خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

مشکلات اقتصادی آستانه تحمل مردم را کاهش داده است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری ظهر چهار شنبه در دیدار مسئولان قضائی و اعضای شورای حل اختلاف مرکز خراسان شمالی که به مناسبت سالروز تأسیس شورای حل اختلاف برگزار شد، به تبیین اهمیت صلح و سازش و رفع اختلافات در جامعه پرداخت و اظهار کرد: اختلافات، تنش‌ها و درگیری‌های موجود در جامعه آسیب‌های متعددی از نظر فرهنگی، اجتماعی و عِرضی و آبرویی در پی دارد؛ زیرا به دلیل این‌گونه مسائل حیثیت اجتماعی برخی افراد خدشه‌دار می‌شود؛ ازاین‌رو باید کاری کرد که این آسیب‌ها به حداقل برسد.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: در این راستا باید مجموعه‌های قابل اعتماد و گروه‌های مرجع بیش از پیش فعال شده و برای کاهش این آسیب‌ها و اقدامات پیشگیرانه تلاش کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با اشاره به اینکه بخشی از آسیب‌ها مربوط به جامعه هدف جوانان و دانشجویان است، گفت: لازم است در این زمینه کارگاه‌های مختلفی با موضوعاتی از قبیل ازدواج آگاهانه، آسیب‌های ارتباطات نامناسب و … برگزار و مسائل مبتلابه برای جوانان و دانشجویان تبیین شود.

وی افزود: نباید فعالیت مدارس و دانشگاه‌های ما تنها محدود به آموزش و کلاس درس باشد؛ بلکه باید به مباحث تربیتی نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم تا آسیب‌ها کمتر شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با اشاره به اهمیت فعالیت شورای حل اختلاف و پادرمیانی و رفع مشکلات و مسائل به‌صورت کدخدا منشی، گفت: زمانی که موضوع و مشکل در حل اختلاف حل نشده و پرونده به دادگاه برود، گذشت و مصالحه دشوارتر می‌شود زیرا دادگاه در غالب موارد حکم یا قرار صادر می‌کند و اصحاب دعوا نیز در این مرحله به سختی حاضر به صلح و سازش می‌شوند.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: در مسیر تلاش برای افزایش صلح و سازش، عشق به مردم و خدمت صادقانه به آن‌ها، اجر و میزان موفقیت ما را بیشتر می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه نباید با نگاه تحقیرآمیز به کسی نگاه کنیم، اظهار کرد: آستانه تحمل مردم به دلیل مواردی مانند مشکلات اقتصادی و معیشتی، همه‌گیری کرونا، زندگی ماشینی، خشک‌سالی، کمبود تفریحات و دشواری سفر و … کاهش یافته و بالطبع در چنین شرایطی تنش‌ها و اختلافات نیز بیشتر می‌شود؛ اما مسئولان و فعالان شوراهای حل اختلاف باید بکوشند برای صلح و سازش و گذشت تلاش بیشتری کرده و آرامش و انرژی مثبت را به طرفین منتقل کنند.

امام‌جمعه بجنورد با بیان اینکه اجر و مزد سازش بین دو نفر از خواندن نماز شب بالاتر است، گفت: مزدی که خداوند در ازای سازش بین افراد به ما می‌دهد از بسیاری از عبادات و اعمال دیگر بالاتر و بیشتر است.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا