خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

اتباع افغان رایگان واکسینه شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در نشست با فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و هیأت همراه که در محل این وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴۰ سال است که میزبان حدود چهار میلیون پناهنده از کشور افغانستان است، گفت: علاوه بر ارائه خدمات انسان دوستانه، موضوع بهداشت و درمان این عزیزان هم برای ما مهم بوده و اهمیت دارد و تلاش می‌کنیم در این حوزه هم به آنها خدمات لازم را ارائه دهیم.

وی با اشاره به اینکه ما در ایران هیچ تفاوتی از نظر ارائه خدمات بین پناهندگان و مردم خود قائل نیستیم، اظهار کرد: همواره تلاش کرده‌ایم خدمات بهداشتی و درمانی رایگانی را در اختیار این عزیزان قرار دهیم. به عنوان مثال همه عزیزانی که به کرونا مبتلا بودند به صورت رایگان در مراکز درمانی پذیرش و درمان شدند.

در آفریقا تنها ۶.۵ درصد مردم واکسینه شده‌اند

وزیر بهداشت عنوان کرد: پیش از آنکه کمکی از سوی سازمان‌های جهانی به ما برسد از منابع واکسن خود برای این عزیزان استفاده کرده و همه اتباع افغان را به صورت رایگان واکسینه کردیم چرا که بر اساس تفکر ما در دوران این همه‌گیری کشورهای برخوردار باید کشورهای غیر برخوردار را در جهان کمک کنند که متأسفانه این کار را نکردند. به عنوان مثال تاکنون در آفریقا تنها ۶.۵ درصد مردم واکسینه شده‌اند که این نابرابری بین کشورهای برخوردار و غیر برخوردار در جهان است که یک فاجعه ایجاد کرده است و از آنجایی که کرونا را نمی‌شود محدود کرد این امر به کشورهای برخوردار هم صدمه وارد می‌کند.

عین اللهی ادامه داد: به عنوان مثال اومیکرون از آفریقای جنوبی آغاز شد و کشورهای برخوردار را هم متأثر کرده است که این موضوع نشان می‌دهد برای کنترل پاندمی کرونا باید به صورت جهانی عمل کنیم نه جزیره‌ای و منطقه‌ای. اگر کشوری برخوردار تنها مردم خود را واکسینه کند تضمینی برای اینکه در آینده مردم آن کشور به بیماری مبتلا نشوند، وجود ندارد و پاندمی متوقف نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران هیچ تفاوتی بین کشورهای برخوردار و غیر برخوردار، ایرانی و غیرایرانی قائل نیستیم، کرونا یک بیماری همه گیر است و همان توجهی که به مردم خود می‌کنیم به اتباع خارجی هم داریم. تاکنون و با همراهی مردم کشورمان ۱۱۳ میلیون دوز واکسن در ایران تزریق شده است و به همه مراکز تزریق واکسن اعلام شده است، هر شخصی چه ایرانی و چه غیرایرانی که برای دریافت واکسن به آنها مراجعه کرد حتماً از هر نوع واکسنی که تقاضا دارند به آنها تزریق شود.

وی با بیان اینکه اتباع غیرایرانی بسیار به ایران اعتماد دارند و ما از آنها تشکر می‌کنیم، گفت: در برخی از مراکز واکسیناسیون که شخصاً حضور یافتم و آنها را دیدم از اینکه به دنبال سلامت آنها هستیم، خشنود بودند و ما هم خوشحالیم که توانستیم برای آنها خدمتی انجام دهیم.

پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم

وزیر بهداشت اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران از نظر بهداشت و درمان پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم؛ در تمام رشته‌های علوم پزشکی متخصص، فوق تخصص و فلوشیپ تربیت شده در کشور داریم؛ بسیاری از افراد از کشورهای مجاور علاقه دارند برای درمان به ایران مراجعه کنند و ما با آغوش باز آنها را پذیرا هستیم. امروزه اتباع خارجی بسیار زیادی از کشورهای دیگر به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های ما مراجعه می‌کنند و ما رسم مهمان نوازی را برای آنها به جا می‌آوریم.

عین اللهی در پایان گفت: گردشگری سلامت نیز یکی از دستورکارهای ما است و این موضوع را به نحو احسن انجام می‌دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا