمهوری تاتارستان معتقد است که ایران باتوجه به اینکه نخستین کشور تولیدکننده واکسن کرونا در منطقه خاورمیانه است، در تارک علمی این منطقه بزرگ جهان قرار گرفته است.

وی هدف آمریکا از تحریم ایران را جلوگیری از پیشرفت های علمی این کشور خواند و خاطرنشان کرد که با این وجود این، جمهوری اسلامی ایران پیشگام در عرصه های علمی و تکنولوژیکی در منطقه خاورمیانه است.  

خومنکو با اشاره به اینکه مرحله نخست آزمایش بالینی واکسن تولید شده در ایران برای کرونا آغاز شده است گفت: اطمینان دارم مراحل بعدی این آزمایش ها نیز با موفقیت طی خواهد شد و ایرانیان با واکسن کرونا ساخت این کشور واکسیناسیون می شوند.  

استاد دانشگاه روس در همین حال گفت که ایران به موازات ساخت این واکسن توسط محققان ایرانی به تهیه واکسن خارجی کرونا توجه می کند و روسیه برای همکاری با ایران در عرصه واکسن اسپوتنیک وی اعلام آمادگی کرده است.

این کارشناس علمی همچنین تلاش های ایران برای مهار کرونا را با وجود تحریم های گسترده غرب و آمریکا ستود و گفت: ایران با تکیه بر توانمندی داخلی به مقابله با کرونا می پردازد و در چندین استان این کشور روند گسترش کرونا متوقف شده است که حاکی از موفقیت های نظام بهداشتی ایران است.

روز سه شنبه واکسن ضد کرونا ساخت محققان ایرانی با تزریق به سه نفر رونمایی شد.

طبق آمار وزارت بهداشت، کرونا بیش از ۱.۲ میلیون نفر را در ایران مبتلا کرده و منجر به مرگ حدود ۵۵ هزار نفر شده است.  

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا