خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

پاسخ های ساده به سوالات سخت کرونایی

به گزارش خبرگزاری مهر، شیوع ویروس کرونا و گونه های مختلف آن طی دو سال گذشته افراد بسیاری را درگیر کرده و جان بسیاری از مردم جهان و هموطنان را گرفته است. شیوع کرونا با توجه به تولید و تزریق واکسن های متفاوت و تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی، همچنان متوقف نشده، از این رو سوال های بسیاری پیرامون این ویروس وجود دارد که پاسخ کارشناسان می تواند، کمکی فراوانی به مبتلایان به کرونا کند.

حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی به چند پرسش در مورد واکسن کرونا پاسخ داده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص امکان ابتلا به ویروس کرونا پس از زدن واکسن گفت: ۱ – فرد چند روز قبل از واکسیناسیون مبتلا شده باشد. ۲ – درست در روزهای ابتدایی دوز اول و قبل از ایمن شدن کامل به ویروس کرونا آلوده شود. ۳ – به ویروسی آلوده شود که جهش یافته باشد و واکسن در مقابل جهش کارآیی نداشته باشد. ۴ – ایمنی لازم در بدن ایجاد نشود (وقتی می گوییم اسپوتنیک ۹۱ درصد اثربخشی دارد یعنی ۹ درصد ندارد).

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که آیا امکان ابتلا به کرونا پس از تزریق واکسن وجود دارد، گفت: خیر، چون ساختار هیچ واکسنی واجد ویروس نیست که بیماری کووید ۱۹ را ایجاد کند.

وی همچنین در پاسخ به اسن سوال که پس از تزریق واکسن ماسک بزنیم یا نزنیم، اظهارداشت: بعضی افراد اولین دوز واکسن را که می زنند، گویا احساس آزادی کرده و ماسک خود را یا بر می دارند یا دیگر جدیت روزهای قبل از واکسن را ندارند. بخشی از این افراد اکنون مهمان تخت بیمارستان هستند.

کرمانپور در پاسخ به این سوال که واکسن ها برای چه مدت در بدن ایمنی ایجاد می کنند، افزود: هنوز نمی دانیم مصونیتی که واکسن ها در بدن ما ایجاد می کنند، چقدر دوام خواهد داشت و ایا ممکن است گونه های جهش یافته جدید ویروس که در نقاط مختلف دنیا شناسایی می شوند، در برابر واکسن ها مقاوم باشند و آنها را بی اثر کنند.

وی در ادامه در خصوص نوبت و زمان انواع واکسن نوشت، اغلب واکسن‌های موجود در دو نوبت تزریق می‌شود:

دوز دوم اسپوتنیک، حداقل سه هفته و حداکثر ۱۲ هفته

دوز دوم آسترازنکا حداقل چهار هفته و حداکثر ۱۲ هفته

دوز دوم سینوفارم و بهارات حداقل چهارهفته و حداکثر بیان نشده است

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در مورد ممنوعیت تزریق واکسن کرونا نیز گفت: ۱ – اگر سابقه عکس‌العمل آلرژیک شدید به هر یک از محتویات واکسن کرونا دارید. ۲ – اگر در حال حاضر بیمار هستید یا علایم کرونا دارید (البته پس از بهبودی و تایید پزشک میتوانید واکسینه شوید). ۳ – کسانی که بواسطه بیماری خاص از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند. ۴ – افراد دارای تب بالای ۳۸ درجه یا مبتلا به کرونا. ۵ – مادران شیرده در نوع اسپوتنیک

وی در پاسخ به این سوال که آیا محدودیتی در استحمام و ورزش پس از تزریق واکسن وجود دارد، گفت: خیر محدودیتی بیان نشده است.

کرمانپور در جواب این سوال که افرادی که داروهای سرکوب کننده ایمنی استفاده می‌کنند چطور می‌توانند واکسن کرونا تزریق کنند؟ افزود: با نظر پزشک خود و دو تا سه هفته قبل از واکسیناسیون باید داروهای سرکوب ایمنی را قطع کنند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که آیا محدودیتی برای استفاده از داروهای قلبی، دیابت و تیروئید وجود دارد، تاکید کرد: خیر محدودیتی بیان نشده است، غیر از داروهای سرکوب ایمنی.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا