خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

سواد سلامت جامعه از آسیب های جسمی و روانی کرونا جلوگیری می کند

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران صبح امروز در مراسم اختتامیه جشنواره و پویش مدافعان و سفیران سلامت که در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب برگزار شد، گفت: کرونا باعث شد تعامل بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و اینکه هر دانش آموز یک سفیر سلامت در حوزه کرونا شکل بگیرد. باید هم قسم شویم که این شعار محقق شود.

وی ادامه داد: به دلیل ظرفیت جسارت آمیزی که دانش آموزان دارند و نگاه بلندپروازانه و قدرت اجتماعی و نفوذ افزایش یافته دانش آموزان ‬در بستر خانواده هاست که می گوییم اهمیت دارد این طرح.

زالی بیان کرد: این سفیران به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث ارتقای سلامت جمعی مردم ایران می توانند باشند. در کشورهایی که سواد سلامت جامعه از استاندارد جهانی بالاتر بود شاهد بودیم آسیب های جسمی و روانی کمتری از کرونا دیدند.

وی بیان کرد: ایران برای رسیدن به استانداردهای جهانی آموزش فاصله بسیاری دارد، کرونا این چهره جدید پنهان را هم نمایان کرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: نیاز به بازنگری اساسی اقتصادی و ساختاری در آموزش و پرورش وجود دارد که دولت جدید باید نسبت به مشکلات آموزش و پرورش و رفع مشکلات اعتباری اندیشه کند.

زالی گفت: کرونا یک بحث جهانی است و بسیاری از رخدادهای مترتب از کرونا فقط مربوط به کشور ما نیست. براساس اعلام بانک جهانی، بیش از ۱۰ تریلیون دلار آسیب اقتصادی متوجه مدارس و مراکز آموزشی در دنیا بوده است. در جهان بیش از ۲۵ میلیون دانش آموز دیگر به مدرسه باز نخواهند گشت.

وی ادامه داد: ماندن در منازل و تغییر سرای سیاق آموزش موجب شد که اشکالات متعدد فیزیکی و روانشناختی فراهم شود. کم نیستند افرادی که به دلیل تغذیه تنقلاتی دچار تغییر در ساختار bmi، الگوی چاقی و افزایش زمینه برای بیماری‌های غیر واگیر در آینده خواهند شد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اضطراب، پرخاشگری، غوطه‌ور شدن در فضای مجازی، از هم گسیختگی روانی- هویتی، افت تحصیلی، کاهش انگیزه‌های تحصیلی و کاهش انگیزه یادگیری از جمله عوامل کرونا در جهان بوده است. باید ما در تهران روی این موضوع مطالعه و بررسی انجام دهیم. در حال حاضر مدارس ۱۳۵ کشور جهان تعطیل است و ۱۰۵ کشور استراتژی برای بازگشایی مدارس دارند که ما می‌توانیم از استراتژی آن‌ها به نوعی ایده بگیریم.

زالی بیان کرد: کرونا شرایطی را فراهم کرد که مطالبات فروخفته ما در آموزش و پرورش شناسایی شود و به گوش کاندیداهای ریاست‌جمهوری برسد. کرونا بیش از هر زمان دیگری به آسیب‌های ساختاری و بنیادی در ایران را نمایان و آشکار کرد.

وی اظهار کرد: متوسط سرانه دانش آموزی در دنیا ۹ هزار و ۳۰۰ دلار است اما در ایران با این تغییرات ارضی به زیر ۲۰۰ دلار رسیده است. به عنوان مثال در کشور ترکیه که تعداد دانش آموزان آنها معادل تعداد دانش‌آموز ما است، سرانه دانش آموز ۳۱۰۰ دلار است. آینده ایران با این سرانه‌ها ساخته نمی‌شود. همین الان در تهران و شهرهای محروم با کمبود معلم روبرو هستیم.

زالی ادامه داد: کمبود معلم یعنی وجود کلاس‌های متراکم‌تر و حدود ۶۰ درصد کلاس‌های درس لاجرم باید بیش از ۲۶ نفر دانش آموزان را در خود جای دهد. در سال آینده با بحران معلم روبرو خواهیم شد در صورتی که با وجود کرونا باید پروتکل‌ها رعایت شود از فضاهای گسترده داشته باشیم.

وی افزود: کرونا نشان داد که رابطه والدین با مدارس نقص دارد و سهم بی‌سوادی مادران و پدران ۳ تا ۴ درصد است و این میزان در مناطق محروم خیلی نگران کننده‌تر است. حال با موضوع دیجیتال این موضوع خیلی نگران کننده‌تر هم می‌شود. همین موضوع بازماندگی از تحصیل شاخصی بود که در دوره کرونا به شدت خودش را نشان داد.

زالی گفت: ما یک طرح پایلوت عملیاتی در منطقه بازار تهران برای غربالگری انجام دادیم چیزی که برای ما جلب توجه کرد این بود که تعداد کودکان کار در آنجا بسیار زیاد بود و آنها بدون ماسک در آنجا مستقر بودند. پیش از کرونا ما چنین صحنه‌ای را در بازار نمی‌دیدیم و حالا که کرونا شده این تعداد کودکان کار در بازار افزایش داشته است. اکنون محصلان ما به کودکان کار تبدیل می‌شوند که این به تنهایی یک خطر است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: سفره خانواده‌ها با وجود کرونا، تورم و مشکلات اقتصادی کوچک‌تر شده، بنابراین بار آن هم بر دانش آموزان و کودکان اضافه شده است. از مسئولان دولت آینده می‌خواهیم که نسبت به آموزش و پرورش و غفلت‌هایی که در سال‌های متمادی در کشور انجام شده توجه کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: این حرف درستی است که کرونا کمتر کودکان را درگیر می‌کند. در تهران ۷۷ درصد کودکان که در بیمارستان‌های تهران بودند در زیر ۱۰ سال بودند و بیماری‌های زمینه‌ای داشتند. کودکان ابر پخش کننده‌های ویروس تلقی می‌شوند. در آلمان یک تحقیقاتی انجام شد که نشان داد آنتی بادی کودکان ۶ برابر بوده است یعنی آن‌ها کرونا رو گرفتند و حتی منتقل هم کردند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در پایان گفت: در تهران برای بازگشایی مدارس علاوه بر مد نظر داشتن همه جنبه‌ها باید یک نیم نگاهی هم به تردد درون شهری داشته باشیم. روز گذشته ۹۲۲ هزار نفر از مترو استفاده کردند که پیش از این، آمار استفاده از مترو دو میلیون و خرده‌ای در روز بوده است که آمار قابل توجه آن به فعالان آموزشی از جمله دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان اختصاص دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا