خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۳۸ مبتلا به کرونا در فارس جان باختند/ هر ۳۷ دقیقه یک نفر می میرد

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مهرزاد لطفی بعد از ظهر یکشنبه در سیصد و نهمین نشست ستاد استانی مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جان باختن ۳۸ هم استانی دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و این را معادل از دست دادن یک هم استانی در هر ۳۷ دقیقه دانست.

وی با اشاره به آمارهای فزاینده ابتلاء، بستری و جان باختگان در اثر کرونا طی روزهای اخیر، این آمار را نگران کننده خواند که به منزله زنگ هشداری جدی در این زمینه بوده و لزوم ایجاد یک عزم عمومی برای احساس مسؤولیت و تلاش برای برون رفت از این شرایط را ضروری دانست.

او گونه جهش یافته جدید کرونا موسوم به کرونای هندی را تهدید تازه این پاندمی عنوان کرد که با توجه به شدت سرایت و ابتلاء، ضرورت افزایش خود مراقبتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی تر می‌سازد.

دکتر لطفی با قدردانی از تلاش شبانه روزی تیم واکسیناسیون کووید ۱۹ در دانشگاه؛ بر لزوم سرعت بخشیدن به این روند تاکید کرد و گفت: ایمن سازی مردم با انجام واکسیناسیون کووید ۱۹ از سوی مسؤولان مجموعه سلامت کشور و استان در اولویت جدی قرار دارد و در فارس با تمرکز گسترده تیم‌های سلامت بر این موضوع، توانسته‌ایم سریع‌ترین روند اجرای واکسیناسیون در کشور را داشته باشیم.

دکتر لطفی با اشاره به اینکه هم اکنون در اوج بیماری کووید ۱۹ هستیم و ویروس جهش یافته کرونا سبب افزایش مبتلایان و جانباختگان شده است؛ از مردم خواست تا برای ارتقای فرهنگ پیشگیری و رعایت جدی تر اصول بهداشتی در جامعه بکوشند و خود را مسؤول بدانند.

او ضمن بررسی آمار نمونه‌های انجام شده آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

دکتر لطفی با اشاره به بالا بودن بیماران با وضعیت وخیم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه استان، گفت: پیش بینی می‌شود تا دو هفته آینده تعداد جان باختگان ناشی از کرونا رو به افزایش باشد و از مردم می‌خواهیم ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از حضور در تجمعات به ویژه دورهمی های خانوادگی پرهیز کنند.

او هرگونه اقدام خطرساز و مغایر با اصول بهداشتی در ایام ماه مبارک رمضان را موجب تشدید وضعیت کنونی و تهدید سلامت خود و دیگران دانست. لزوم بررسی و تشدید نظارت‌ها در فرودگاه‌های استان، افزایش نمونه گیری و سرعت بخشیدن به فرآیند پاسخ دهی آزمایش‌های مرتبط با کووید ۱۹، تلاش شبانه روزی و بسیج مسؤولان دانشگاه در راستای ایمن سازی کارکنان استان با واکسن کووید ۱۹، از دیگر تأکیدات رئیس دانشگاه در این نشست بود.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا