خبرگزاری ایرناخبرهای کرونا

بیماران بستری مبتلا به کووید ۱۹ در رودان و بشاگرد شدت یافته است

فریدون همتی عصر شنبه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا در هرمزگان افزود: افزایش تعداد بیماران بستری در شهرستان‌های رودان، بشاگرد و پارسیان، بسیار شدیدتر بوده و در هفته گذشته، میزان بیماران بستری مبتلا به کرونا در رودان ۱۶۷ درصد و در بشاگرد ۴۷۵ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان در هفته اخیر افزایش شدیدی یافته است، اظهار داشت: تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در هرمزگان، حتی نسبت به پیک بیماری در تابستان سال گذشته نیز بیشتر شده است و متاسفانه تعداد فوتی های ناشی از این بیماری نیز در حال افزایش است. 
استاندار هرمزگان ادامه داد: شهرستان‌های بندرعباس، میناب، بندرلنگه، قشم، بندرخمیر و پارسیان نیز همچنان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند و شهرستان‌های حاجی‌آباد و جاسک در وضعیت نارنجی هستند.
همتی با تاکید بر اینکه محدودیت‌ها در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز، نارنجی و زرد شیوع کرونا در هرمزگان با جدیت اعمال می‌شود، تصریح کرد: در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز، فعالیت مشاغل گروه دو، سه و چهار ممنوع است و همچنین در شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی فعالیت مشاغل گروه سه و چهار و در شهرستان‌های دارای وضعیت زرد فعالیت مشاغل گروه چهار ممنوع است.
وی یادآورشد: دو سوم کارکنان اداره‌ها و دستگاه‌ها در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز، ۵۰ درصد کارکنان ادارات در شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی و یک سوم کارکنان ادارات در شهرستان‌های دارای وضعیت زرد، باید دورکاری کنند.
استاندار هرمزگان گفت: ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرستان های وضعیت قرمز و نارنجی و همچنین ورود خودروهای شخصی پلاک بومی این شهرستان‌ به سایرشهرها ممنوع است و ممنوعیت تردد شبانه خودروها در تمامی شهرستان های هرمزگان، از ساعت ۲۲ تا سه بامداد اعمال می‌شود.
همتی خاطرنشان کرد: از همه مردم هرمزگان و فعالان و کارکنان در بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی، اداره‌ها، مکان‌هایی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند، پاساژ ها، بازار و اصناف انتظار داریم، همان‌طور که در طول بیش از یک سال گذشته، همکاری خوبی در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشتند، در این دوره و در شرایط قرمز شیوع کرونا نیز با جدیت بسیار بیشتر این اصول و دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.
وی اظهارداشت: با توجه به همکاری خوب مردم هرمزگان تنها یک پیک شیوع کرونا را در تابستان سال گذشته پشت سر گذاشت و ارزیابی‌ها همواره بیانگر رعایت ۹۰ درصدی پروتکل‌ها و استفاده خوب مردم استان از ماسک بود که موجب کاهش ابتلا به بیماری کرونا شد.

مردم در ماه مبارک رمضان، دورهمی های افطاری نداشته باشند
همتی اضافه کرد: در این شرایط نیز نباید با عادی انگاری و بی توجهی و رعایت نکردن دستورالعمل‌ها، شرایطی را ایجاد کنیم که تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند و به ویژه از مردم می‌خواهیم، در ماه مبارک رمضان، دورهمی های افطاری نداشته باشند و هرگونه مراسم ترحیم و تجمع نیز ممنوع است.
استاندار هرمزگان رفت و آمدهای درون استانی را یکی از عوامل اصلی انتشار کرونا دانست و بیان داشت: به عنوان نمونه در یکی از شهرستان های هرمزگان، یک فرد که از خارج کشور بازگشته بود، در دیدار با خانواده و اقوام، موجب ابتلای ۷۰ نفر به ویروس کرونا شد.
وی اظهار داشت: انتظار ما این است که مردم رفت و آمدهای درون استانی و بویژه ورود و خروج به شهر بندرعباس را به شدت محدود و کاهش دهند و همچنین از شهرها به روستاها و برعمس نیز تردد و مسافرتی صورت نگیرد.
وی خاطرنشان کرد: مردم باید بار دیگر در خانه ماندن را جدی بگیرند و از حضور غیر ضروری در بازار، ادارات، مکان های عمومی و هرگونه تجمع خودداری کنند و پروتکل‌ها و فاصله گذاری باید به طور جدی در حمل و نقل عمومی، اتوبوس، تاکسی، مینی بوس، ترمینال، راه آهن، فرودگاه و بنادر مسافرتی رعایت شود.

هرگونه تجمع در سواحل شهر بندرعباس ممنوع است
استاندار هرمزگان بیان داشت: با تصویب ستاد استانی مقابله با کرونا، هرگونه تجمع در سواحل شهر بندرعباس ممنوع است و نیروی انتظامی باید با قاطعیت با هر خودرویی که در ساحل، پارک باشد، برخورد و آن را جریمه کند، تا از تجمع جلوگیری شود.
همتی با تاکید بر اینکه باید اقدام همه جانبه‌ای برای کاهش شیوع ویروس کرونا داشته باشیم، اظهارداشت: باید به طور جدی از تجمع ها پرهیز شود و باتوجه به اینکه موارد بسیاری از ابتلای خانوادگی به ویروس کرونا وجود دارد، توصیه می‌شود که در درون خانواده‌ها نیز اصول بهداشتی رعایت شود.
وی با تاکید بر لزوم ضدعفونی مستمر محیط های عمومی از سوی شهرداری ها و دهیاری ها، عنوان کرد: فرمانداران نیز با جدیت تمامی ترددها و ورودی و خروجی به شهرستان‌ها را کنترل کنند و بر تمامی فعالیت ها نظارت لازم را داشته باشند و در صورت اینکه در مکانی پروتکل ها رعایت نشد، با متخلفان برخورد کنند.
همتی استعمال قلیان را یکی دیگر از راه های انتقال ویروس کرونا دانست و گفت: با توجه به مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا، عرضه قلیان ممنوع است و باید به طور قاطع با آن برخورد و جمع آوری شود.
وی ادامه داد: تلاش وسیعی از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با انجام روزانه نزدیک به ۲ هزار تست کرونا برای بیماریابی و شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان صورت می‌گیرد و افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت است، باید دوره قرنطینه را به طور کامل رعایت و از حضور در محیط‌های اجتماعی و کاری به طور جدی خودداری کنند.
 استاندار هرمزگان اظهارداشت: در قالب طرح شهید سلیمانی نیز نظارت دقیقی از سوی بسیج و دانشگاه علوم پزشکی، بر روی قرنطینه افراد مبتلا به کرونا صورت می‌گیرد.
وی بیان داشت: فرمانداران باید با برنامه، وضعیت شیوع کرونا در شهرستان ها را کنترل و محدودیت‌ها را اعمال کنند و کارهای عمرانی و فعالیت‌های تولیدی نیز باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود و همه تلاش کنیم که در یک ساز و کار مناسب، سلامت مردم همراه با معیشت آنها تامین شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا