خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

افزایش تدریجی ابتلای جدید در اردبیل/۳۴ بیمار بستری شدند

شهرام حبیب‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه با وجود توصیه‌های مکرر بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخی از شهروندان همچنان به برگزاری دورهمی ها و مهمانی‌های خانوادگی خود ادامه دادند اظهار کرد: نتایج این دورهمی ها کم کم با بروز علائم بیماری کرونا و بستری بیماران بد حال در بیمارستان‌های استان اردبیل نمایان می‌شود و متأسفانه در صورت ادامه این روند شاهد بازگشت به وضعیت قرمز کرونایی و تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های استان اردبیل خواهیم بود.

وی سفرهای غیر ضرور و شرکت در مراسم‌های عروسی و عزاداری را از عوامل افزایش تدریجی بیماران کرونایی به ۳۴ نفر عنوان کرد و افزود: ناقلان بی علامت کرونا در کمین هستند و احتمال درگیری و ابتلای افراد از طریق بیماران بدون علامت افزایش یافته است لذا از شهروندان تقاضا می‌شود به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری‌های اجتماعی ادامه دهند.

حبیب زاده تصریح کرد: در ۲۴ ساعته گذشته خوشبختانه مورد فوتی کرونایی نداشتیم اما طبق اعلام کادر درمان استان هم اکنون وضعیت ۴۳ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که پیش بینی می‌شود در چند روز آینده شاهد افزایش فوتی‌های کرونایی در استان باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل بیان کرد: هم اکنون ۱۸۴ تخت بیمارستانی در اختیار بیماران کرونایی قرار دارد و ۳۴ بیمار کرونایی نیز با حال عمومی نسبی و مناسب از بیمارستان‌ها مرخص شدند اما نکته قابل توجه ادامه روند درمان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا بهبودی کامل است و این عزیزان باید قرنطینه خانگی و عدم حضور در اجتماعات را رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: هم اکنون شهرستان‌های اردبیل و خلخال در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های پارس آباد، مشگین شهر، گرمی، بیله سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

دورهمی های خانوادگی منشأ اصلی افزایش آمار کرونا است

حبیب زاده اضافه کرد: متأسفانه در چند روز اخیر بیشتر مراجعان به مراکز درمانی ابتلای خود به این بیماری را دورهمی های خانوادگی و حضور در مهمانی‌ها عنوان کردند که عامل مهم در این تجمعات خانوادگی عدم تهویه مناسب و عدم استفاده از ماسک است که در نتیجه شاهد ابتلای خانوادگی این افراد به این بیماری و حتی فوت عزیزانشان در اثر برگزاری این مهمانی‌ها هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تغییر سبک زندگی و نوع رفتار را در کاهش برگزاری این دورهمی ها مؤثر دانست و گفت: عدم پذیرش شرکت در این مجالس و برگزار نکردن دورهمی ها و مهمانی‌ها می‌تواند در کاهش ابتلاء به این بیماری بسیار تأثیر گذار باشد چرا که اگر به این روند ادامه دهیم وضعیت کرونا در استان وخیم شده و مجدداً وارد فاز جدیدی از اعمال محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی خواهیم شد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا