خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

قبول ندارم ظرفیت لیگ برتر ۸ تیم است/ سه پیشنهاد روی میز

به گزارش خبرنگار مهر، سی و چهارمین دوره رقابت‌های لیگ برتر والیبال اسفندماه سال گذشته با قهرمانی تیم فولاد سیرجان به پایان رسید. با شروع سال جدید و در اتفاقی مثبت برخی از تیم‌های مطرح از جمله سایپا، سپاهان، سیرجان، پیکان، شهرداری ورامین، هراز آمل و شهداب یزد به جذب و حفظ بازیکنان مد نظر خود پرداختند تا با برنامه ریزی مناسب برای فصل جدید پر قدرت‌تر ظاهر شوند.

اقدام مثبت تیم‌ها در حالی نوید بخش رقابت‌هایی تماشایی همچون فصل پیش را می‌دهد که رئیس فدراسیون والیبال در اقدامی قابل تأمل خبر از ۱۶ تیمی شدن رقابت‌ها داد. محمدرضا داورزنی در حالی این خبر را رسانه‌ای کرد که هنوز مشورتی با تیم‌های حاضر در لیگ انجام نشده است.

تصمیم داورزنی نه تنها بر خلاف آئین نامه کمیته رویدادها و مسابقات است بلکه رئیس فدراسیون در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرده بود: «به اعتقاد من لیگ برتر ایران ظرفیت ۱۲ تا ۱۴ تیم را دارد. شرایطی را باید به وجود آوریم که تیم‌ها به سختی وارد لیگ برتر شوند اما می‌طلبد که لیگ دسته یک به خوبی کارش را انجام دهد تا در آنجا نیز شاهد تیم‌های خوب باشیم. برای استان‌ها جذابیت لیگ برتر بیشتر است.»

علاوه بر داورزنی تعداد زیادی از کارشناسان نیز اعتقاد دارند ظرفیت لیگ برتر والیبال ایران بین ۸ تا ۱۲ تیم است.

در تبصره ۸ آیین نامه نیز آمده است: «بر حسب شرایط و با صلاحدید فدراسیون تعداد تیم‌های لیگ برتر تا ۱۴ تیم می‌تواند افزایش یابد و در پایان فقط تیم‌های اول تا دهم امتیاز بندی می‌شوند و ۴ تیم آخر به دسته اول نزول می‌کنند.»

آیین نامه در ابتدای فصل گذشته بارها نقض شد و حتی مصوبه هیأت رئیسه نادیده گرفت شد. هنوز تکلیف تیم‌های صعود کننده و سقوط کننده مشخص نیست و با اعلام رئیس فدراسیون هیچ تیمی سقوط نخواهد کرد و دو تیم دیگر اضافه می‌شود.

خبرنگار مهر برای بررسی بیشتر این تصمیم گفتگویی را با میلاد تقوی، دبیر کل فدراسیون والیبال انجام داده است که مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

قبول ندارم ظرفیت لیگ برتر ۸ تیم است

میلاد تقوی دبیرکل فدراسیون والیبال در گفتگو با خبرنگار مهر، در این ارتباط گفت: برای نخستین‌بار در تاریخ والیبال کشور می‌خواهیم سبک بازی‌های لیگ برتر را تغییر دهیم. به اعتقاد برخی از کارشناسان، پتانسیل مسابقات لیگ برتر ۸ تیم است که من این را قبول ندارم. همانطور که فصل گذشته شاهد بودیم ۱۴ تیم در مسابقات حضور داشتند و هیچ یک از کارشناسان نمی‌توانستند قهرمان مسابقات را پیش‌بینی کنند. برای مثال یک اشتباه ساده استراتژیک باعث شد تیم گنبد نتیجه را به شهرداری ارومیه واگذار کند. بنابراین هیچ چیز در مسابقات قابل پیش‌بینی نبود و این نشان از کیفیت رقابت‌ها داشت.

وی تأکید کرد: در حال حاضر تیم‌های قزوین و مریوان در حال یارگیری هستند. اینکه بگوییم ظرفیت لیگ ۸ تیم است، درست نیست چرا که در رقابت‌های دسته B، سی و شش تیم حضور داشتند که سطح کیفی آنها قابل تأمل بود. پس چطور می‌گویید که ظرفیت لیگ برتر ۸ تیم است؟ قرار است چه زمانی به جوانان فرصت داده شود؟

سه پیشنهاد روی میز

دبیرکل فدراسیون والیبال اظهار داشت: ۱۶ تیم با ۱۴ تیم چه فرقی دارد؟ ما می‌خواهیم سطح برگزاری مسابقات را تغییر دهیم و به سمت لیگ جهانی برویم. در حال حاضر سه روش پیشنهاد شده که باید بررسی‌های لازم انجام و تصمیم نهایی گرفته شود.

تقوی ادامه داد: نخستین پیشنهاد این است که مسابقات به صورت ۱۲ تیمی و رفت و برگشت انجام شود. پیشنهاد دوم اینکه مسابقات با حضور ۱۴ تیم و متمرکز باشد و روش سوم، برگزاری مسابقات به سبک لیگ جهانی و نیمه متمرکز با حضور ۱۶ تیم انجام شود. ویژگی مسابقات به شیوه لیگ جهانی این است که با شرایط کرونایی خودش را وفق می‌دهد.

از سال آینده تکلیف تیم‌های سقوط کننده مشخص می‌شود

تقوی در پاسخ به این سئوال که پس ارزش لیگ برتر و تکلیف تیم‌های سقوط‌کننده چه می‌شود؟ گفت: از سالی که کرونا شیوع پیدا کرد، ابتدا مسابقات نیمه تمام به پایان رسید و تیمی سقوط نکرد. امسال تصمیم را بر این گذاشته‌ایم که سبک رقابت‌ها را تغییر دهیم؛ آن هم به دلیل شرایط کرونایی. از سال آینده حتماً تکلیف تیم‌های سقوط‌کننده مشخص خواهد شد وگرنه ارزش لیگ برتر از بین می‌رود.

وی در پایان گفت: هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است. حتی درباره ۱۶ تیمی شدن صحبت‌های زیادی مطرح است. اینکه آیا دو تیم سقوط کنند و چهار تیم صعود داشته باشند یا اینکه هر ۱۴ تیم باقی بمانند و ۲ تیم صعود کند؛ اینها همه باید بررسی شود. روز دوشنبه پیشنهاد نهایی  کمیته رویدادها ارائه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا