خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

تعزیه بدون مخاطب حس و حالی ندارد/ رونق و پیشرفت تعزیه کم شد

احمد عزیزی از تعزیه خوان‌های فعال و با سابقه ایران درباره وضعیت برگزاری مجالس تعزیه در ایام سوگواری و همچنین ماه‌های محرم و صفر در سال جاری، به خبرنگار مهر گفت: در سال گذشته هم به صورت آنلاین و هم در برخی مواقع به صورت حضوری مجالس تعزیه را برگزار کردیم. امسال هم مجالس تعزیه به صورت آنلاین برگزار می‌شود ولی اجرای حضوری خیلی کم خواهد بود شاید در آینده و با تزریق واکسن شرایط برای برگزاری مجالس حضوری تعزیه فراهم شود.

وی متذکر شد: برگزاری آنلاین مجالس تعزیه حس و حال لازم را به شبیه خوان نمی‌دهد زیرا با حضور مستمع است که انرژی لازم میان شبیه خوان و مستمع رد و بدل می‌شود.

عزیزی با بیان اینکه برای حفظ سلامت و امنیت جانی مخاطبان و همچنین شبیه خوانان باید مجالس تعزیه را به صورت آنلاین برگزار کرد، افزود: چند تن از دوستان و خودم به کرونا مبتلا شدیم که خدا را شکر جان سالم به در بردیم. اجرای تعزیه با شرایط کرونایی موجود در مکان‌های بسته خطرناک است. البته سال گذشته با دعوت آقای افضلی در فضای باز مقابل بنیاد رودکی مجالس تعزیه را برگزار کردیم و اتفاقی برای سلامتی مخاطبان و تعزیه خوان‌ها رخ نداد.

این تعزیه خوان با اشاره به اینکه برای سال ۱۴۰۰ هنوز برنامه‌ای قطعی برای برگزاری مجالس تعزیه به صورت حضوری قطعی نیست، یادآور شد: سال ۹۹ به خاطر شدت وضعیت کرونایی اکثر برنامه‌های تعزیه در تهران و سایر شهرها لغو شد به امید اینکه در سال ۱۴۰۰ برنامه‌ها اجرا شوند. هنوز دعوت کننده ها و بانیان برپایی مجالس تعزیه برنامه خاصی را به گروه‌های شبیه خوان اعلام نکرده‌اند.

وی درباره وضعیت معیشت فعالان عرصه تعزیه در دوران کرونایی، اظهار کرد: معتقدم نمی‌توان تعزیه را به عنوان یک شغل در نظر گرفت از این رو برخی از تعزیه خوان‌ها شاغل در کارهای دیگر هستند ولی برخی که از تعزیه خوان‌ها که شغل شان برگزاری و اجرای مجالس تعزیه بود شرایط معیشتی سختی دارند.

عزیزی تصریح کرد: قبل‌ها برگزاری مجالس تعزیه گرمای خاصی داشت و تعزیه روز به روز شاهد رونق و پیشرفت بود ولی کرونا این رونق و پیشرفت را کم کرد.

این فعال با سابقه عرصه تئاتر در پایان سخنان خود گفت: انشاءالله این ویروس در همه دنیا ریشه کن شود. امیدوارم به زودی در ایران تعزیه با حضور مردم و به گرمی گذشته برگزار و اجرا شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا