خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

شور و نوای ارباب کربلا در گلستان/ دیار دارالمومنین سیاه پوش شد

خبرگزاری مهر– گروه استان ها: نصب پارچه های سیاه و المان های ماتم بر سر درب خانه ها، مغازه ها و کوچه ها بیانگر فرارسیدن ماه محرم است و دوباره روایت دلدادگان حسین بن علی (ع) در مرکز توجهات قرار می‌گیرد و محبان اهل بیت تلاش می‌کنند تا با سوگواری و عزاداری یاد سالار شهیدان و یارانش را گرامی بدارند.

حرارت عشق عاشقان حسین بر داغی این روزهای ویروس کرونا غلبه کرده و گلستانی‌ها پرشورتر از گذشته به ندای هل من ناصر، قافله حسین (ع) لبیک گفتند و پس از ۱۴۰۰ سال برای احیای آموزه‌های عاشورایی به تکاپو افتادند.

تکایا، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه استان خود را مهیای میزبانی از دوستداران سیدالشهدا کرده و آشپزخانه ها به راه افتاده اند.

عطر محرم در همه جا پیچیده و رخت عزا بر تن شهرها کشیده شده و طنین نجوا یاحسین و نواهای عاشورایی است که از جای جای محلات به گوش می رسد.

دوباره بازار سربند و لباس مشکی ها رونق گرفته و صدای ضرب سنج ها و طبل ها شنیده می شود.

به همت بچه هیئتی ها حسینیه ها، زینبیه ها، مساجد و بقاع متبرکه آب و جارو شده تا پذیرای عزاداران دشت کربلا باشد.

در وانفسای کرونایی در کشور گرچه تأکید شده تا مراسم با حداقل نفرات برگزار شود اما قلب ها مملو از عشق و ارادت به خاندان حسین (ع) است و همه از هر سو دل ها خود را روانه آیین عزاداری می کنند.

شور و نوای ارباب کربلا در گلستان/ دیار دارالمومنین سیاه پوش شد

پروتکل ها و الزاماتی برای مراسم محرم وضع شده و هیئت های مذهبی بر رعایت این شیوه نامه ها تاکید کردند.

حس و حال فضای مجازی هم محرمی است، پوسترهای سیاه، پخش سخنرانی ها، نوای حسینی و نوحه سرایی ها در شبکه های اجتماعی دست به دست شده و برای کسانی که شرایط رفتن به مراسم محرم فراهم نیست، حسینیه مجازی برپا شده است.

در گرگان هم امسال پارچه آرایی عزا، خیمه های عزاداری و توجه به سیاه پوشی میادین و معابر اصلی شهر پررنگ تر شده و برج ورودی شهر به طور کامل سیاه پوش شده است.

۲۰۰۰ پرچم سیاه در محلات

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در گلستان هم از نصب دو هزار پرچم سیاه در محلات خبرداد و گفت: برای دومین سال متوالی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم پویش نصب دو هزار پرچم سیاه در محلات گرگان اجرا شد.

همه تکایا، حسینیه ها و اماکن مذهبی سیاه پوش شده و خود را آماده پذیرایی از عزاداران حسینی کرده اند رضا جعفری افزود: در این طرح با همکاری دفتر نماینده ولی فقیه در گلستان و موکب علی بن موسی الرضا (ع) دو هزار پرچم سیاه در گرگان نصب شد.

وی گفت: این کار در راستای ترویج معرفت و بصیرت به امام حسین (ع) بوده و باعث تعظیم شعائر الهی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گلستان هم در خصوص تکریم محرم گفت: امام حسین (ع) نسخه توحیدی خداوند متعال برای هدایت مادی و معنوی بشریت بوده است.

شور و نوای ارباب کربلا در گلستان/ دیار دارالمومنین سیاه پوش شد

وی با بیان این‌که نگاه ما به امام حسین (ع) یک نگاه فرامذهبی است، افزود: حرکت امام حسین (ع) و انتخاب ایشان و به وجود آمدن واقعه کربلا برای هدایت جامعه بود و امام حسین (ع) متعلق به تمام بشریت است.

وی گفت: نگاه ما به امام حسین (ع) و محرم باید یک نگاه راهبردی باشد و وقتی چنین شد انگیزه انسان برای کارکردن و دستاوردهای مادی و معنوی بسیار می‌شود.

گرزین با اشاره به اینکه اهل بیت و امام حسین (ع) عامل وحدت در جهان اسلام و بشریت هستند، افزود: امام حسین (ع) در این راه از مال و جان و خانواده خود گذشت و به ما درس ایثار و فداکاری و ازخودگذشتی داد؛ حال دشمنان اسلام می‌خواهند با هر ترفندی مثل تهمت‌زدن، زیر سوال بردن مبانی فکری و مذهبی و القای شبهات نابجای سیاسی باعث کمرنگ شدن ارزش‌ها شوند اما این نهضت همچنان ادامه دارد.

انقلاب ایران در راستای نهضت سرخ حسینی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان هم گفت: امام حسین (ع) راه عزت، طریق سعادت و شهادت، امر به معروف و نهی از منکر را پیش روی ما قرار داده و نهضت ایشان تا عصر ظهور هم پابرجا است و انقلاب اسلامی ایران هم در تداوم نهضت سرخ حسینی است.

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد بیان‌کرد: مراسم عاشورا، اربعین، صفر بهانه‌ای است که ما در راه باشیم و به بیراهه نرویم.

سیلمانی فرد گفت: قاطبه موقوفات گلستان به تعزیت شعائر مذهبی به ویژه ماه محرم و تعزیه داری سیدالشهدا برمی‌گردد و این امر نشان از ارادت مردم به خاندان اهل بیت (ع) است.

شور و نوای ارباب کربلا در گلستان/ دیار دارالمومنین سیاه پوش شد

لزوم رعایت پروتکل ها

فرماندار گرگان هم در همایش توجیهی دستوالعمل های محرم ویژه هیئت های مذهبی گفت: اجرای دستورالعمل های ابلاغی در برگزاری عزاداری ماه محرم توسط هیات های مذهبی ضروری بوده و مسئولان هیات ها ملزم به رعایت آن هستند.

محمد حمیدی افزود: بازرسان سلامت از اماکن، هیئت ها و مساجد در سطح شهرستان بازدید خواهند کرد و این نظارت ها و کنترل ها از ابتدای ماه محرم تا پایان صفر ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز با یک سوم ظرفیت و در فضای بسته با یک چهارم ظرفیت باید انجام شود.

حمیدی اضافه کرد: زمان برگزاری مراسم حداکثر دو ساعت تعیین شده که در این مدت استفاده از ماسک به صورت مستمر و رعایت فاصله گذاری اجتماعی الزامی است.

حفظ سلامت مردم خط قرمز هیات ها

رئیس هیئات مذهبی گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: هیات های مذهبی استان گلستان در سال گذشته موفق ترین برگزارکننده مراسم مذهبی به لحاظ کیفیت و کمیت در کشور بودند.

محمد مهدی عبدالصالحی افزود: در محرم سال گذشته هیات های مذهبی در کشور به دلیل شرایط کرونا تا ۴۰ درصد فعال بودند ولی در استان با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی دو برابر بیش از میانگین کشوری بود.

وی با بیان این مطلب که حفظ سلامت مردم خط قرمز هیات های مذهبی است، افزود: سال گذشته حتی یک مورد گزارش مبنی بر اینکه به دلیل شرکت در مراسم محرم فردی دچار کرونا شده است، در استان نداشتیم.

شور و نوای ارباب کربلا در گلستان/ دیار دارالمومنین سیاه پوش شد

وی ادامه داد: کسانی که نمی خواهند تفکر دینی در جامعه رواج داشته باشد در تلاش هستند تا به بهانه کرونا هیئات مذهبی را تضعیف و مراسم محرم و صفر را کم رنگ کنند اما هیئات ها بعد از حفظ سلامت مردم که اولویت اول است اجازه نمی دهند مسائل مذهبی فراموش شود.

عبدالصالحی در ادامه از برپایی ایستگاه های صلواتی در ایام محرم خبر داد و افزود: به دلیل رعایت مسائل بهداشتی در مراسم محرم پذیرایی نداریم ولی با توزیع بسته های فرهنگی و ماسک در خدمت مردم خواهیم بود.

وی افزود: دسته روی نداشته و مراسم عزاداری با رعایت تمام مسائل بهداشتی در فضای باز و با فاصله هر چهار متر مربع یک نفر برگزار خواهد شد.

پخش مراسم عزاداری به صورت زنده

مدیریت کانون های خدمت رضوی در گلستان هم در خصوص برنامه های کانون به خبرنگار مهر گفت: کانون خدمت رضوی در دهه اول محرم ویژه برنامه ‎های متعدد فرهنگی و تبلیغی برای مردم استان و ارادتمندان به اهل بیت (ع) تدارک دیده است.

شور و نوای ارباب کربلا در گلستان/ دیار دارالمومنین سیاه پوش شد

سید حسین علوی از برگزاری روزانه طرح رواق رضوی در فضای اسکای روم خبر داد و گفت: طی برنامه ریزی های انجام شده کانون های کتاب و کتابخانه، قرآن، شعر، هنر، خانواده، مداحی، شهدا و خبر و رسانه رضوی با همکاری برخی مجموعه های مردمی و نهادها، از اول محرم تا ۱۰ محرم هر روز از ساعت ۱۸ الی ۱۹ در فضای اسکای روم با قرائت قرآن و مداحی و سخنرانی و برنامه های دکلمه خوانی، مقتل خوانی، شعرخوانی و سرودخوانی و غیره طرح رواق رضوی را اجرا خواهند کرد.

وی تصریح کرد: در این طرح قبل و بعد از هر وعده سخنرانی در فضای اسکای روم، مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی (ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت.

علوی عنوان کرد: علاوه بر طرح رواق رضوی برنامه های دیگری مانند طرح اطعام دهی در محلات، روضه خوانی خانگی، تعمیر منازل و وسایل زندگی محرومان، طرح سراج الله (جمع خوانی خانوادگی قرآن کریم با رعایت پروتکل های بهداشتی) و اجرای گروه سرود آوای رضوان در محلات شهرستان گرگان برگزار خواهد شد.

امسال ویژه برنامه های متعددی هم از سیمای استان تدارک دیده شده تا برای کسانی که مجال حضور نیست، امکان عزاداری مهیا شود.

حفظ سلامت مردم در اولویت برنامه های هیئت ها قرار داشته و از آنها هم خواسته شده تا پروتکل ها را در مراسم خود رعایت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا