خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

واکسیناسیون ۶۰۰ نفر در رفسنجان و انار علیه کرونا

به گزارش خبرنگار مهر، احمد جمالی زاده ظهر سه شنبه در نشست خبری با موضوع طرح شهید سلیمانی در شهرستان رفسنجان اظهار داشت: تا هفته دوم اسفند وضعیت نسبتاً ثابتی از بیماری داشتیم و در یکی، دو هفته اخیر شاهد افزایش موارد سرپایی و در هفته اخیر شاهد افزایش موارد بستری هستیم که زنگ خطری برای ورود موج جدید بیماری در شهرستان است.

وی با اشاره به آمار بیماری کووید ۱۹ در رفسنجان و انار از سال گذشته تاکنون، گفت: از ابتدای شیوع بیماری ۳۲ هزار و ۲۹۳ مورد تست کرونا انجام شد که تا امروز کل موارد مثبت ۹ هزار و ۱۷۱ مورد بود و یک‌هزار و ۴۱۷ نفر بستری و مابقی سرپایی بودند.

وی ادامه داد: کل تست‌ها از ابتدای طرح شهید سلیمانی ۱۹ هزار و ۶۹۴ مورد بوده که از این تعداد ۳ هزار و ۷۰۰ مورد مثبت و عمدتاً سرپایی بودند که نشان از بیماریابی فعال ما دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اقدامات انجام شده در قالب طرح، عنوان کرد: از ابتدا طرح محله‌محور بود و شهر و روستاها را به مناطقی تقسیم کردیم که بتوانیم به‌خوبی مدیریت کنیم. زمانی که شهر را تقسیم کردیم کمیته‌هایی تشکیل دادیم در کنار کمیته‌های شهرستانی، کمیته‌های محلی را هم تشکیل دادیم که با حضور افراد صاحب نفوذ اعم از بسیج، روحانی محل، دهیاران و… تشکیل شدند.

جمالی‌زاده توضیح داد: تعداد تیم‌های مراقبتی ۱۲۶ تیم بودند که با بیش از ۳۰۰ نفر نیروی بسیجی، بهداشتی و هلال‌احمر فعالیت کردند، گروه دوم ۵۵ تیم حمایتی شامل بیش از ۲۰۰ نفر و گروه سوم تیم‌های نظارتی شامل ۳۹ تیم بودند که ۱۸۷ نفر این تیم‌ها را تشکیل دادند.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که در قالب این طرح انجام دادیم مداخلات بوده که بر اساس مصلحت مناطق صورت می‌گرفت، اگر در یک محله آمار مثبت بالا بود، ضمن رصد و انجام تست بیشتر، محدودیت‌هایی را هم اعمال و ظرف یک هفته زنجیره انتقال را قطع کردیم.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۵۰۹ خانواده آسیب دیده از کرونا در جریان اجرای طرح شهید سلیمانی در رفسنجان حمایت شدند، اظهار کرد: ۷۶۴ نفر در قرنطینه خانگی بودند که همکاران ما از آنها مراقبت کردند و ۳۷ نفر از این افراد نیازمند ارجاع به بیمارستان شدند.

پلمب ۹۶ واحد صنفی متخلف

جمالی زاده از انجام ۷۸۶ بازرسی مشترک، ۱۷ هزار و ۳۴۶ بازرسی بهداشت، ۱۶ هزار و ۲۰۰ مورد توسط بسیجیان داوطلب و بیش از یک‌هزار بازدید توسط نیروهای هلال‌احمر یاد کرد و گفت: تعدادی از این بازرسی‌ها به ۷۶۷ اخطار کتبی و ۹۶ مورد منجر به پلمب آن واحد صنفی متخلف شد.

وی در ادامه به چرخش ویروس کرونا و افزایش موارد سرپایی در رفسنجان اشاره و بیان کرد: در حال حاضر بیشترین مشکل در شهر رفسنجان است که به دلیل شلوغی و خرید بازار شب عید است و تا چند روز آینده هم نگرانی وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: از شهروندان تقاضا داریم همچنان رعایت فاصله‌گذاری، زدن ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات را در اولویت داشته باشند و کسانی که بیماری زمینه‌ای شامل قلبی عروقی، دیابت و … دارند به شدت در معرض خطر هستند. ضمن آنکه افراد اگر علامت دار بودند حتماً نسبت به انجام تست اقدام کنند.

جمالی زاده عنوان کرد: در ایام تعطیل، مراکز بهداشتی، خانه‌های بهداشت و ایستگاه‌های سیار با ۷۰ درصد ظرفیت فعال هستند و اگر نیاز باشد ۱۰۰ درصد فعال خواهند شد، در ایام تعطیل مرکز کریم‌آباد موقتاً تعطیل و مرکز بنفشه پاسخگوی مردم است، همچنین ایستگاه سیار جنب آتش‌نشانی در شیفت صبح فعال است.

وی با بیان اینکه استان کرمان و شهرستان رفسنجان از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا از متوسط کشوری بالاتر است، گفت: از مردم درخواست داریم در ایام نوروز از مهمانی‌های شلوغ و دورهمی‌ها که تهدید به‌شمار می‌رود به شدت پرهیز کنند و در صورت رفتن به مسافرت با خودرو شخصی سفر کنند.

جمالی‌زاده در خصوص میزان تزریق واکسن کرونا در رفسنجان نیز توضیح داد: از ۲۱ بهمن همزمان با کشور واکسیناسیون کرونا در رفسنجان آغاز شد و تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر در شهرستان‌های رفسنجان و انار واکسن کرونا دریافت کردند که عمده کادر بهداشت و درمان بودند، بخشی برای والدین دو شهید، جانبازان شیمیایی و سالمندان حاضر در مراکز نگهداری سالمندان تخصیص داده شد.

به گفته وی روزهای آینده به بیماران خاص و سرطانی، سهمیه واکسن کرونا اختصاص پیدا خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا