خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

نان تولیدکنندگان واکسن در روغن، دست کشورهای فقیر در حنا

به گزارش خبرگزاری مهر، این روزها که بعضی کشورها به حد مطلوبی از واکسیناسیون عمومی رسیده‌اند و بعضی دیگر هم هنوز درگیر قدم‌های ابتدایی واکسیناسیون کرونا هستند اما مسئله‌ای که واضح است این است که تولید و فروش واکسن کرونا حالا به یکی از مهم‌ترین تجارت‌های پرسود در دنیا تبدیل شده است و با این حال، کشورهای فقیرتر هم‌چنان درگیر مبارزه با همه‌گیری‌اند. رسانه یورونیوز اخیراً گزارشی را در این باره کار کرده است:

طبق یک تحلیل جدید، شرکت‌های دارویی فایزر، بیون‌تک و مدرنا با فروش واکسن‌های کووید -۱۹ تولیدی خود به کشورهای ثروتمند در هر ثانیه بیش از هزار دلار (۸۸۰ یورو) سود به دست می‌آورد در حالی که تنها دو درصد از مردم در کشورهای فقیرتر واکسینه شده‌اند.

«اتحاد مردم برای واکسن» (PVA) که تجزیه و تحلیل خود را طبق گزارش‌های درآمدی از خود شرکت‌ها انجام داده، گفته است که علیرغم دریافت میلیاردها دلار از محل بودجه عمومی، این شرکت‌ها درخواست‌ها برای انتقال فناوری واکسن به تولیدکنندگان در کشورهای فقیرتر را نادیده گرفته‌اند. «اتحاد مردم برای واکسن» گفت که با انتقال این فناوری جان میلیون‌ها نفر نجات داده می‌شود.

با این حال شرکت‌های آسترازنکا و «جانسون‌اندجانسون» رویه دیگری را در پیش گرفته‌اند به طوری که واکسن‌های خود را به‌صورت غیرانتفاعی تهیه کرده‌اند. با این حال حتی آن‌ها نیز می‌گویند که با کاهش همه‌گیری در حال بررسی حذف این اصل هستند.

آلمان و بریتانیا از جمله کشورهایی هستند که با لغو پیشنهادی حقوق مالکیت معنوی درباره واکسن‌های کووید -۱۹ که از سوی «اتحاد مردم برای واکسن» درخواست شده است، مخالف هستند. این اتحاد حدود ۸۰ عضو دارد که از جمله آن‌ها آکسفام، اتحادیه آفریقا و برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که سویه دلتای ویروس کرونا در حال حاضر شامل ۹۹.۵ درصد از ابتلاهای ویروس کرونا در جهان است. به گفته سازمان جهانی بهداشت این سویه در جهان قالب شده است.

تنها منطقه‌ای که دلتا در آن قالب نیست آمریکای جنوبی است که سویه‌های گاما، لامبدا و مو هنوز باعث بخش زیادی از موارد ابتلا می‌شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا