خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

جنجال تزریق واکسن‌های آهن ربایی/ زور فضای مجازی بیشتر است

به گزارش خبرنگار مهر، با انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی طی روزهای گذشته و همچنین واکنش دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، در نشست خبری که عنوان کرد این موضوع در حال بررسی است، شاهد واکنش‌های مختلفی به این موضوع هستیم. هر چند که عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، یک روز بعد از پاسخی که به ماجرای آهن ربایی شدن واکسن‌ها داشت، گفته‌های خودش را تغییر داد و کلاً همه را تکذیب کرد. اما، شرایط در فضای مجازی به گونه‌ای است که هنوز خیلی‌ها از مستندات علمی که عنوان می‌شود، توجیه نشده‌اند و باور کرده‌اند که بعد از واکسن زدن، بدن آنها حالت آهن ربایی پیدا خواهد کرد.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در واکنش به ماجرای آهن ربایی شدن بدن پس از تزریق واکسن کرونا، گفت: این موضوع مبانی علمی ندارد و ارتباطی هم بین این پدیده و بروز عوارض جانبی ناشی از واکسن مطلقاً وجود ندارد.

وی تاکید کرد: این موضوع هیچ نکته‌ای ندارد که نشان دهنده بروز عارضه کوتاه مدت و یا بلندمدت واکسن باشد.

به گفته زالی، پس از تلقیح واکسن، مواد تزریق شده از طریق مکانیسم انتشار بافتی در بدن پخش می‌شود و به تدریج غلظت واکسن در محل تلقیح کمتر شده و نهایتاً به سمت حداقلی خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: در محل تزریق واکسن معمولاً واکنش‌ها و عوارضی نظیر درد و التهاب و قرمزی ممکن است بروز کند. در گذشته گاهی این عوارض به صورت جدی‌تر نیز بروز می‌کرد، مثلاً در واکسیناسیون کودکان در سال‌های گذشته ممکن بود دست کودک ورم کرده یا شاهد تورم غدد لنفاوی زیر بغل وی تا مدت‌ها پس از واکسیناسیون باشیم که گاهی نیاز مداخله جراحی داشت.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در صفحه شخصی خود نوشت: بدن برخی افراد می‌تواند کم و بیش فلزات بخصوص آهن را به خود جذب کند و این موضوع هیچ ربطی به واکسن ندارد، هیچ نکته منفی یا توانایی مثبتی هم محسوب نمی‌شود، خطایی که یوتیوب و برخی شبکه‌های مجازی انجام دادند حذف این تصاویر در ماه‌های اخیر بود، یقیناً واکسن شاهراه رهایی از کرونا است!

وی افزود: این موضوع شایع نیست، ممکن است حتی خود شما هم چنین باشید بدون اینکه ارتباطی به واکسن زدن شما داشته باشد، ممکن است برخی از این تصاویر فیک باشد ولی این قاعده عام نیست، چه واکسن زده باشید از هر نوعی چه نزده باشید این موضوع ممکن است در مورد شما یا برخی اطرافیان صادق باشد، واکسن بزنید.

جهانپور گفت: چنانکه بسیاری از کسانی که واکسن کرونا زده‌اند چنین موردی را ندارند و اما چه بسیار که واکسن نزده‌اند و چنین اند، فایزر و مدرنا و آسترزنکا و سینوفارم و اسپوتنیک هم ندارد، اراجیفی هم که می‌شنوید زاییده اذهان بیمار و مالیخولیایی است، راه نجات بشر از کرونا و مکافات آن واکسن است.

در همین حال، سیدعلیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که مغناطیسی شدن بدن افراد پس از واکسیناسیون کذب است، گفت: از زمان‌های گذشته پدیده مغناطیسی شدن و چسبیدن اشیای فلزی به بدن برخی افراد در سراسر جهان وجود داشته است و حتی دارای رکورد گینس است و هیچ ارتباطی به واکسن کووید ۱۹ ندارد.

وی، عارضه مغناطیسی شدن بدن افراد واکسینه شده را کذب و غیر واقعی دانست و گفت: پدیده مغناطیسی شدن ارتباطی به واکسن کرونا ندارد و این شایعات توسط افرادی در جامعه منتشر می‌شود که می‌خواهند سلامتی مردم را با مشغول کردن ذهن و فکر آنان به خطر بیندازند و ایجاد واکسن هراسی کنند.

استاد ویروس شناسی افزود: آلومینیوم تنها ماده موجود در واکسن‌ها است که حالت دیامغناطیسی دارد و می‌تواند تحت تأثیر میدان مغناطیسی خارجی قرار گیرد اما از این نظر خاصیت بسیار ضعیفی دارد. مواد دیامغناطیسی هنگامی که در میدان مغناطیسی قوی قرار گیرند ممکن است در آنها جریانی به وجود آمده و حالت مغناطیسی ضعیفی پیدا کنند. اکثر عناصر موجود در جدول تناوبی نظیر مس، طلا، بیسموت، کربن و نقره و جیوه جزو مواد دیامغناطیسی هستند که در دماهای بسیار بسیار پایین به ابر رسانا مبدل می‌شوند و تمام میدان مغناطیسی خارجی را از خودشان عبور می‌دهند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علم پزشکی شهید بهشتی گفت: جیوه در قدیم در واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در حال حاضر واکسن‌های استاندارد از این ترکیبات استفاده نمی‌کنند. با توجه به خاصیت دیامغناطیسی این ماده شاید احتمال چسبیدن اشیا به ناحیه تجمع یافته عنصر به صورت خفیف وجود داشت که این موضوع هیچ مشکلی نیز برای افراد ایجاد نمی‌کرد و به مرور زمان از بین می‌رفت. اما امروز ترکیبات واکسن‌ها هیچکدام ترکیبات مغناطیسی بسیار قوی نیستند.

عضو کمیته علمی کووید ۱۹، یک راه ساده برای آزمایش این موضوع را چسباندن اشیا مغناطیسی به ویال های محتوی واکسن عنوان کرد که می‌توان به راحتی آزمایش کرد و تاکید کرد: در واکسن‌های کرونا هیچ ترکیب آهنی وجود ندارد که بتواند جذب میدان‌های مغناطیسی شود و ممکن است ترکیبات جیوه‌ای و یا آلومینیومی به میزان بسیار بسیار کم وجود داشته باشد.

به رغم اینکه مستندات علمی نشان می‌دهد موضوع آهن ربایی شدن واکسن‌ها کاملاً غیر علمی است، اما زور فضای مجازی بیشتر است و هنوز برخی افراد بر این باورند که واکسن کرونا خاصیت آهن ربایی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا