خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

سایه کرونا بر نوروز کرمانشاه/نخستین شهرستان نارنجی در کرمانشاه

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بیش از یکسال از ورود ویروس منحوس کرونا به کشور می‌گذرد و همچنان این ویروس از بین افرادی که به دستوالعمل‌های بهداشتی توجهی ندارند در حال گرفتن قربانی است.

این روزها مردم ایران دومین نوروز کرونایی خود را با محدودیت‌های جدی و سختی تجربه می‌کنند و سفرهای نوروزی که سال قبل به واسطه ناشناخته بودن این ویروس تعطیل بود، امسال با محدودیت‌هایی برقرار است.

در ابتدا قرار بر این بود که رنگ‌بندی ثابتی برای ایام نوروز از سوی ستاد کرونا اعلام شود و بر اساس این رنگ‌بندی‌ها در خصوص سفرهای نوروزی در استان‌ها تصمیم‌گیری شود اما با توجه به احتمال تغییر وضعیت کرونایی برخی استان‌ها و شهرستان‌ها تصمیم چیز دیگری شد و قرار بر این شد که محدودیت‌ها بر اساس رنگ‌بندی وضعیت کرونایی اعلام شود و شرایط شهرستان‌ها و استان‌ها نیز در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.

در پایان این تصمیم‌گیری‌ها نتیجه بر آن شد که خروج خودروهای بومی و ورود خودروهای بومی به شهرستان‌های با وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع باشد و جریمه‌های سنگینی نیز برای متخلفین لحاظ شود.

به همین منظور شرایط اینکه در شهرستانی وضعیت از آبی و یا زرد به نارنجی و قرمز تغییر کند نیز پیش بینی شد و در نهایت مقرر شد، با اعلام رنگ وضعیت کرونایی شهرستان‌ها به خودروهای غیربومی که در داخل شهرستان هستند ۴۸ ساعت برای خروج فرصت داده شود.

احتمال شروع پیک جدید کرونا در کرمانشاه

استان کرمانشاه از ابتدای نوروز با ۹ شهرستان زرد و پنج شهرستان آبی از استان‌هایی بود که هیچ‌گونه محدودیتی در تردد به این استان اعمال نمی‌شد.

اما آمار تعداد مبتلایان به کرونا ویروس و بستری‌های کرونایی زنگ خطر را چند روزی است در این استان به صدا درآورده تا جایی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روز گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر ازکرونا-در-کرمانشاه”> احتمال شروع پیک جدید کرونا در کرمانشاه خبر داده بود.

هنوز یک روز از هشدار این مقام مسئول در کرمانشاه نگذشته بود که رنگ‌بندی جدید وضعیت کرونایی در کشور اعلام شد و شهرستان اسلام آباد غرب جز هشت شهرستانی بود که وضعیت آنان به رنگ نارنجی تغییر کرده بود.

وضعیت کرونایی اسلام‌آبادغرب نارنجی شد

مهدی محمدی رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این خصوص اظهار کرد: با توجه به رنگ‌بندی جدید شهرستان‌های کشور در سوم فروردین ماه، شهرستان اسلام آباد غرب در وضعیت نارنجی قرار گرفت.

وی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را برای جلوگیری از ورود به موج چهارم فراگیری این ویروس ضروری دانست.

رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌های مشاغل و ترددی در شهرستان اسلام آباد غرب برابر مقررات اعلام شده اعمال خواهد شد.

سهل‌انگاری در رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی استقبال از مرگ است

ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در این خصوص اظهار کرد: ورود و بالا رفتن مبتلایان به ویروس جهش یافته کرونا، زنگ هشدار جدی گردش این بیماری در استان کرمانشاه است.

وی افزود: سهل انگاری در رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی عملاً استقبال از مرگ خود و یا عزیزان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: مردم در شرایط حاضر باید ۲ چندان دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و برای سلامت خود و عزیزانشان از حضور در فضاهای سربسته و پر ازدحام خودداری کرده و حتماً از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم دیگر در تعطیلات نوروز، سفر نرفتن و عدم پذیرش مهمان است، که رعایت نکردن این ۲ اصل خطر ابتلاء و همه‌گیری ویروس کرونا را در خانواده‌ها به شدت افزایش داده و می‌تواند تبعات تلخ جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا