خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

زیرساخت‌های بهداشت و درمان ایلام نیازمند توجه/اربعین نزدیک است

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: این روزها کرونا بی رحمانه قربانی می‌گیرد و هر سه دقیقه یک ایرانی فوت می‌کند، هنوز هم خیلی‌ها دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

برخی‌ها نیز فکر می‌کنند که ابتلا به کرونا برای آنها نیست و فقط برای دیگران است. یکی از شهروندان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برخی‌ها می‌گویند ما چون قبلاً مبتلا به کرونا شدیم ممکن است دیگر مبتلا به این ویروس نشویم، این مسئله غلط است.

زهرا چراغی افزود: بعضی از افراد با رعایت نکردن پروتکل‌ها هم به خود و هم به دیگران آسیب می‌زنند، مقاومت در برابر این بیماری و واکسن نزدن یعنی رفتن به استقبال از مرگ است.

در مراکز واکسیناسیون استان گروه‌های سنی، مشاغل، مادران باردار و سایر عموم در حال انجام واکسیناسیون هستند، آمارها نشان می‌دهد مردم استان از واکسیناسیون کرونا استقبال خوبی می‌کنند.

خروج ۲ شهرستان از وضعیت قرمز

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خوشبختانه شهرستان دره شهر و بدره از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده‌اند.

جمیل صادقی فر افزود: شهرستان دره شهر از شرایط شکننده سختی برخوردار بود، با همراهی مردم و اصناف به جایی رسیده که هم اکنون فقط ۹ بیمار بستری در بیمارستان دارد و این نیازمند است که مردم این شهرستان کماکان مراقبت کنند که بتوانند این وضعیت را تدوام دهند و حتی به حالت زرد هم تبدیل شوند.

زیرساخت‌های بهداشت و درمان ایلام نیازمند توجه/اربعین نزدیک است

وی تصریح کرد: متاسفانه شهرستان ملکشاهی و هلیلان از وضعیت نارنجی به وضعیت قرمز رسیده‌اند.

مشکل کمبود واکسن حل شد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص تزریق واکسیناسیون در استان نیز بیان کرد: در استان ایلام طی چند روز گذشته کمبود واکسن وجود داشت و موجودی واکسن خیلی زیاد نبود، خوشبختانه با گرفتن سهمیه جدید واکسن بخشی از مشکل حل شده است.

وی ادامه داد: استقبال مردم از واکسیناسیون نیز مناسب است، موضوعی که بسیار مهم است اینکه ظرف یکی دو هفته گذشته مقداری استقبال به دلیل شایعات بر روی تزریق واکسن سینوفارم و برکت کمتر شده است.

صادقی فر تصریح کرد: از همه هم استانی‌ها خواهش می‌کنیم که به این شایعات توجه نکنند و فارغ از اینکه چه واکسنی در مراکز واکسیناسیون وجود دارد، حتماً اقدام به واکسیناسیون کنند.

۹۲ درصد تمام موارد فوتی ناشی واکسن تزریق نکرده‌اند

آمارها بیان گر این است که در افرادی که واکسن تزریق کردند، میزان ابتلا و هم فوت آنها به دلیل کرونا بسیار کمتر شده است، واکسیناسیون تا حد زیادی افراد را در برابر مرگ و میر کرونا بیمه می‌کند به شرطی که همزمان دستورالعمل‌های بهداشتی را هم رعایت کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در همین رابطه گفت: بیش از ۹۲ درصد تمام موارد فوتی ناشی از بیماری کرونا در سطح استان در سال ۱۴۰۰، هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند.

زیرساخت‌های بهداشت و درمان ایلام نیازمند توجه/اربعین نزدیک است

محمد کریمیان اضافه کرد: وی بیان کرد: از میان متوفیان بیماری کرونا در استان از ابتدای شیوع آن تاکنون، بیش از ۸۰ درصد آنان حداقل یک بیماری زمینه‌ای را دارا بوده‌اند.

وی گفت: کریمیان تصریح کرد: از ابتدای آغاز واکسیناسیون بیماری کرونا در سطح استان، تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار دوز واکسن به جامعه هدف تزریق شده که بیش از ۱۵۰ هزار آن دوز اول بوده است.

اما این روزها یک مسئله ذهن مردم را درگیر کرده و آن هم برگزاری احتمالی مراسم اربعین است که استان ایلام با توجه به وجود مرز مهران شاهد تردد زوار زیادی خواهد بود.

با توجه به وضعیت کرونا و زیرساخت‌های اندک حوزه بهداشت و درمان، این استان در بخش‌های بهداشت و درمان قطعاً نیازمند امکانات ویژه است.

زیرساخت‌های بهداشت و درمان ایلام نیازمند توجه

استاندار ایلام نیز روز گذشته در نشست ستاد ملی کرونا اظهار کرد: در حالی که بیشترین افزایش مبتلایان در مرداد ماه را تجربه کرده‌ایم، با اجرای محدودیت‌ها و برنامه ریزی به عمل آمده و اجرای دستور العمل ها، رعایت پروتکل‌ها به ۶۰ درصد افزایش یافته و اکنون با پشت سرگذاشتن پیک اوضاع رو به بهبودی است.

محمد نوذری افزود: از ۱۲ شهرستان استان ۹ شهرستان در وضعیت قرمز و سه شهرستان در وضعیت نارنجی است و همزمان در ۲۲ مرکز منتخب کرونا در استان به مراجعین خدمات ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری اربعین سید و سالار شهیدان و تهیه و تجهیز زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز یک عزم ملی می‌طلبد، گفت: به واسطه داشتن ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک و نزدیکی به عتبات عالیات هرساله بیش از ۶۵ درصد تردد زوار از مرز مهران انجام می‌شد که ضرورت دارد در صورت برگزاری ایام اربعین زیرساخت‌های لازم در مرز به خصوص زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان، مباحث آزمایشگاهی، واکسیناسیون فراگیر استان و تجهیزات مورد نیاز فراهم آید.

رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه بیش از ۳۷ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان واکسینه شده‌اند و نظر به جمعیت کم استان و قرار گرفتن در مرکز کریدور اربعین خواستار واکسیناسیون عمومی استان شد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا