خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

کنترل ویروس کرونا در گرو همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

دکتر علیرضا آرمانی کیان روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه آمار و ارقام کنونی از شرایط مناسب بیماری در استان حکایت دارد، افزود: در زمان حاضر تعدادی از شهرهای استان شرایط زرد کرونایی و دیگر مناطق به ویژه شهرهای دارای جمعیت بیشتر نارنجی هستند.

وی اضافه کرد: هر چند نزولی شدن تعداد مبتلایان و وضعیت کرونایی استان خبر خوب و خوش محسوب می شود اما از طرفی در صورت عادی انگاری شرایط و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی از سوی مردم موج بعدی بیماری در چند هفته آینده رقم می خورد.

این مسوول ادامه داد: بطور قطع کاهش شمار مبتلایان و بستری های کرونایی در استان به همکاری خوب هم استانی ها باز می گردد و در عمل هم ثابت شده که عامل اصلی شیوع کرونا دورهمی و تجمعات است و در این میان اعمال محدودیت ها در کاهش ترددهای داخل و خارج استانی و تثبیت وضعیت کنونی بسیار کار ساز بوده است.

وی اظهار داشت: همین اقدامات موثر و کاهش شیوع ویروس کرونا به فعال شدن بخش های دیگر بیمارستانی که پیش از این در همه گیری کرونا تعطیل شده بود، منجر شد، بطوری که به تدریج خدمات مورد نیاز غیراورژانسی در حال ارائه به گروه‌های هدف است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: این استان با کسب تجارب بیماری در ماه‌های گذشته آمادگی دارد که در صورت شیوع موج بعدی کرونا چیدمان بخش های مختلف بیمارستانی را با هدف ارائه خدمات مطلوب به بیماران مبتلا تغییر دهد و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

وی در خصوص احتمال ریشه کنی ویروس کرونا اظهار داشت: این امر قابل پیش بینی نیست و امیدواریم با ورود واکسن این ویروس منحوس رخت بربندد.

آرمانی کیان اظهار داشت: همکاری عموم مردم به ویژه افراد در معرض خطر موجب کنترل این بیماری شده و در عمل شدت موج های آن کاهش یافته است اما در صورت بی توجهی و کاهش حساسیت ها، موج های بعدی بیماری بسیار نگران کننده خواهد بود.

این مسوول ادامه داد: در موج سوم شیوع ویروس کرونا آمار و ارقام نشان می داد سن ابتلا و مرگ و میر کاهش یافت و این موضوع بیانگر آن است که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و دیگر اقدامات لازم سن ابتلا همچنان روند کاهش و نگرانی ها به مراتب افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس توصیه می شود، عموم مردم همچنان این بیماری را جدی بگیرند و در زمان حاضر به مرحله نرسیده ایم که ماسک ها از صورت برداشته شود و تصور کنیم همه چیز عادی شده و این موضوع زنگ خطری است که نگرانی دارد و می تواند بسیار آسیب‌زا باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا