خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

وضعیت خطرناک کرونا در ایلام/کنترل از دست مسئولان خارج شد

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: وضعیت کرونا در استان چنان وخیم و بحرانی شده که طی چند روز گذشته چهار مورد فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت شده است.

تعداد افراد بستری و مبتلا هرروز در حال افزایش است و مصوبات ستاد کرونا برای اعمال محدودیت‌ها راه به جایی نبرده است.

طبق گفته مسئولان حوزه بهداشت و درمان استان حجم زیاد مسافرت‌ها عامل اصلی وضعیت خطرناک و بحرانی کرونا در استان است.

برگزاری تجمعات، مراسم عروسی و عزا، حضور گردشگران و مسافران در طبیعت باعث وخیم شدن وضعیت استان شده است.

مسافرت عامل اصلی وضعیت خطرناک کرونا در استان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل سفرهای متعدد و مسافرت‌های کنترل نشده شاهد وضعیت بسیار بحرانی در بحث کرونا در استان هستیم.

جمیل صادقی فر افزود: بخش عمده‌ای از افراد مبتلا به کرونا در استان افرادی هستند که از خارج از استان وارد شده‌اند.

وی افزود: این افراد باعث مبتلا شدن دیگر همشهریان ایلامی شده است.

صادقی فر تصریح کرد: در آبدانان، دهلران، بدره، سیروان، هلیلان، دره شهر، ایوان این افراد بیشتر از سایر مناطق استان است.

وی گفت: منشأ اصلی مبتلا شدن افراد به کرونا در استان و به خصوص این شهرستان‌ها، سفر بوده است.

صادقی فر با اشاره به اینکه وضعیت استان اصلاً مناسب نیست، گفت: در پنج روز گذشته چهار مورد فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت شده است.

وی تصریح کرد: بالای ۷۰ نفر بستری کرونا در استان زنگ خطر جدی است و قطعاً این آمار در روزهای آینده به بالای ۹۰ نفر خواهد رسید.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان کرد: آمار روزانه مبتلا به کرونا در استان از ۲۰ نفر به بالای ۱۰۰ نفر رسیده و همه آمار نشان وضعیت بحرانی کرونا در استان دارد.

لزوم برخورد با متخلفان

وی اظهار کرد: حساسیت باید در بین مردم و مسئولان استان برای کنترل این بیماری ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون یک هفته از تعطیلات گذشته است و نیاز است محدودیت‌های تردد به خصوص از مسیر جنوب به استان کنترل شود، تصریح کرد: یکی دیگر از مهمترین عوامل کرونا مراسمات عروسی بدون رعایت پروتکل‌ها بهداشتی است که این مسئله نیز باید کنترل شود.

صادقی فر عنوان کرد: باید با مراسمات و تجمعات بدون رعایت پروتکل بهداشتی به خصوص چادرهای برپا شدن در طبیعت برخورد شود.

وی افزود: ویروس جهش یافته سراسر استان را فراگرفته و با قدرت تمام پیش می‌رود و تست‌های مثبت پی سی آر به کل تست‌ها از ۶۰ درصد فراتر رفته است.

ایلام در حالت آماده باش

استاندار ایلام نیز روز پنجشنبه در سفر به شهرستان دهلران و بررسی وضعیت کرونا در این شهرستان از اهتمام جدی استان برای مهار کرونا خبر داد و گفت: طی روزهای گذشته در پی افزایش روند شیوع بیماری کرونا در استان به ویژه در مناطق جنوبی استان به واسطه هم مرز بودن با مناطق بحران زده کرونا چون عراق و خوزستان، تمهیدات ویژه ای برای مهار این بیماری آغاز شده که امیدوارم با همراهی و همکاری بیشتر مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی منتج به نتیجه شود.

محمد نوذری در ادامه بیان کرد: در ابتدا با اعلام اولین هشدارها همه عوامل و دست اندرکاران ستاد کرونا در استان به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند و بلافاصله ۵ نشست فوق العاده در شهرستانهای ایلام، ایوان، چرداول، آبدانان و دهلران برگزار و تمهیدات لازم برای مهار کرونا در نظر گرفته شد.

نوذری در ادامه به بازدیدهای مسئولان استان از مناطق مستعد افزایش کرونا خبر داد و افزود: این راستا معاون امورعمرانی به شهرستان‌های دره شهر و آبدانان، سرپرست معاونت سیاسی به شهرستان‌های چرداول و سیروان و معاون اقتصادی به شهرستان ایوان سفر کردند و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت کرونا قرار گرفتند.

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا در استان از همه مردم استان درخواست کرد تابا رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد کرونا، سفر نرفتن، فاصله گذاری اجتماعی، چادر نزدن، عدم حضور در اجتماعات، عدم برگزاری گردهمایی‌ها و … عدم حضور در مراسمات شادی و عزا با تجمعات بالا به سلامتی خود و خانواده کمک کرده و نقش تعیین کننده خود در مهار و کنترل بیماری کرونا در این مقطع حساس ایفا کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا