خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

بیش از نیمی از مردم معتقدنددولت توانایی واکسیناسیون عمومی را دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، گزارش چهارمین موج نظرسنجی­‌ گروه افکارسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات که از تاریخ ۹ بهمن تا ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ انجام شده است، منتشر شد.  

جامعه آماری این نظرسنجی را شهروندان ۱۸ سال و بالاتر ساکن در شهر و روستاهای کشور تشکیل داده است. تعداد نمونه این نظرسنجی نیز ۲۱۰۳ نفر (با تخصیص نسبت جمعیتی) بوده که به صورت تصادفی انتخاب شده ­اند. این نظرسنجی به صورت تلفنی انجام شده است.

گفتنی است موج اول نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سطح ملی و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ توسط انجام شده است. موج دوم این نظرسنجی نیز با استفاده از پرسشنامه و به صورت تلفنی در۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ اجرا شده و سومین موج آن از تاریخ ۹ مهر تا ۱۹ مهر ۱۳۹۹ صورت گرفته است.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد بیش از نیمی از پاسخگویان (۵۲ درصد) نگران ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده‌شان به ویروس کرونا به کرونا هستند.

طبق این نظرسنجی، ۲۸ درصد افراد پاسخگو نیز درخصوص اینکه خود یا اعضای خانواده‌­شان به ویروس کرونا مبتلا شوند، نگران نیستند. ۱۶ درصد پاسخگویان نیز اعلام کرده‌اند «تا حدی» نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده­شان به ویروس کرونا هستند.

بر اساس مقایسه نتایج کشوری دو نظرسنجی پژوهشگاه در مهر و بهمن ۱۳۹۹، میزان نگرانی ایرانیان پیرامون ابتلای خود یا خانواده‌­شان در بهمن ماه ۹۹ نسبت به مهر کاهش یافته و از ۷۰ درصد به ۵۲ درصد رسیده است.

 پیش­بینی مدت زمان  استمرار کرونا

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد ۴۱ درصد پاسخگویان زمان مشخصی برای پایان این دوره در ذهنشان متبادر نمی­‌شود. اما بیشترین میزان تخمین مشخص پایان این دوره در بین پاسخگویان به ترتیب عبارت است از: بیشتر از یک سال (با فراوانی ۲۰ درصد)، یک سال (با فراوانی ۱۵ درصد) و شش ماه(با فراوانی ۱۰ درصد).

با مقایسه نتایج کشوری چهار موج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات (از فروردین ۹۹ تا بهمن۹۹) نشان می­‌دهد، بیشترین میزان تخمین مردم از استمرار شرایط کرونایی در کشور بیش از یک سال است. اما به نظر می‌رسد با توجه به طولانی‌شدن این پاندمی، در این نظرسنجی، بیشتر افراد اظهار کرده‌اند که کرونا تا زمانی نامشخص همچنان استمرار خواهد داشت.

براساس این نظرسنجی ۶۸ درصد پاسخگویان معتقدند واکسیناسیون عمومی یک «امر ضروری» در شرایط کنونی است. ۱۲ درصد افراد پاسخگو نیز، «مخالف» واکسیناسیون عمومی بوده و آن را یک امر لازم در شرایط شیوع یک ساله کرونا نمی­دانند. ۱۵ درصد افراد نیز بر این باورند که واکسیناسیون عمومی در زمان حال «تا حدی» امری ضروری و لازم برای سلامت جامعه است. با توجه به نتایج به دست‌آمده، «سالمندان»، «کادر درمانی» و «افراد دارای بیماری خاص»، سه اولویت اصلی پیشنهادی مردم برای واکسینه‌شدن در برابر کرونا هستند.

توانایی دولت در  واکسیناسیون  عمومی

براساس موج چهارم نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات درخصوص دیدگاه مردم درباره کرونا، ۵۶ درصد پاسخگویان معتقدند دولت توانایی واکسیناسیون عمومی را دارد. از سوی دیگر ۲۰ درصد افراد بر این باورند که دولت نمی­ تواند واکسیناسیون عمومی را انجام دهد. ۲۰ درصد پاسخگویان نیز در واکنش به این سوال نظری نداشته و اظهار بی ­اطلاعی کرده‌­اند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا