خبرگزاری مهرخبرهای کرونا

کاهش ۱۰ درصدی نتیجه «خیلی خوب» در درس فارسی طی ۲ سال

به گزارش خبرگزاری مهر، رضوان حکیم زاده در خصوص «افت تحصیلی دانش آموزان در شرایط آموزش‌های غیرحضوری» افزود: همه این تلاش‌هایی که در دوران کرونا با همت والای مدیران و معلمان انجام گرفت؛ باعث شد که جریان آموزش متوقف نشود. اما همگان واقف هستیم که همه تلاش‌ها بدین معنا نیست که ما از نظر کیفیت آموزش مشکل نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: «آموزش های مجازی» در بهترین حالت و با بهترین زیرساخت‌ها، هرگز نمی‌تواند جایگزین آموزش حضوری شود به ویژه در دوره ابتدایی که کودکان باید از طریق ارتباط با معلم، تعامل رو در رو و ایجاد انگیزه‌ای که از معلم دریافت می‌کنند مهارت‌های سواد پایه و نیز مهارت‌های زندگی را بیاموزند.

حکیم زاده اظهار کرد: مقایسه نتایج ارزشیابی سال تحصیلی گذشته در مقیاس ارزشیابی کیفی توصیفی با دو سال قبل از آن، در رابطه با کیفیت یادگیری دانش‌آموزان، حاکی از کاهش ۱۰ درصدی نتیجه «خیلی خوب» در درس فارسی دانش‌آموزان پایه اول و دوم و افزایش تعداد دانش آموزان نیازمند به «تلاش» است.

وی همچنین به «افزایش نرخ تکرار پایه» در دانش آموزان اول ابتدایی در این مدت نیز اشاره کرد و گفت: گزارش‌های مشابهی در سایر نظام‌های آموزشی دنیا هم نسبت به میزان یادگیری دانش آموزان منتشر شده است و این امر نشان دهنده وجود چالش جدی «افت کیفیت آموزشی» در دوره تحصیلی ابتدایی است که می‌تواند تهدیدی برای میزان یادگیری مهارت‌های سواد پایه دانش آموزان که پایه و اساس یادگیری‌های بعدی است؛ باشد.

حکیم زاده ضمن تشریح اقدامات معاونت ابتدایی نسبت به برگزاری تدریجی کلاس‌های حضوری در مدارس، از ابتدای سال تحصیلی تا کنون گفت: نتایج اظهارات معلمان در خصوص مهارت نوشتن دانش آموزان پایه‌های دوم و سوم ابتدایی بیانگر وجود ضعف اساسی در این مهارت مهم است.

وی در ادامه بر چاره اندیشی در خصوص ضعف یادگیری مهارت‌های پایه سواد این نسل از دانش آموزان تأکید کرد و افزود: آموزش، بویژه به دانش آموزان دوره اول ابتدایی علیرغم ظاهرساده اش، امری تخصصی و دشوار است. لذا تلاش‌های خانواده‌ها نیز نمی‌تواند کمبودهای ناشی از عدم ارتباط دانش آموز با معلم را جبران نماید.

معاون آموزش ابتدایی گفت: امیدواریم با همراهی و حمایت خانواده‌ها از برنامه‌های مدارس در زمینه جبران افت مرحله دوم طرح جبران و تثبیت یادگیری برای دوره ابتدایی بتوانیم تا حدودی آسیب‌های ناشی از آموزش مجازی را کاهش دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا