خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

شناسایی مبتلایان به کرونای انگلیسی اردبیلی در بدو ورود به کشور

بابک نخستین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: هم‌اکنون تعداد افراد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان اردبیل ۲۱ بیمار بوده که در همین رابطه خانواده‌ها و افرادی که به هر طریقی با این تعداد از بیماران در ارتباط بودند تحت مراقبت دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اقدام قابل توجه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در راستای شناسایی بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی گفت: برای نخستین بار در کشور دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل توانست در یک اقدامی قابل توجه و کارآمد با شرکت‌های کشور عراق که افراد بومی اردبیل در آن شرکت‌ها شاغل بودند، ارتباط برقرار کرده و از زمان دقیق مرخصی این افراد مطلع و نسبت به شناسایی افراد مشکوک به کرونای انگلیسی در بدو ورود به اردبیل اقدام نماید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان خاطرنشان کرد: هر ۲۱ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در وهله اول شناسایی شده و تحت مراقبت و قرنطینه قرار گرفتند که تعدادی از این افراد تحت مراقبت خانگی و تعدادی نیز در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بستری هستند.

نخستین همچنین با اشاره به توصیه‌های جدی در رابطه با نوع جهش یافته بیماری کرونا افزود: سرعت و قدرت انتشار کرونای انگلیسی به مراتب بیشتر از نوع اولیه این ویروس بوده که انتظار می‌رود خانواده‌های استان اردبیل اگر افرادی را می‌شناسند که بعد از تعطیلات عید نوروز قصد سفر به اردبیل برای ملاقات خانواده خود دارند، به دانشگاه علوم پزشکی معرفی کنند که پل ارتباطی ما در همین رابطه سامانه ۴۰۳۰ است.

وی غربالگری افراد مشکوک به ابتلاء به کرونای انگلیسی را بسیار مؤثر در کاهش عواقب و اثرات موج جدید احتمالی کرونا در روزهای آینده دانست و اظهار کرد: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده صد درصدی از وسایل شخصی به طور چشمگیری در کاهش آمار ابتلاء به کرونا نقش دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: با توجه به عادی‌انگاری مردم و سهل‌انگاری در رابطه با رعایت اصول بهداشتی ورود به پیک جدید و خطرناک در استان اردبیل دور از انتظار نیست که امید داریم در همین رابطه تعداد مبتلایان حداقل تعداد بوده و نوع جهش یافته‌ای را در میان آمار جدید مبتلایان شاهد نباشیم.

نخستین همچنین از خانواده‌ها و هم‌استانی‌ها خواست تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اهمیت به موازین مراقبتی همانند ابتدای شیوع کرونا در اردبیل به افزایش آمار مبتلایان و به مراتب آمار فوتی‌ها دامن نزنند که به گفته این مسئول استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، عدم حضور در اماکن پر تردد و شلوغ، استفاده از وسایل شخصی، پرهیز از استفاده از غذای بیرون‌پز و شست‌و شوی مرتب دست‌ها و ضدعفونی سطوح در کاهش میزان ابتلاء به کرونا بسیار مؤثر و حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا