خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ویروس کرونا ۲۰ هزار سال قبل هم به جان بشر افتاده بود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، گروهی بین‌المللی از محققان در پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیدند که نشانه‌هایی از ژنوم ویروس کرونا در بین گروه‌های محلی جمعیتی در شرق آسیا در ۲۰ هزار سال قبل وجود داشته است.

اپیدمی ویروس کرونا در شرق آسیا برای مدتی طولانی ادامه یافته و سرانجام چند هزار سال قبل از بین رفته است. کریل الکساندروف یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: ژنوم مدرن انسان حاوی اطلاعات مربوط به نحوه تکامل بشر است که دسترسی به اطلاعاتی مربوط به دهها هزار سال قبل را ممکن می‌کند و از این طریق می‌توان شرایط مختلفی که انسان‌ها با آن روبرو شده‌اند را دریافت.

بررسی هزار ژنوم مختلف مربوط به ۲۶ جامعه محلی در نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد که ویروس کرونا ۲۰ هزار سال قبل در مناطقی همچون چین، ژاپن، مغولستان، کره شمالی، کره جنوبی و تایوان شایع بوده است. روند شیوع کرونای باستانی از ۲۵ هزار سال قبل آغاز و به مدت ۲۰ هزار سال ادامه یافته است.

هنوز مشخص نیست طی این مدت تنها یک گونه از کرونا در جوامع انسانی شایع شده یا گونه‌های مختلفی از ویروس مذکور موجب مرگ و میر افراد شده است. این کشف علمی به محققان کمک می‌کند تا راه‌هایی برای شناسایی گونه‌های ژنتیکی مرگبار کرونا و سیر تکامل آنها بیابند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا