خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۵۱ بیمار کرونایی در اردبیل تحت مراقبت‌های ویژه

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رضایی‌بنا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در اردبیل اظهار کرد: کرونای انگلیسی که مدتی است برخی از استان‌های کشور را درگیر کرده به استان اردبیل نیز سرایت کرد که طی امروز ۲۲ اسفندماه تست کرونای انگلیسی سه نفر از کسانی که در استان خوزستان شاغل بوده و سفری به کشور عراق داشتند و هم‌اکنون به خاطر دیدار با خانواده خود به اردبیل سفر کرده‌اند، مثبت شد.

وی ادامه داد: به دلیل جغرافیای استان خوزستان و مرز مشترک با کشور عراق تعداد مبتلایان به نوع جهش یافته کرونا در این استان به مراتب بیشتر از سایر مناطق کشور بوده و افرادی که از خوزستان به استان‌های دیگر سفر دارند به تبع، فرد و افراد دیگر را نیز آلوده می‌کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: خوشبختانه بلافاصله بعد از ورود این افراد به استان اردبیل به دلیل مشکوک بودن به بیماری نوع جهش یافته کرونا تست و آزمایش‌های اولیه از آنها اخذ شده و مراتب بستری و قرنطینه آنان مهیا شد که هم‌اکنون حال عمومی هر سه فرد مبتلا به کرونای انگلیسی خوب بوده و در قرنطینه خانگی و مراکز درمانی بستری هستند.

به گفته رضایی‌بنا افراد مبتلا به کرونای انگلیسی از بومی‌های استان اردبیل و مناطقی همچون آبی‌بیگلو، حور و شهر اردبیل هستند.

بستری ۱۵۵ بیمار کرونایی در مراکز درمانی/۵۱ نفر تحت مراقبت‌های ویژه هستند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: هم‌اکنون ۱۵۵ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان تحت درمان هستند که حال عمومی بیشتر بیماران خوب بوده اما تعداد ۵۱ بیمار تحت مراقبت‌های ویژه هستند.

رضایی‌بنا با اشاره به سنترهای درمان کرونا در استان اردبیل افزود: با توجه به اینکه در زمان اوج بیماری کرونا از ظرفیت بیمارستان‌های فاطمی، امام رضا (ع) و سبلان هم برای درمان بیماران کرونا استفاده شد اما هم‌اکنون فقط بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل و بیمارستان سبلان برای بستری این بیماران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: بیمارستان بوعلی برای اطفال مبتلا به کرونا آماده خدمات‌دهی بوده و در مجموع ۵۰۰ تخت بیمارستانی در کل استان برای این بیماران در نظر گرفته‌ایم که در صورت اوج‌گیری بیماری و افزایش تعداد مبتلایان قابلیت افزایش تعداد تخت‌های بیمارستان را با جابجایی بیماران دیگر و ترخیص بیماران با وضعیت سلامت رو به بهبود داریم.

۲ هزار پرسنل درمان برای بیماران کرونا در نظر گرفته شده است

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم استان در حال‌حاضر ۴ هزار پرسنل و کادر درمان اعم از پرستاری و پزشکی در مراکز درمانی و بهداشتی استان مشغول به خدمت هستند که از این تعداد ۵۰ درصد و در حدود ۲ هزار نفر برای خدمات‌دهی به بیماران در بخش کرونایی استان اردبیل آماده هستند.

رضایی‌بنا افزود: تعداد مبتلایان به کرونا در استان در ۲ ماه گذشته روند ثابت و افقی داشته و ما شاهد نزول یا صعود در وضعیت کرونایی استان نداشتیم که در این زمینه به طور میانگین هر روز تعداد ۲۰ تا ۳۰ بیمار جدید برای بستری به مراکز درمان کرونای استان مراجعه و ۱ تا ۲ نفر نیز فوتی داریم.

به گفته وی در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۸ بیمار جدید در مراکز درمانی استان بستری، ۱۵ نفر ترخیص شده و ۲ نفر نیز فوت کرده‌اند.

محموله‌های جدید واکسن کرونا در راه اردبیل

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: تا کنون سهمیه استان اردبیل از واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه ۲ محموله بوده که در هر ۲ بار اولویت تزریق با کادر درمان و پزشکی بود اما تا عید نوروز محموله‌های جدید نیز به استان می‌رسد.

رضایی‌بنا ادامه داد: در سهمیه‌های بعدی استان اردبیل علاوه بر کادر درمان، اقشار خاص استان همچون جانبازان، معلولان و کسانی که در آسایشگاه‌ها هستند برای تزریق واکسن کرونا در نظر گرفته خواهند شد.

وی هر شیشه واکسن اسپوتنیک وی روسیه را قابل استفاده برای پنج نفر عنوان کرد و گفت: این واکسن در ۲ مرحله برای افراد در نظر گرفته می‌شود که دُز اول قوی بوده اما دُز دوم که به عنوان دُز یادآور هم شناخته می‌شود برای تحکیم و سلامت بیشتر سیستم ایمنی بدن افراد است.

۳۰ درصد مبتلایان به کرونا کودک و جوانان هستند

به گفته این مسئول هم‌اکنون میانگین سنی مبتلا به کرونا در استان اردبیل احصا شده و ۷۰ درصد جمعیت مبتلایان افراد بالای سنین ۶۰ و ۶۵ سال بوده و ۳۰ درصد نیز رده‌های سنی جوانان و کودکان هستند.

رضایی‌بنا اضافه کرد: تست کرونای تعدادی از نوزادان در استان اردبیل نیز مثبت بوده اما این به این معنی نیست که بیماری از مادر به نوزاد سرایت شده و انتقال یافته باشد.

توصیه‌های کرونایی با چاشنی نوروز

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: با توجه به نزدیک بودن ایام نوروز و احتمال افزایش مسافرت‌ها و دید و بازدیدها بنا بر باور فرهنگی منطقه انتظار می‌رود بعد از تعطیلات شاهد موج بعدی کرونا باشیم که میزان شدت و خفیف بودن این موج به همکاری و رعایت مردم استان بستگی دارد.

رضایی‌بنا با تاکید بر سرعت و قدرت انتشار بالای کرونای انگلیسی خاطرنشان کرد: از عموم مردم استان خواهشمندیم در صورت اطلاع از سفر اقوام، اعضای خانواده یا آشنایان از استان خوزستان به استان اردبیل جدا جلوگیری و هرگونه برنامه سفر به خوزستان یا سایر مناطق با میزان آلودگی بالا را برای بعد موکول کنند.

وی تصریح کرد: کسانی که به هر دلیلی از استان خوزستان وارد استان اردبیل شوند نیاز است تا اطلاعات خود را در وهله اول با سامانه ۴۰۳۰ در میان گذاشته و در صورت مشاهده هر گونه علائم کرونایی مراتب را به همکاران ما در مراکز درمانی اطلاع دهند.

این مسئول ادامه داد: از عموم مردم فهیم استان تقاضا داریم در نوروز ۱۴۰۰ هرگونه برنامه سفر، دید و بازدید، خرید یا دورهمی چهارشنبه آخر سال را به کلی لغو کنند تا با اوج‌گیری دوباره کرونا در استان مواجه نباشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا