خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

راه ۲۰ ساله واکسن سازی در چند ماه طی شد

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز در همایش معاونین غذا و دارو سراسر کشور گفت: موفقیت تمامی معاونت‌های غذا و دارو در بحران کرونا مرهون راهنمایی و ارشادات وزیر بهداشت بوده است، آشنایی وزیر با مدیریت بنگاه‌های دارویی و تولیدی و سابقه اداره در یکی از بزرگترین هلدینگ های دارویی و از همه مهم‌تر تخصص ایشان در حوزه واکسن سازی که چالش اصلی جامعه بشری امروز است، فرصتی مغتنم محسوب می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تزریق واکسن ایرانی به مقام معظم رهبری افتخاری برای جامعه داروسازی کشور است، تصریح کرد: این اقدام ارزشمند به عنوان رکن اطمینان بخش و حمایتی برای همه شرکت‌های دانش بنیان محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه تولید واکسن با مدیریت و راهبری وزیر بهداشت قدم‌های بزرگ و بی نظیری برای صنعت داروسازی برداشته شد. موضوع واکسن در اوج کمبودهای حیاتی ما از جمله ماسک، ونتیلاتور و داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی با پیگیری شخص وزیر در رأس امور، از نوروز ۹۹ آغاز و ضوابط مربوط به آن توسط سازمان غذا و دارو بازنویسی، امکانات آزمایشگاهی ایجاد و آموزش‌های لازم به واکسن سازها ارائه شد.

شانه ساز با اشاره به اینکه راه ۲۰ ساله در حوزه تولید واکسن کرونا در عرض چند ماه توسط دانشمندان کشور طی شد، گفت: جلسات متعددی با تک تک واکسن سازها برگزار شد و با حمایت‌های همه جانبه اکنون ایران جز معدود کشورهایی است که تمام پلتفرم‌های تولید واکسن را در اختیار دارد، البته دلیل اینکه کشورهایی زودتر از ما به واکسن رسیدند به خاطر زیرساخت‌های قدیمی آنها در فرایند فعالیت‌های تحقیقاتی است که در زمینه واکسن‌های سارس و مرس داشتند وگرنه سرعت ما به صورت قدر مطلق بسیار بالاتر از کشورهای دیگر بود.

وی با اشاره به آئین نامه داروخانه‌ها، عنوان کرد: در مورد آئین نامه داروخانه نقاط قوت فراوان و البته ابهاماتی هم دارد که امیدواریم با رایزنی‌ها این ابهامات برطرف شود، اگرچه ممکن است برخی افراد منافع فردی و شخصی را به منافع جامعه ترجیح دهند و قبول نکنند که منافع جمع به منافع فرد ارجحیت دارد.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: در آئین نامه داروخانه‌ها بحث غلبه ارائه خدمت بر فروش دارو در قالب مصرف منطقی دارو و اقلام سلامت محور بسیار تاکید شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا