خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

تأکید بر اقداماتی برای جلوگیری از صف‌های طولانی تزریق واکسن کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، بابک دین‌پرست معاون اقتصادی وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در پایان شانزدهمین جلسه قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا که با حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی فرماندهی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط در محل وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه خوشبختانه با اهتمام دستگاه‌ها و البته افزایش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، روند بیماری کرونا در کشور کاهشی شده است؛ به تشریح وضعیت استان‌های کشور در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پرداخت.

دین‌پرست با بیان اینکه براساس گزارش مسئولان وزارت بهداشت میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، دربازه زمانی ۲۶ خرداد تا ۲ تیرماه بین ۷۰ تا ۷۱ درصد بوده است؛ گفت: استان‌های سیستان و بلوچستان با ۴۹ درصد، آذربایجان غربی با ۶۰ درصد و مازندران با ۶۲ درصد، در انتهای جدول میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استان‌های سمنان با ۸۳ درصد، زنجان با ۸۱ درصد و یزد و خراسان جنوبی مشترکاً با ۸۰ درصد، درصد میزان رعایت پروتکل های بهداشتی قرار دارند.

وی در خصوص وضعیت سایر استان‌های کشور هم گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در۶ استان آذربایجان غربی، ایلام، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران و همدان، بین ۴۹ تا ۶۴ درصد، در ۱۱ استان آذربایجان شرقی، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان رضوی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مرکزی، بین ۶۵ تا ۷۰ درصد، در ۱۰ استان اردبیل، البرز، تهران، خراسان شمالی، فارس، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه و هرمزگان، بین ۷۱ تا ۷۶ درصد و در ۴ استان زنجان، سمنان، خراسان جنوبی و یزد، بین ۷۷ تا ۸۳ درصد بوده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا همچنین در خصوص میانگین رعایت بهداشت فردی مناسب در کشور ۷۵ درصد، میانگین استفاده از ماسک ۷۲ درصد، میانگین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۷۱ درصد و میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور ۷۴ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: از مجموع ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش سراسر کشور، در بازه زمانی یک هفته، مجموعاً تعداد ۲۶۹ هزار و ۳۱۸ واحد، توسط تیم‌های نظارت وزارت بهداشت مورد بازرسی قرار گرفته‌اند و در نتیجه این بازرسی‌ها در ۳۰ هزار و ۴۲۴ مورد، منجر به دادن تذکر و معرفی مدیران صنوف به مراجع قضایی و در ۷۸۶ مورد نیز، منجر به پلمپ واحدها شده است.

دین‌پرست درباره دستور کار دیگر جلسه امروز هم گفت: طبق گزارش سازمان حراست کل کشور در حال حاضر ۱۰۶ دستگاه به سامانه مدیریت مراجعین متصل شده‌اند و در این مدت مجموعه وضعیت ابتلا یا عدم ابتلا دو میلیون و هشتصد و سی و شش هزار نفر از سامانه مدیریت مراجعین استعلام شده است که در نتیجه استعلام ۹۹ درصد این افراد منفی بوده و اجازه ورود به دستگاه‌ها را پیدا کرده‌اند.

وی در این خصوص گفت: فقط یک درصدشان که بالغ بر ۲۲ هزار و ۸۷۸ نفر بوده به دلیل ابتلا به کرونا از ورود به دستگاه‌های دولتی جلوگیری شده است.

نقض قرنطینه افراد مبتلا به کرونا از دیگر محورهای مورد اشاره معاون اقتصادی وزیر کشور بود و در این خصوص اظهار داشت: از ابتدای فروردین ماه تا امروز دو میلیون و سیصد هزار مورد که معادل ۲۳ درصد کل بیماران است؛ نقض قرنطینه گزارش شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در خصوص بیشترین نقض قرنطینه براساس مورد استان‌های تهران، اصفهان و خوزستان و کمترین موارد نقض قرنطینه مربوط به استان‌های ایلام و خراسان جنوبی است و امروز اعلام شد که مشخصات مربوط به ۳۴۲ هزار و ۸۹۱ ناقض قرنطینه که در خرداد ماه امسال از سوی سازمان حراست به وزارت بهداشت و در نهایت برای اعمال جریمه به ناجا ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: ارتباط برخط بین سه دستگاه بین سازمان حراست کل کشور، وزارت بهداشت و ناجا از هفته آینده برقرار می‌شود و از این پس به مراتب وقوع هر نقض قرنطینه گزارش برای تایید نهایی به وزارت بهداشت و از آنجا برای اعمال جریمه نهایی به ناجا به صورت آنلاین انجام می‌شود.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا با اشاره به ضرورت کنترل هر چه بیشتر مرزهای شرقی جهت مقابله با ورود بیماری کرونا به کشور، گفت: در جلسه امروز تاکید جدی از سوی وزیر کشور جهت بررسی شرایط وضعیت مرزهای شرقی از سوی استانداران مرزی انجام شد و امید داریم با هماهنگی‌های بعمل آمده شاهد ورود بیماری از این قسمت از مرزهای کشور نباشیم.

دین‌پرست درباره تشکیل صف‌های طولانی در روند واکسیناسیون هم گفت: در این خصوص تاکید شد که وزارت بهداشت اقدامات لازم را برای نظم بخشیدن بیشتر به این موضوع انجام دهد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به کارکرد اصلی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا که پیگیری اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کروناست اشاره کرد و گفت: از اسفند سال ۹۸ تا شنبه همین هفته ۷۴ جلسه ستاد ملی تشکیل شده که ۴۱ جلسه قبل از تشکیل قرارگاه است که گزارش‌اش تقدیم رئیس‌جمهور شده است.

دین‌پرست درخصوص ۳۳ جلسه ستاد ملی کرونا که بعد از تشکیل قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناست؛ گفت: ۱۷۵ مصوبه داشتیم که ۱۴۲ مصوبه به صورت کامل اجرایی شده است که ۸۱ درصد است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تصریح کرد: طبق بررسی های انجام گرفته از مجموعه ۷۴ جلسه تشکیل شده بحمدا… وضعیت اجرای ۶۷ جلسه ستاد ملی تعیین تکلیف شده است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع کل ۵۶۳ مصوبه مربوط به ۷۴ جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تعداد ۵۳۰ مصوبه که معادل ۹۴ درصد است اجرایی شده و تنها ۳۳ مصوبه که مربوط به جلسات اخیر ستاد ملی است هنوز اجرایی نشده که البته در دستور کار دبیرخانه قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا قرار دارد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در پایان نسبت به وضعیت قرمز برخی شهرها هم گفت: در تعیین و اعمال محدودیت‌ها سابقا دستورالعمل هوشمندی ارائه شده که همه موارد و تمهیدات لازم از فعالیت اصناف و منع تردد پیش‌بینی شده و هر شهر متناسب با وضعیت رنگی‌اش دچار محدودیت می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا