خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان به احترام زمین خاموش شد

به گزارش خبرنگار مهر، چراغ‌های ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان همزمان با رویداد جهانی “ساعت زمین” از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه شامگاه شنبه هفتم فروردین خاموش شد.

ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که در آن خانواده‌ها و کسب‌وکارها با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت اثرهای تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را به یاد می‌آورند.

هر سال در آخرین شنبه ماه مارس که امسال مصادف با هفتم فروردین ۱۴۰۰ است با برگزاری رویداد “ساعت زمین” و خاموش کردن لامپ‌ها به مدت یک ساعت تلاش می‌شود تا کشورها و دولت‌ها متوجه چالش‌های زیست‌محیطی شوند.

این رویداد برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ در شهر سیدنی استرالیا و در ایران نیز از سال ۱۳۹۰ با خاموش کردن چراغ‌های برج میلاد آغاز شد و در سال‌های بعد چراغ‌های تعداد بیشتری از اماکن معروف مانند برج آزادی، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز با سهیم شدن در این رویداد، خاموش شد.

امسال این رویداد با خاموش کردن چراغ‌های ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان واقع در میدان امام حسین (ع) و ابتدای چهارباغ در این کلانشهر برگزار شد و اصفهان مانند سال‌های گذشته به بزرگترین پویش زیست محیطی جهان پیوست. در این رویداد شماری از شهروندان و گردشگران نوروزی حضور داشتند.

گرامیداشت ساعت زمین ۲۰۲۱ به دلیل همه‌گیری کرونا به شکل متفاوت و در قالب یک پلتفرم دیجیتال برگزار می‌شود و شرکت کنندگان با به اشتراک گذاشتن ویدئو و تصاویر می‌توانند صدای خود را به چهار گوشه جهان برسانند.

ساعت زمین حرکتی نمادین و فرهنگی برای حفظ کره خاکی است

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان در حاشیه برگزاری ساعت زمین در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رویداد جهانی ساعت زمین یک حرکت نمادین و فرهنگی برای حفظ و حراست از کره خاکی است و اصفهان نیز همزمان با سراسر جهان در راستای اهداف صندوق جهانی طبیعت صندوق در سال‌های اخیر به این پویش جهانی پیوسته است.

وی با بیان اینکه همه با هم باید برای حراست از زمین تلاش کنیم، افزود: زمین میراث آیندگان ما است و ما در برابر آنها، محیط زیست و شهر خود مسئول هستیم؛ همه باید تلاش کنیم تا شهری عاری از آلودگی داشته باشیم و این مهم با فرهنگسازی محقق خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان ادامه داد: هوای نامطلوب امروز به دلیل آلودگی پیرامون شهرها، انتشار گازهای گلخانه‌ای و در نتیجه تغییرات آب و هوایی است، از این رو زمین همه باید به شعار، «همه برای زمین تلاش کنیم» اعتقاد داشته و برای آن اقدام کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، هدف رویداد ساعت زمین ۲۰۲۱ جلب توجه به معضل جنگل زدایی است زیرا یکی از دلایل اصلی کاهش تنوع زیستی، از بین رفتن جنگل‌ها است. بر اساس گزارش صندوق جهانی طبیعت حدود ۴۳ میلیون هکتار جنگل بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ در ۲۴ منطقه و زیست‌بوم بسیار مهم از جمله جنگل‌های بورال یا تایگا، معتدل و گرمسیری، ساوانا، مدیترانه‌ای و …به دلیل جنگل زدایی جهانی از دست رفته و جمعیت مهره داران ساکن جنگل‌ها نیز بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۴ میلادی به طور متوسط ۵۳ درصد کاهش یافته است اما با وجود این جنگل‌زدایی همچنان با شتاب و در سطح هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است. از این رو ساعت زمین در پانزدهمین سال برگزاری با شعار “درباره طبیعت صحبت کنید” به موضوع جنگل‌ها اختصاص یافته تا شاید سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران چشمان خود را روی تهدید رو به رشد جنگل زدایی و نابودی تنوع زیستی باز کنند.

دانشمندان جهان معتقدند پیوند محکمی بین نابودی طبیعت و ظهور بیماری‌های عفونی مانند کووید -۱۹ برقرار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا