خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

اوج گیری کرونا در سیستان و بلوچستان در سایه غفلت مسئولان

ابوذر مهدی نخعی، فرماندار زاهدان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: طبق مصوبات ستاد ملی کرونا و طبق دستور استاندار محترم سیستان و بلوچستان با هدف کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا مراکز تجاری، بازار، بوستان‌ها و مراکز تفریحی و گردشگری شهرستان زاهدان تا اطلاع بعدی تعطیل است.

وی افزود: طبق مصوبات ستاد کرونا شهرستان زاهدان تصمیماتی برای مقابله با شیوع گسترده ویروس کرونا گرفته شد که بر مبنی آن در دو حوزه ادارات و اصناف نظارت و برخورد جدی به جهت صیانت و حفاظت از جان و سلامت شهروندان انجام می‌شود.اجرای محدودیت های کرونایی در زاهدان/ بازار ها تعطیل می شود

فرماندار زاهدان با بیان اینکه آرامستان‌ها، اصناف و گروه‌های مشاغل یک نیز مشمول محدودیت هستند، ادامه داد: از مردم فهیم شهرستان خواستاریم همان‌گونه که تا این لحظه همکاری خوبی با مسئولین در جهت اجرای این طرح داشته‌اند، همچنان در خانه‌های خود بمانند و یاری‌گر ما باشند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی تصریح کرد: از همین رو از همه هم استانی‌ها و هموطنان عزیز خواهشمندیم تا زمان عادی شدن شرایط به شهرستان زاهدان سفر نکنند زیرا سفر در این شرایط به معنای شیوع بیشتر بیمار کرونا است.

اما نکته اینجاست که شرایط کرونایی در استان سیستان و بلوچستان این روزها بسیار خطرناک شده و برای اولین بار از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۱۶ مورد مورد فوتی تنها در ۲۴ ساعت گذشته به ثبت رسیده است.

اوج گیری کرونا در سیستان و بلوچستان در سایه غفلت مسئولان

۸۳۰ بیمار جدید کرونایی در سیستان و بلوچستان شناسایی شد / ‏‬ فوت ۱۶ نفر

سید محمد هاشمی شهری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با اعلام نتایج قطعی آزمایش‌های انجام شده با افزوده شدن ۸۳۰ بیمار جدید تا صبح امروز ۴۷ هزار و ۷۸۰ نفر در سیستان و بلوچستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

وی ادامه داد: از مجموع مبتلایان مثبت آزمایشگاهی یک هزار و ۴۸۶ نفر از هم استانی‌های عزیز علی رغم دریافت خدمات درمانی جان خود را از دست داده‌اند که ۱۶ نفر از هم استانی‌های عزیز در همین ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: همان‌گونه که قبلاً نیز اعلام شده است، موارد فوق فقط شامل موارد مثبت و تائید شده آزمایشگاهی است و برخی از بیماران که دارای علائم هستند با تشخیص بالینی پزشکان متخصص مورد درمان و مراقبت لازم قرار گرفته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: هم اینک ۲۵۷ بیمار مبتلا به کرونا و ۳۹۸ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان سیستان و بلوچستان بستری هستند که بیشترین تعداد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

سیستان و بلوچستان ضعیف‌ترین منطقه کشور از نظر زیرساخت‌های سلامت

مجتبی جهانتیغ، پزشک سیستان و بلوچستانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: ویروس‌های تنفسی در واقع هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند و به راحتی نمی‌توان از انتشار آنها جلوگیری کرد بلکه در بسیاری از نقاط دنیا مسئولان بهداشتی به دنبال به تأخیر انداختن ابتلاء افراد هستند زیرا با این کار می‌توان فرصت کافی برای اقدامات پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون را به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان ضعیف‌ترین و محروم‌ترین منطقه کشور از نظر زیرساخت‌ها به ویژه سلامت، سرانه تخت بستری، پزشک متخصص، امکانات تشخیصی و… است، افزود: در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار نفر از مردم جنوب استان به بیمارستان چابهار با ۱۹۶ تخت به عنوان تنها مرکز درمانی مجهز جنوب بلوچستان مراجعه می‌کنند.

اوج گیری کرونا در سیستان و بلوچستان در سایه غفلت مسئولان

این پزشک با اشاره به اینکه بیمارستان چابهار بخش عفونی ندارد و تنها یک متخصص عفونی در آن مستقر است، ادامه داد: علاوه بر اینکه سیستان و بلوچستان از نظر زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی با مشکل مواجه است کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفاظتی در کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر روزانه هزاران تردد مجاز و غیرمجاز از طریق مرزهای سیستان و بلوچستان انجام می‌شود

وی با تاکید بر اینکه نقش مسئولان در کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس‌های جهش یافته بسیار حائز اهمیت است، گفت: در حال حاضر روزانه هزاران تردد مجاز و غیرمجاز از طریق مرزهای سیستان و بلوچستان انجام می‌شود.

این پزشک با تاکید بر لزوم کنترل هرچه سریع‌تر مرز و تسریع واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تجمعات بعد از عید فطر و همینطور تجمعات انتخاباتی در سایه غفلت مسئولان موجب شیوع گسترده ویروس در سطح استان شده است.

در مجموع نکته حائز اهمیت اینجاست که اوضاع شیوع ویروس کرونا در استان سیستان و بلوچستان در صورت عدم توجه سریع و اقدامات عملیاتی با توجه به عقب ماندگی‌های این استان در حوزه زیرساخت‌ها اگر تدبیر نشود قطعاً تبدیل به بحرانی غیر قابل کنترل می‌شود که امیدواریم مسئولان هرچه سریع‌تر در این خصوص اقدامات لازم را بیاندیشند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا