خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

جولان کرونادرآذربایجان غربی تداوم دارد/افزایش نگران کننده آمارها

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: روند فزاینده ابتلاء به کووید ۱۹ و افزایش دو برابری بیماران بستری شده د ر مراکز درمانی استان در دو هفته گذشته آغاز شده و بر اساس پیش بینی مسئولان بهداشت و درمان این روند تا دو هفته آینده نیز تداوم خواهد داشت.

با وجود افزایش قابل توجه واکسیناسیون علیه کرونا در آذربایجان غربی موج گسترده بیماری زایی و فوتی ناشی از کرونا در استان نگرانی زیادی در بین خانواده‌ها و البته مسئولان حوزه‌های مرتبط به همراه داشته است.

چهار برابر شدن تعداد استفاده کنندگان از دستگاه ونتیلاتور، حدود ۲ برابر شدن بستری شدگان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، چهار برابر شدن مبتلایان روزانه، بیش از ۲ برابر شدن متوسط بستری شدگان روزانه نسبت به ابتدای مرداد و همچنین فوت حدود ۴۰۰ نفر در این ماه بر اثر ابتلاء به کرونا نشان دهنده وضعیت وخیم آذربایجان غربی در ماه میانی تابستان امسال و البته موج سهمگین پنجم کرونا است.

تمامی تخت‌های بیمارستانی در آذربایجان غربی به بیماران کرونایی اختصاص یافت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی از دستور ویژه اختصاص تمامی تخت‌های مراکز درمانی دولتی، عمومی و خصوصی به بیماران کرونایی خبر داد و گفت: فعلاً در قسمت صعودی پیک پنجم هستیم و بر اساس پیش بینی‌ها احتمالاً تا دو هفته دیگر به قله برسیم به شرطی که مردم و مسئولان همکاری کنند در غیر این صورت این روند طولانی‌تر خواهد شد.

جواد آقازاده با اشاره به روند فزاینده ابتلاء به کووید ۱۹ و افزایش دو برابری بیماران بستری شده در مراکز درمانی استان در دو هفته گذشته گفت: در دو هفته اخیر تعداد بیماران و مراجعان به مراکز ۱۶ ساعته، موارد بستری در آی سی یو و استفاده از ونتیلاتور تقریباً دوبرابر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه اکثر بیمارستانها ظرفیتشان تکمیل است و بیماران بسیاری در اورژانس در انتظار خالی شدن تخت هستند، افزود: از روز دوشنبه به هیچ وجه هیچ بیمارستانی بیمار الکتیو (غیر اورژانسی) پذیرش نخواهد کرد و تمامی تخت‌ها ی مراکز درمانی به بیماران کرونایی اختصاص می‌یابد.

آقازاده با اشاره به اینکه از لحاظ تأمین سرم و دارو مشکلی نداریم افزود: مراکز سرپایی تزریق رمدسیور در بیمارستان‌های امام و مطهری راه اندازی شده و کمک کرده تا میزان بستری‌ها کنترل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی افزود: تیمی برای ارزیابی مراکز درمانی استان تشکیل شده و تمامی بیمارانی که بیش از حد بستری بودند به تدریج ترخیص می‌شوند تا تخت آزاد شود.

تعداد بیماران بستری شده در مراکز درمانی به ۳۰۰۰ نفر می‌رسد

وی با بیان اینکه در حال حاضر مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی استان نزدیک ۲ هزار نفر است که انتظار می‌رود می‌رود تا ۳ هزار نفر هم برسد، گفت: در حال حاضر ۲۹۷ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش‌های آی‌سی‌یو مراکز درمانی استان، تحت مراقبت ویژه قرار دارند که بیش از ۲ برابر ۴۰ روز گذشته است.

وی با بیان اینکه از این تعداد همچنین ۶۳ نفر تحت دستگاه ونتیلاتور قرار داشته و با کمک این دستگاه تنفس می‌کنند که ۲.۲ برابر ۴۰ روز گذشته برآورد می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۶۰ نفر به خاطر سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری هستند.

جولان کرونادرآذربایجان غربی تداوم دارد/افزایش نگران کننده آمارها

آقازاده با اشاره به ابتلای هزار و ۴۱۱ نفر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان، اظهار کرد: از این تعداد حدود ۳۹۰ نفر در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی با اشاره به فوت ۲۳ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در آذربایجان‌غربی افزود: کل فوتی‌های ناشی از کرونا در استان به پنج هزار و ۳۸۳ نفر رسید، از این تعداد، ۶ نفر در ارومیه، ۶ نفر در خوی، پنج نفر در میاندوآب و سه نفر در سلماس جان خود را از دست داده اند.

همزمانی شیوع ویروس کرونا موسوم به لامبدا با دلتا فاجعه بار خواهد بود

آقازاده با اشاره به اینکه نوع جدید ویروس کرونا موسوم به لامبدا منشأ آمریکای جنوبی دارد و در ترکیه هم رؤیت شده است افزود: در حال رصد و پیگیری هستیم اگر وارد کشور شود به احتمال زیاد از این استان خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: با توجه به مختصات اعلام شده اگر شیوع لامبدا با دلتا همزمان شود شرایط فاجعه باری پیش خواهد آمد.

وی در خصوص روند واکسیناسیون کرونا در استان نیز گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ هزار و ۴۶۹ دُز واکسن کرونا در استان تزریق شد که روند رو به رشد واکسیناسیون را نشان می‌دهد.

آقازاده با بیان اینکه با انجام این تعداد تزریق، کل واکسن‌های تزریق شده در آذربایجان غربی به ۷۹۹ هزار و ۲۴۱ دُز رسید که این رقم نیز در حال افزایش است، اضافه کرد: طی هفته اخیر میزان واکسیناسیون انجام شده در آذربایجان غربی به حدود ۲۸ هزار دز نیز رسیده بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اظهار کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت، افراد بالای ۵۰ سال برای دریافت واکسن باید در سامانه سلامت ثبت نام کنند.

تاکنون علاوه بر گروه‌های سنی، برخی گروه‌های شغلی نظیر معلمان، فرهنگیان، رانندگان تاکسی و اتوبوس درون شهری، خبرنگاران، رانندگان حمل و نقل عمومی برون شهری واکسن کرونا دریافت کرده اند.

متأسفانه روند فوتی‌های ناشی از کرونا در استان رو به افزایش بوده و اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند باید در روزهای آتی منتظر افزایش این آمارها باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا