خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

آثار اقتصادی و آسیب پذیری دوران کرونا در زنان بیشتر است

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کامران باقری لنکرانی در مراسم گشایش کنفرانس بین المللی سلامت بانوان با اشاره به تداوم برگزاری این برنامه طی ۱۰ سال متوالی و به همت مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت، گفت: در این رویداد علمی تلاش شده تا نگاه جامع‌تری به موضوع سلامت بانوان جامعه داشته باشیم و فراتر از نگاه پزشکی، با رویکردی بین بخشی به این موضوع بپردازیم.

وی سلامت بانوان را محور سلامت خانواده دانست و افزود: این محوریت نه تنها به دلیل اختصاص نیمی از جامعه به جمعیت بانوان، بلکه به دلیل تاثیرپذیری سلامت تمامی جامعه از سلامت بانوان است و لازم است بکوشیم کاستی‌های تاریخی در این زمینه را با اهتمام و نگاهی عمیق جبران کنیم.

او انتخاب موضوع سلامت بانوان در دوران کرونا را تلاشی در این راستا برشمرد و افزود: ۷۰ درصد از ارائه دهندگان خدمات سلامت در دنیا و بیش از ۶۰ درصد کارکنان نظام سلامت در کشور را بانوان تشکیل می‌دهند که در دوران کرونا مسؤولیت مراقبت از بیماران کووید ۱۹ را بر عهده داشته و حتی گروهی به خیل شهدای مدافع سلامت پیوستند.

دکتر باقری لنکرانی فرسودگی شغلی در بانوان شاغل را دیگر ضرورت اهمیت پرداختن به موضوع سلامت بانوان برشمرد که در این کنفرانس بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته و ادامه داد: همچنین آثار کووید ۱۹ از نظر اقتصادی نیز در بانوان بیشتر شاهد آن بودیم و در این زمینه آسیب پذیری بیشتری داشتند.

او تأثیر کرونا بر سلامت روان بانوان، علاوه بر سلامت جسمی آنان را نیز به عنوان دیگر محور برگزاری این رویداد علمی عنوان کرد و گفت: فراتحلیل ها از مناطق مدیترانه و آفریقا نشان دهنده افزایش موارد افسردگی و اضطراب در بانوان بوده؛ اما می‌توان کرونا را به فرصتی برای بازسازی روانی و افزایش تاب آوری در برابر آسیب‌های روانی تبدیل کرد.

رئیس این کنفرانس بین المللی تأثیر دوران کرونا بر کاهش میزان مراقبت از سلامت بانوان، به ویژه در دوران‌هایی نظیر بارداری و شیردهی را نیز دیگر چالشی برشمرد که طی این دو روز مورد توجه قرار می‌گیرد و اظهار کرد: این مشکل می‌تواند پیامدهای بعدی برای سلامت آینده جامعه به همراه داشته باشد و لازم است مورد توجه قرار گیرد.

به گفته دکتر لنکرانی، بر اساس اعلام سازمان ملل متحد اگرچه همه گیری کرونا نشان داد که در دنیا پیشرفت‌های بسیاری خوبی داشته‌ایم و در بازه زمانی کوتاهی، مجامع علمی دنیا به تولید واکسن دست یافتند، اما در کنار آن با برخی بی اخلاقی‌ها و رفتارهای خودخواهانه دولت‌ها نیز مواجه بودیم که با ایجاد برخی محدودیت‌ها در دسترسی بین المللی، همه ارکان دنیا را متأثر ساخت.

کرونا، ویروسی چالاک که نیازمند مواجهه فعالانه است

او کرونا را ویروسی چالاک خواند که در طی حدود دو سال گذشته، به اشکال مختلفی مردم دنیا را درگیر کرده است و همین امر لزوم مواجهه‌ای پویا و فعالانه در برابر این بحران را ضروری ساخته است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تزریق بیش از یکصد میلیون دُز واکسن کرونا در کشور و واکسینه شدن جمعیت بالایی از کشور، وجود برخی واکسن هراسی‌ها در سطح دنیا و کشور را یکی از چالش‌های کنونی نظام سلامت برشمرد که به نظر می‌رسد بانوان، بیشتر تحت تأثیر آن بوده‌اند؛ در حالی که فراتحلیل ها نشان دهنده اثرگذاری واکسن در افزایش ایمنی در برابر این بیماری بوده است.

دکتر لنکرانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تجربه کشورهای مختلف در برابر این پاندمی اشاره کرد و گفت: در این پاندمی کشورهایی موفق تر بوده‌اند که به دو محور رعایت بهداشت و واکسیناسیون در کنار هم توجه داشته‌اند، اما در حال حاضر با کاهش سطح توجه عمومی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی مواجه هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا