خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

۸۲ درصد فوتی های کرونا در خراسان جنوبی افراد بالای ۶۰ سال

به گزارش خبرنگار مهر، محمد دهقانی فیروزآبادی بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری با بیان اینکه در ۱۸ ماه گذشته بیش از ۲۸ هزار مبتلا به کرونا از طریق آزمایش مولکولی در استان شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: از این تعداد ۲۵ هزار و ۲۴۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۶۸ نفر در استان بر اثر ابتلاء به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، تصریح کرد: ۸۲.۸۷ درصد فوتی‌های کرونا مربوط به افراد بالای ۶۰ سال بوده است.

وی از گروه‌های سنی هدف خواست هرچه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند و ادامه داد: افراد بالای ۶۰ سال برای دریافت واکسن نیازی به ثبت نام در سامانه ندارند و با در دست داشتن کارت ملی می‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه ۱۵.۵ درصد جمعیت بالای ۸۰ سال استان برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند، عنوان کرد: این مساله نگرانی‌ها از افزایش آمار فوتی‌ها را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه از اول مرداد تا پنجم شهریور امسال حدود ۱۰۸ مورد فوت ناشی از کرونا در استان داشته‌ایم، تصریح کرد: ۷۷ مورد از این فوتی‌ها مربوط به افرادی بوده که واجد شرایط دریافت واکسن کرونا بودند اما برای تزریق واکسن مراجعه نکرده بودند.

خراسان جنوبی در رتبه چهارم واکسیناسیون کرونا

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه میزان بروز تجمعی کرونا در میانگین کشوری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت پنج هزار و ۸۰۵ نفر بوده است، عنوان کرد: در خراسان جنوبی در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان ۳ هزار و ۳۴۹ نفر بوده است.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی رتبه چهارم کشور در میزان واکسیناسیون کرونا را دارد، ادامه داد: در صورتی واکسیناسیون با همین سرعت ادامه داشته باشد ۴۱ روز دیگر واکسیناسیون گروه‌های هدف در خراسان جنوبی تکمیل می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه تاکنون ۳۶۹ هزار و ۴۴۲ دز واکسن کرونا به استان ارسال شده است، افزود: ۲۰۹ هزار و ۱۵۸ دوز معادل ۳۶.۲ درصد نوبت اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

دهقانی فیروزابادی عنوان کرد: همچنین ۱۰۸ هزار و ۴۰۶ دوز معادل ۱۸.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال نیز دوز دوم واکسن را نیز تزریق کرده‌اند.

به گفته وی خراسان جنوبی در اجرای واکسیناسیون کرونا از میانگین کشوری پنج درصد جلوتر است.

وی به تأمین و خریداری ۱۰ دستگاه اکسیژن ساز و ۲۰۰ کپسول اکسیژن اشاره کرد و افزود: همچنین طی یک سال گذشته پنج دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان‌های شهدای قاین، شهید چمران فردوس، مصطفی خمینی طبس، شهید آتشدست نهبندان و بیمارستان ولی‌عصر (عج) بیرجند تأمین شده است.

۴۳ پروژه بهداشتی و درمانی استان آماده بهره برداری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از فعالیت ۱۴ بیمارستان در استان خبر داد و بیان داشت: هزار و ۴۵۶ تخت فعال در استان داریم.

وی با اشاره به افزایش تخت‌های ویژه و بستری در استان تصریح کرد: ۲۰۸ تخت ویژه و ۱۴۸ تخت آی سی یو در استان فعال است.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: ۴۴ مرکز جامع سلامت شهری، ۶۲ مرکز خدمات روستایی و ۳۱۶ خانه بهداشت در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۲ اورژانس هوایی در بیرجند و طبس داریم، تصریح کرد: ۸۰ پایگاه اورژانس شهری و جاده‌ای در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از فعالیت ۱۵ مرکز منتخب کرونا و ۱۵ مرکز نمونه‌گیری کرونا در استان خبر داد و بیان کرد: آزمایشگاه ویروس شناسی در شهرستان قاین را نیز راه اندازی کرده‌ایم.

دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: علی رغم وجود کرونا اما فعالیت‌های عمرانی دانشگاه تعطیل نشده و ۴۳ پروژه بهداشتی و درمانی با اعتبار ۶۹۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال را به مرحله بهره برداری رسانده‌ایم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا