خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

روایت شهادت مامور ناجا که فدای جمهور شد

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ روز انتخابات همه درگیر مخابره اخبار مربوط به رأی‌گیری بودیم که یکی از ناجایی‌ها با جان و دل پای این انتخابات ایستاد و در مأموریتی که در انتقال صندوق‌های سیار رأی‌گیری داشت به دلیل سقوط بالگرد جان خود را از دست داد و شهید شد.

کلیپی از گریه‌های پسر ۶ ساله شهید علیرضا باغبان زاده که در آغوش سردار یونس عبدی رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا بود به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد.

سردار یونس عبدی در گفت و گو با خبرنگار مهر در تشریح نحوه شهادت شهید باغبان زاده اظهار کرد: موضوع انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برای نظام و کشور بسیار حائز اهمیت است. اهمیت از این جهت که تمام کشورهای دنیا نگاهشان به این انتخابات بود. ۴۳ سال از این انقلاب می‌گذرد و در تمام انتخابات اتفاقاتی می‌افتد و دشمنان این نظام همواره دوست داشتند که این انتخابات به خوبی برگزار نشود. این دوره هم اهمیت خاص خود را داشت. کشورهایی که بیگانه و ضد انقلاب هستند با انواع و اقسام لطایف الحیل به دنبال این بودند که انتخابات کمرنگ شود، اتفاقاتی بیفتد و نظام زیر سوال برود. چه بسا دشمنان داخلی نیز در این زمینه فعالیت کردند.

وی افزود: موضوع انتخابات یکی از وظایف نیروی انتظامی است هم مصوبه شورای امنیت کشور و هم ابلاغیه وزارت کشور را دارد و در قانون ناجا هم به این موضوع به صورتی اشاره شده که سلامت انتخابات و امنیت محیط انتخابات وظیفه نیروی انتظامی است و آن را برعهده گرفته است.

روایت شهادت مامور ناجا که فدای جمهور شد

سردار عبدی گفت: مهمترین بخش مأموریت نیروی انتظامی بحث حراست از صندوق‌ها بوده که ناجا از تمام توان و نیروهای خود (چه منابع انسانی و چه تجهیزات و چه اقدامات) در ایام انتخابات روز ۲۸ خرداد، به کار گرفته با این هدف که شهروندان در اقصی نقاط کشور چه در شهرها و روستاها و چه در نقاط کور به عنوان یک شهروند ایرانی که حق اظهار نظر و انتخاب در انتخابات دارند با خیال راحت بتوانند پای صندوق‌های رأی بیایند بدون اینکه هیچ گونه درگیری یا نگرانی پای صندوق‌های رأی باشد.

رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا گفت: برخی از صندوق‌ها ثابت بودند و عوامل نیروی انتظامی هم وظیفه مراقبت از صندوق‌ها در شعب اخذ رأی را داشتند. برخی سیار بودند و قرار بود تا به جاهایی که احتمال دسترسی شهروندان وجود ندارد مثل بیمارستان و نقاط دوردستی که صعب‌العبور است و مردم نمی‌توانند خودشان پای صندوق بیایند، بروند.

روایت شهادت مامور ناجا که فدای جمهور شد

به گفته سردار عبدی این مأموریت جزو مأموریت‌های خاص نیروی انتظامی است که برای صندوقهای سیار مأمور مراقبت از صندوق را به‌کارگیری کند.

وی ادامه داد: بالگرد هوانیروز ارتش مأموریت داشت به صورت پروازی یکی از صندوق‌های سیار انتخابات را به نقاط صعب‌العبور و صعب المعیشه در شهرستان دزفول برای رأی‌گیری اعزام کند که در این اتفاق، اقدامات اولیه و مأموریت انجام می‌شود و در روز شنبه که پایان رأی‌گیری بود و صندوق‌ها جمع آوری شد، در حین بازگشت، بالگرد دچار سانحه می‌شود و ۹ نفر از عوامل اجرایی صندوق مثل نگهبان و مامور نیروی انتظامی زخمی می‌شوند.

رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا بیان کرد: متأسفانه همکار ما که از کارکنان راهور به نام «علیرضا باغبان زاده» جانشان را از دست می‌دهند و به درجه رفیع شهادت نائل می‌شوند. مجروحین آن حادثه که از عوامل مربوط به رأی‌گیری بودند خوشبختانه آسیبی ندیدند اما جان عزیزان ما از دست رفت.

روایت شهادت مامور ناجا که فدای جمهور شد

رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مأمور راهنمایی و رانندگی باید برای حفاظت از صندوق رأی‌گیری به کار گرفته شود، گفت: علت اینکه این شهید والا مقام از پلیس راهنمایی رانندگی بود این است که نیروی انتظامی از تمامی ظرفیت‌های خود برای تأمین امنیت انتخابات استفاده می‌کند. حتی توافق داریم از نیروهای بسیج هم در صورت کمبود نیرو استفاده کنیم، البته در اولویت این است که یکی از همکاران با آموزش‌های ویژه استفاده شود.

سردار عبدی گفت: ما در استان‌های مرزی حتی از رده‌های اداری ناجا که کار اداری انجام می‌دهند نیز برای امنیت صندوق‌ها کمک گرفتیم چراکه بحث امنیت صندوق جزو وظیفه ذاتی نیروی انتظامی است.
وی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته جالب است که شهید باغبان زاده داوطلبانه خودش این مسیر سخت و صعب‌العبور را انتخاب کرد. در ملاقاتی که با همسر شهید داشتم ایشان گفتند که شهید باغبان زاده خودش دوست داشت که در مأموریت شهید شود و به خواسته خود در این مأموریت رسید.

روایت شهادت مامور ناجا که فدای جمهور شد

رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا گفت: شهید دارای ۱۵ سال سابقه خدمت است. پرونده درخشانی هم داشته و فردی ولایی و انقلابی و مردم دار بوده است. در مأموریت‌ها موفق بوده و اهالی شهرستان دزفول که محل خدمتش بود از نحوه برخورد شهید اظهار رضایت داشتند.

سردار عبدی با اشاره به فیلمی که از بی‌قراری‌های پسر شهید در فضای مجازی منتشر شد، گفت: این شهید بزرگوار دو فرزند پسر یک و ۶ ساله به نام‌های بنیامین و میکائیل دارد. خداوند به ما عنایت کند که پشت این خانواده باشیم و اجازه ندهیم خلائی از حضور پدر آنها را بیشتر اذیت کند.

وی از آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب درخواست کرد تا در سفر استانی به خوزستان با خانواده این شهید دیداری داشته و از فرزندان به یادگار مانده از این نیروی انقلابی ناجا دلجویی کنند.

روایت شهادت مامور ناجا که فدای جمهور شد

رئیس مرکز ایثارگران ناجا بیان کرد: بنا نیست که واژه شهید صرفاً به افرادی که در عملیات‌های جنگی جان خود را از دست می‌دهند تلقی گیرد. به هر حال ما آئین نامه شهادت داریم. نیروی انتظامی بعد از ۸ سال دفاع مقدس تنها نیرویی است که همواره عزیزانش را از دست می‌دهد و به عنوان شهید نثار این انقلاب می‌کند.

سردار عبدی در پایان گفت: همین امروز که من با شما صحبت می‌کنم و حدود ۳ ماه از سال ۱۴۰۰ گذشته است، جدا از عزیزانی که در بحث کرونا به واسطه اجرای مأموریت هایشان از دست داده‌ایم ۹ نفر از همکارانمان در حفظ و امنیت کشور به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا