خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

کاخ سفید: «بایدن» و «شی» درباره منشاء کرونا گفتگو کردند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کاخ سفید اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی ۹۰ دقیقه ای روز پنجشنبه با «شی جینپینگ» همتای چینی خود درباره تحقیق در باب منشاء ویروس کرونا نیز صحبت کرده است.

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران در همین رابطه گفت: آنها درباره طیف وسیعی از مسائل فراملی از جمله کووید -۱۹ بحث و گفتگو کردند و البته پی بردن به منشاء این ویروس دغدغه اصلی این دولت (بایدن) است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره محتوای صحبت های رد و بدل شده بین بایدن و شی در این باره، گفت: بله، درباره این موضوع (کووید -۱۹) گفتگو شد، اما من قصد ندارم که وارد جزئیات آن شوم.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام آمریکایی گفت که بایدن قصد افزایش چشم انداز اقدامات تلافی جویانه یا هزینه های آمریکا را چنانچه چین از همکاری در زمینه تحقیقات (درباره منشاء کرونا) و طیفی از مسائل دیگر امتناع ورزد، ندارد.

پیشتر در بیانیه کاخ سفید پیرامون گفتگوی بایدن و شی آمده بود که دو طرف «در مورد حوزه‌هایی که در آنها منافع دو کشور همگرا است و همچنین حوزه‌هایی که منافع، ارزش‌ها و چشم اندازهای دو کشور واگرا است، بحث و گفتگو کردند».

صحبت های فوق در حالی بیان شده است که ایالات متحده بارها چین را متهم به اهمال کاری درباره رسیدگی به موضوع منشاء ویروس کرونا کرده است و پکن را مسئول اصلی گسترش و پخش ویروس در دنیا می داند، در حالی که این ادعاها از سوی دولت پکن بارها رد شده است.

پیشتر گزارش شده بود که جو بایدن و شی جینپینگ رؤسای جمهور آمریکا و چین با برقراری یک تماس تلفنی به وقفه هفت ماهه در ارتباط مستقیم میان رهبران این دو کشور قدرتمند پایان داده اند.

به گفته یک مقام بلندپایه دولت آمریکا، پیام بایدن در این تماس تلفنی آن بود که ایالات متحده خواهان اطمینان از این موضوع است که «پویایی چنان رقابتی باقی می‌ماند و اینکه در آینده هیچ وضعیتی وجود ندارد که واشنگتن را به درون یک مناقشه ناخواسته بکشاند».

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا