خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۲۹ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در منطقه بلوچستان شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، کامران کردی اظهار داشت: با حمایت وزارت بهداشت، تجهیزات تشخیص ژنتیکی بیماری کرونا و شناسایی نمونه‌های مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی در دانشگاه ایجاد شده و امکان تشخیص ژنتیکی و شناسایی ویروس کرونای موسوم به ویروس انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر فراهم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: پس از بررسی آزمایشگاهی نمونه‌ها مشخص شد که از مجموع ۶۷۹ نمونه، ۲۹ مورد مبتلا به ویروس کرونا از نوع انگلیسی است. با بررسی آزمایشگاهی نمونه‌های برخی افراد مشکوک به کرونای انگلیسی، وجود این نوع ویروس جهش یافته در نمونه‌های ارسالی از شهرستان‌های ایرانشهر، سرباز، راسک، دشتیاری و کنارک تأیید شد.

وی با اشاره به اینکه در پیک سوم کرونا قرار گرفته‌ایم، ادامه داد: تب، بدن درد از علائم ابتلاء به ویروس کرونا است مگر آنکه با انجام تست خلافش آن ثابت شود. مراکز خدمات بهداشتی ۱۶ ساعته آماده خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی هستند. از تمامی موارد مشکوک تست کرونا در راستای شناسایی افراد مبتلا به کرونا و پیشگیری از شیوع بیشتر آن انجام می‌شود.

کردی با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس انگلیسی حدود هفت تا ۱۰ برابر نوع عادی آن است، افزود: شیوع جهانی ویروس کرونای جهش یافته و در رأس آنها ویروس موسوم به ویروس انگلیسی مهمترین تهدید سلامت مردم در حال حاضر است. قدرت انتقال این ویروس بیشتر از نوع قبلی است و به شدت واگیردار و میزان بیماری‌زایی و کشندگی بیشتری دارد و محدود به یک گروه سنی خاص نیست و افراد جوان و سالم جامعه را هدف قرار می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر عادی‌انگاری شرایط را زنگ خطر در مبارزه با کرونا عنوان کرد و گفت: مردم ما در یک سال اخیر سختی‌ها و مشکلات متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل‌های بهداشتی متحمل شده‌اند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتاً این دشواری‌ها را درک می‌کنند و تجربه کرده‌اند اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه‌گیری ادامه دهیم تا تلفات کمتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه به ناچار از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی را به خوبی رعایت کنند. با تلاش همکارانم از روند کاهشی موارد ابتلاء، موارد بستری و موارد فوت ناشی از این بیماری خرسندیم اما به شدت نگران ورود دانشگاه به پیک بعدی همه‌گیری کرونا نیز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا