خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

ترس پرستاران از فراموشی در پساکرونا/اجرای قوانین بهترین حمایت است

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- هنگامه خاندوزی: پرستاری شغل پر استرس و از لحاظ روحی و روانی بسیار طاقت فرسا است اما متاسفانه در کشور ما این مدافعان سلامت از حق واقعی خود دور مانده اند و با وجود اینکه بیش ۱۰ سال از تصویب قانون تعرفه خدمات پرستاری می گذرد اما سازوکار مناسب برای اجرای این طرح محقق نشده است.

این در حالی است که اجرای موفق این طرح نه تنها باعث می شود پرستاران به حق واقعی خود دست یابند بلکه به نفع مردم و شرکت های بیمه گذار هم می شود.

پرستار بیمارستان شفای گرگان در خصوص این مسأله و تحقق مطالبات پرستاران به خبرنگار مهر گفت: اولین خواسته یک پرستار امنیت شغلی و امنیت جانی است، بسیاری از پرستاران به صورت ساعتی و قراردادی کار می کنند و برخی هم که موفق به استخدام نمی شوند، مهاجرت می کنند.

یوسف عظیمی با بیان اینکه بسیاری از حقوق و مزایایی پرستاران برزمین مانده است، خاطرنشان کرد: بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد سال ها هنوز اجرایی نشده است.

وی افزود: با این وضعیت بد کرونایی که پرستارها به عنوان یک سرباز مشغول خدمت هستند ولی جایگاه ای که باید داشته باشند را ندارند حتی بسیاری می گویند وظیفه شما بوده و باید کارتان را انجام دهید.

عظیمی ادامه داد: در اوج کرونا همه یاد پرستاران می افتند اما هم اکنون که تب و تاب کرونا فروکش کرده، کسی خبری از پرستار نمی گیرد.

ترس پرستاران از فراموشی در پساکرونا/اجرای قوانین بهترین حمایت است

تبدیل وضعیت پرستاران

سوپروایزر اورژانس بیمارستان شهید صیاد شیرازی گرگان هم به خبرنگار مهر گفت: پرستاران جامعه ما عاشق شغل خود بوده زیرا در سخت ترین شرایط یاری گر مردم هستند.

عبدالصاحب قربانی پور با اشاره به مطالبات پرستاران گفت: مطالبات پرستاری و کادر درمان به سه دسته تقسیم می شوند که یکی از مطالبات بحث فوق العاده خاص است که اکثر وزارت خانه ها و دستگاه ها اجرایی دریافت کرده اند اما کادر درمان هنوز به این حق خود نرسیده است.

استخدام قراردادی و ۱۰۰ ساعته ظلم به پرستاران استوی با بیان اینکه دولت خط فقر را زیر ۱۰ میلیون تومان عنوان کرده است و ۹۰ درصد کادر سلامت زیر خط فقر هستند، تصریح کرد: در دوران پیک کرونا مردم واقعاً به ما لطف داشته اند اما مسئولان تنها برای دیده شدن می آیند و یک سری وعده و وعیده ها را می دهند و بعد از آن فراموش می شود.

قربانی پور گفت: رهبری در سال گذشته در روز تکریم پرستار اجرای بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری را مطرح کردند؛ این قانون بیش از ۱۰ سال تصویب شده است اما اجرا نمی شود.

وی یکی دیگر از مطالبات پرستاران تبدیل وضعیت آنها دانست و افزود: این نوع استخدام قراردادی و ۱۰۰ ساعته یک ظلم به پرستاران است.

قربانی نژاد گفت: با پرستاران مانند یک کارگر فصلی برخورد کرده اند، پرستاران ۸۹ روز قرارداد می بنند و بعد از آن خداحافظی می کنند و بسیاری از این بابت ناراحت هستند و انگیزه کار از بین می رود.

کمبود نیرو و حجم بالای کار

دیگر پرستار گرگانی با بیش از ۲۵ سال فعالیت هم به خبرنگار مهر گفت: از اینکه می توانم به همنوعان خود در این شغل خدمت کنم، لذت می برم.

مریم سائلی افزود: در لحظه های شیرین و سخت در کنار مردم بوده و همیشه سعی کرده ام، حس آرامش را به آنها انتقال دهم.

ترس پرستاران از فراموشی در پساکرونا/اجرای قوانین بهترین حمایت است

وی با اشاره به اینکه مهم ترین مشکلات شغل پرستاری بیشتر از لحاظ جسمی و روحی است، خاطرنشان کرد: پرستاران به دلیل کمبود نیروی و حجم کار بسیار زیاد تحت فشار هستند.

سائلی گفت: بسیاری از کشورها با بهبود شرایط مالی و کاهش ساعت کاری از فشار روحی و جسمی پرستاران کم کرده اند اما در کشور ما متاسفانه این قوانین شامل پرستارهای بخش خصوصی نیست.

وی ادامه داد: بین حقوق پرستارهای بخش خصوص و پرستاران دولتی فاصله زیادی وجود دارد و امیدواریم مسئولان به پرستاران این بخش هم توجه داشته باشند.

قول های مسئولان در شرایط کرونایی وعده ای بیش نبود

کارشناس پرستاری شاغل در مرکز ۱۱۵ آق قلا هم به خبرنگار مهر گفت: پرستاری شغل پر استرس و پرتنشی بوده که حتی ما را در ارتباط با خانواده دچار چالش کرده و سبب انتقال استرس به خانه می شود.

یوسف ایزدی ادامه داد: در مبحث مالی هم از سوی مسئولان حمایتی نمی شویم و قانون تعرفه گذاری و حقوق فوق العاده خاص که قول آن را داده اند هنوز اجرایی نشده است و وعده و عیده بیش نبوده است.

ایزدی گفت: برای مطالبات خود، چندین بار درخواست داده ایم و همه پرستاران امضا کرده اند و به مسئولان در این خصوص اطلاع رسانی کرده ایم اما جوابی نگرفته ایم.

وی بیان کرد: هیچ گونه امتیازی در شرایط کرونا برای ما قائل نشده اند با اینکه ما با کمترین تجهیزات به مقابله با کرونا رفتیم اما حقوق ما را نادیده گرفتند.

ترس پرستاران از فراموشی در پساکرونا/اجرای قوانین بهترین حمایت است

قرارداد ۸۹ روزه استثمار پرستاران بوده است

برای اطلاع از پیگیری مطالبات پرستاران با یکی از اعضای هیات مدیره نظام پرستاری گرگان و آق قلا گفتگو کردیم، محمدمهدی بطیاری به خبرنگار مهر گفت: با توجه به شیوع کرونا فراخوانی داده شد و بخشی از پرستارهای تازه فارغ التحصیل شده در قالب قرارداد ۸۹ روزه مشغول خدمت شدند.

وی با اشاره به اینکه قرار بود بعد اتمام قرار داد پرستاران تبدیل وضعیت شوند، افزود: اما متاسفانه برخلاف بقیه دانشگاه ها، علوم پزشکی گلستان یک فرم های از این پرستارها در قالب تعهد محضری دریافت کرد که شما هیچ رابطه استخدامی با ما ندارید.

بطیاری ادامه داد: بعد از گذشت دو سال که از این شرایط می گذرد هنوز هیچ اتفاقی برای تبدیل وضعیت آنها انجام نشده و حتی پرستارهای که در این قالب کار کردند و از خانواده ایثارگران بوده اند به دلیل نداشتن بیمه، شامل این طرح نشدند.

وی فعالیت پرستاران در قالب قرارداد ۸۹ روزه را یک استثمار دانست و گفت: این افراد در بحبوبه کرونا که فرزندان به پدر و مادر خود سر نمی زدنند، خدمت کردند اما متاسفانه حق بزرگی از این قشر ضایع شده است.

بطیاری از پرداخت نشدن مزایای فعالیت در ایام کرونا به پرستاران گلستان خبرداد و گفت: استاندار وقت در خصوص قراردادهای ۸۹ روزه مصاحبه کرده و برای تبدیل وضعیت قول مساعد داد اما دو سال گذشته ولی در این خصوص هنوز اتفاقی نیفتاده است.

ترس پرستاران از فراموشی در پساکرونا/اجرای قوانین بهترین حمایت است

وی با اشاره به دیگر مطالبات پرستاران گفت: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری یک قانونی است که ۱۰ سال قبل مصوب شده ولی متاسفانه در کل کشور اجرایی نشده که اگر اجرا شود هم به نفع پرستار و هم به نفع بیمار است.

بطیار ادامه داد: بحث اجرای فوق العاده خاص از جمله خواسته های اصلی پرستاران است که باید به آن توجه شود.

وی در خصوص پیگیری های نظام پرستاری گفت: ما صنف بوده و در توزیع منابع وزارت دخالتی نداریم؛ با وجود اینکه ۵۰ درصد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کادر پرستار هستند اما منابعی که توزیع می شود هیچ وقت از نظام پرستاری نظرخواهی نمی شود.

تمام قد از حقوق پرستاران دفاع می کنیم

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی هم خصوص مطالبات بر زمین مانده پرستاران به خبرنگار مهر گفت: کادر درمان و کسانی که در بیمارستان فعالیت می کنند شرایط خاص و جنگی در دوران کرونا داشته و جان خود و خانواده های خود را به خطر انداخته و بسیاری هم در این مسیر به شهادت رسیده اند.

رمضانعلی سنگدوینی در خصوص تحقق مطالبات پرستاران، افزود: نباید از این دولت که ۱۰۰ روز از عمرش گذشته انتظار داشت با این سرعت این مسأله را حل کند ولی مطمئناً این حق پرستارها است و این موضوع را تمام قد پیگیری می کنیم و امیدواریم دولت در آستانه بودجه ۱۴۰۱ حتماً مشکلات پرستارها را مد نظر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در سال گذشته به توجه به این قشر تأکید کرده اند، تصریح کرد: بعضی از طرح ها به دلیل نبود منابع متاسفانه بر زمین مانده است که امیدواریم در دولت سیزدهم شاهد اتفاقات خوب در این حوزه باشیم.

پرستاران به عنوان قشر پرتلاش جامعه در همه بحران ها حضور داشته لذا باید نه در یک روز که به نام آن ها است بلکه طول سال پای صحبت ها و درد و دل های آن ها نشست و مطالبات آن ها را پیگیری کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا