خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته ظرف ۳ ساعت ممکن شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، محققان ادعا می‌کنند یک دستگاه تست کووید ۱۹ جدید ابداع کرده‌اند که قابل حمل است و می‌تواند ویروس کرونا را در چند دقیقه ردیابی کند و حتی تشخیص دهد از نوعی مسری تر است یا خیر.

محققان انستیتو مطالعات زیست شناختی سالک در کالیفرنیا آمریکا این دستگاه را ابداع کرده‌اند که NIRVANA نام گرفته است.

دستگاه مذکور به اندازه یک لپ تاپ است که در ۱۵ دقیقه کووید ۱۹ را شناسایی می‌کند و می‌توان از آن برای تست ابتلاء به ویروس‌هایی با علائم مشابه آنفلوانزا استفاده کرد.

همچنین ابزار جدید می‌تواند در ۳ ساعت آزمایش توالی ژنتیکی انجام دهد تا جهش یافته بودن ویروس (مانند شاخه‌های ویروس کرونای انگلیسی و آفریقایی) را ردیابی کند. به این ترتیب کارشناسان بهداشتی می‌توانند سرعت شیوع ویروس را تعیین کنند.

در بیانیه مربوط به این پژوهش آمده است: دستگاه مذکور روشی برای ردیابی و نظارت بر ویروس است که نیازی به تجهیزات و زیربنای گرانبها ندارد.

محققان این پروژه از فناوری RPA استفاده کردند. تست‌های PCR از روش افزایش و کاهش دما برای جدا کردن دی ان ای و مکان یابی ماده ویروسی ژنتیکی استفاده می‌کنند. اما PRA از پروتئین‌ها برای این منظور استفاده می‌کند و فرایند را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد.

این تست نتیجه ابتلاء یا عدم ابتلاء به کووید ۱۹ را در ۱۵ دقیقه نشان می‌دهد و می‌تواند در ۳ ساعت تعیین کند نمونه ارائه شده حاوی شاخه جهش یافته ویروس کرونا است یا خیر.

در آزمایش‌ها محققان ۷۰ نمونه از جمله ۱۰ نمونه دارای ویروس کرونا و ۶۰ نمونه با وضعیت نامعلوم را در دستگاه بررسی کردند.

در تمام موارد دستگاه وجود ویروس در نمونه را به درستی شناسایی کرد و در صورت مثبت بودن تست، شاخه ویروس کرونا نیز نشان داده شد.

به گفته محققان دستگاه مذکور می‌تواند همزمان ۹۶ نمونه را آزمایش کند و برای ردیابی کووید ۱۹ در مدارس یا فرودگاه‌ها مناسب است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا