خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

محموله واکسن کرونابه زودی وارد فارس می شود/۳۳ مبتلا جان باختند

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول همتی بعد از ظهر چهارشنبه با حضور در استودیو سلامت فارس در جمع خبرنگاران با اعلام آخرین آمارهای مربوط به کرونا ویروس در استان فارس گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و ۲۴۶ هزار و ۵۱۴ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۳۷۷ هزار و ۹۵۵ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۶۱ هزار و ۷۶۵ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۳۴ هزار و ۵۶۶ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۱۲ هزار و ۵۲۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او با اشاره به بستری ۵۲۱ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند را چهار هزار و ۴۱۱ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۳۸۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

دکتر همتی در ادامه با اعلام جان باختن ۳۳ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را شش هزار و ۱۷۶ نفر اعلام کرد.

معاون بهداشت دانشگاه همچنین از بهبودی ۳۶۲ هزار و ۳۷۸ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

او با اعلام آمار جان باختگان ناشی از این بیماری در شهرهای فارس به تفکیک از ابتدای شیوع تاکنون، شیراز با ۲۹۳۲ مورد بیشترین تعداد جان باختگان کرونا در استان از ابتدا تاکنون را داشته و دیگر جان باختگان نیز مربوط به کازرون با ۳۶۳ مورد؛ مرودشت با ۳۶۰ مورد؛ داراب با ۱۵۴ مورد؛ آباده ۱۴۷ مورد؛ ممسنی با ۱۱۵ مورد؛ لامرد با ۱۱۱ مورد؛ نی ریز با ۸۸ مورد؛ اقلید با ۸۵ مورد؛ کوار با ۷۹ مورد؛ استهبان با ۷۸ مورد؛ فیروزآباد با ۷۷ مورد؛ سپیدان با ۶۳ مورد؛ قیروکارزین با ۵۰ مورد؛ کوهچنار با ۴۹ مورد؛ خرامه با ۴۸ مورد؛ خرم بید با ۴۳ مورد؛ رستم و زرقان هر کدام با ۴۲ مورد؛ زرین دشت و ارسنجان هر کدام با ۴۰ مورد؛ بوانات با ۳۴ مورد؛ سروستان با ۳۳ مورد؛ مُهر با ۳۲ مورد؛ بیضا با ۳۰ مورد؛ پاسارگاد با ۲۷ مورد؛ فراشبند با ۱۵ مورد؛ بختگان با ۸ مورد و سرچهان با ۲ مورد بوده است.

دکتر همتی یادآور شد: مابقی آمار جانباختگان ناشی از کرونا در استان فارس نیز مربوط به دیگر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی استان بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه تا کنون در فارس، بیش از یک میلیون و ۶۱۴ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است، عنوان کرد: فعالیت مراکز واکسیناسیون در سطح استان به شدت و قوت در حال انجام است و به زودی با دریافت محموله جدید واکسن، این فعالیت به صورت گسترده‌تری ادامه می‌یابد.

این مقام مسؤول در دانشگاه، بهترین راه حمایت از مدافعان سلامت و کنترل بیماری و رهایی از این بحران را تعهد به اصول و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده مداوم از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی با دیگران و پرهیز از حضور در تجمعات، دورهمی های خانوادگی و مراکز شلوغ و پرتردد دانست.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا