خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

۱۰۰ هزار کیت تشخیص سریع کرونا در خراسان رضوی توزیع شد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه به نقل از دکتر محمدجعفر صادقی گزارش داد: از این تعداد ۲ هزار کیت به معاونت درمان دانشگاه تحویل داده شده و مابقی در میان مراکز خدمات جامع سلامت استان توزیع شده است.
وی گفت: توزیع ۱۶ هزار و ۵۰۰ عدد از این تست های سریع کرونا در یک هفته اخیر صورت گرفته است.
وی ادامه داد: گرفتن تست سریع، که نتیجه آن در کمتر از نیم ساعت مشخص می شود، برای شناسایی افراد مبتلای دارای علایم،  قبل از روز پنجم ابتلا دقت بیشتری دارد ولی پس از آن دقت این تست ها به شدت کاهش می یابد.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: هم اکنون در کشور سه نوع تست برای تشخیص مبتلایان به کرونا وجود دارد که از آن جمله تست مولکولی یا پی سی آر PCR، تست سرولوژیک و تست رپید آنتی ژن است.
وی عنوان کرد: تست مولکولی پی. سی. آر برای تشخیص قطعی بیماری و تست سرولوژیک برای بررسی سطح آنتی بادی و ابتلای قبلی افراد استفاده می شود.
دکتر صادقی افزود: تست رپید در مقایسه با پی. سی. آر،  ارزش تشخیصی کمتری دارد و برای تشخیص سریع بیماری استفاده می شود.  

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند.

نمودار ابتلا و بستری کرونا در ایران با شیب تند صعودی امتداد دارد و همه استانهای کشور با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی مواجهند. این در حالی است که میزان عمل به پروتکلهای بهداشتی در سطح کشور همچنان پایین و نگران کننده است به طوری که طبق آخرین ارزیابی ها این میزان تنها ۵۶ درصد است.

ایران در جدول مبتلایان به پاندمی کرونا جایگاه پانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.  

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۱۲ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۶۵ هزار و ۵۵ نفر را در کشورمان گرفته است.  یک میلیون ۷۲۹ هزار و ۲۹۳ نفر از ایرانیان مبتلایان به ویروس کرونا تاکنون بهبود یافته‌اند.  

“پاندمی کرونا” در سطح جهان نیز تاکنون ۱۳۸ میلیون و ۱۴ هزار و ۹۱۲ نفر را بیمار کرده و جان ۲ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۸۷۸ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است.  ۱۱۱ میلیون و ۳۲ هزار و ۶۸۰ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۳۲ میلیون و ۷۰ هزار و ۷۸۴ بیمار کووید ۱۹ و ۵۷۷ هزار و ۱۷۹ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است و پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.  

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا